Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Paçaları Aynakol ve Zincirden Korumak

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sercan tarafından paylaşıldı.

1. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba. Ulaşım amaçlı bir bisiklet toplamayı düşünüyorum ve ''paçaları aynakol ve zincirden koruma'' amaçlı bir parçaya ihtiyacım var. Çünkü markete, sağa sola gitmem gerektiğinde o anda bisiklet kıyafetlerimi (forma, şort vs.) giyemeyeceğim için (çünkü genelde pantolon olur üzerimde) bu parçaya ihtiyacım var.

Fikir vermesi açısından:

Böyle bir parçayı nerede bulabilirim? Bir bisikletçide denk geldi mi acaba size? Resimdeki görülen parça Türkiye'de üretilen bir bisikletin üzerinde. Eğer aradığım parçayı bulamazsam firmaya mail atacağım. Sizce bir tane verirler mi parasıyla?

2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    sercan o parça yerine paçana paket lastiği taksan en basitinden? daha kolay masrafsız pratik çözüm olur? ama özellikle o parçayı istersen de elbet birisi vardır yardımcı olacak..

3. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Abi ne kadar lastik de taksam hep bulaştı lânet yağ! O yüzden böyle bir arayışa girdim. Hem insan içine çıkıcaz bu bisikletle, ne o öyle paçalar lastikli mastikli. :)

4. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    :) iki seçenek...
    zinciri yağsız kullan :p
    tayttan asla vazgeçme :D

umarım işini görecek aparatı bulabilirsin..ben biraz karamsarım..ama bizim buralar zaten taşra :)

5. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    sercan hep yağlıyorsun da arada da fazlasını temizle be koçum :)

bence gerek var yok o parçaya ama şimdi paket lastiği ile de karizma çizilir yaw :p
    :D:D

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletçilerde (antikalburüstü :)) disk şeklinde koruyucular oluyordu onlardan takabilirsin...

7. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    O disk koruyucuya gerek yok, zaten TX-70 aynakolun üzerinde var, ama gene de zincire falan sürtüp, bir şekilde bulaşıyor yağ. Bana bu parça lazım. En iyisi resimdeki bisikleti üreten firmaya bir mail atmak. Ya da o bisikletin üzerinden sökmek :p

8. forester

forester Yeni Üye

Seviye:
    forumdaki bisiklet firmalarına bu parçayo sordun mu,belki bunlarda olabilir?

9. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    sana yakın olarak bakırkydeki metin bisiklete sorabilirsin

10. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Paket lastiklerinden yada ayakkabı cırt cırtından kendin yapabilirsin.

Paket lastiği ile estetik görüntü sağlayamazsın ama zor durumlarda, bakkaldan, büfeden kolayca temin edip paçanı temiz tutabilirsin.

En güzeli aslında streç film alıp paçayı sarmak. cancanlı olur baya :)

11. Özgür Tunalı

Özgür Tunalı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Scott un paça bantları var reflektörlü,gecede parlıyor ışıkta,3ytl onlardan kullanabilirsin hem karizmada çizilmemiş olur:D

12. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    o parçadan buldum bizim bisikletçide 25 ytl

13. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    25 çok o parçaya aslında. Ama bakalım, başka bir alternatif bulamazsam, sizin bisikletçiye uğrarım :D Yeşilköy'deki Sedona bayisi değil mi?

14. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Eskiden ilkokul önlerinde çeşitli ıvır zıvırlar satan amcalar olurdu. O zamanlar bir ara böyle açılınca cetvel olan, ama kullanılmadıgında bileğe sarılıp süs esyası gibi takılan ve cocuklar arasında cok moda olan bir oyuncak vardı, bilenler bilir. Eger o oyuncaktan bulabilirseniz, paket lastiği, cırt cırt gibi çözümlerden çok daha pratik ve üstelik geniş olduğundan paçayı rahatça sarmanız mümkün. Alıp bacagınıza hafifçe vuruyorsunuz ve kendiliğinden sarıveriyor.
    Kullanmadığınızda da bileğinizde, sele borusunda vs. her yere dolayıp rahatça taşıyabilirsiniz. Ben bunlardan kullanıyorum pantolon giydiğim zaman. Ta ilkokuldan kalmıştı, iyi ki saklamışım diyorum. Hala bazı yerlerde ve oyuncakçılarda bulmanız mümkün. Bilek bantına 25 YTL vermekten çok daha ucuz ve çok çok daha pratik bir çözüm.

Ama ille de istedigim o zincir koruyucudan arıyorum diyorsan, bunlar ülkemizde pek bulunmuyor bildigim kadarıyla. Ama yurt dışında özellikle Almanya ve Fransa'da hem paçanızı korurken bir yandan da zinciri yağlayan versiyonlarına kadar her çeşidini gördüm, yabancı bisiklet kataloglarına erişim şansınız varsa rahatlıkla böyle bir parça sipariş edebilirsiniz.

Yağsız pacalı günler dilerim...

15. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bahsettiğini zımbırtıdan bende de vardı. Güzel de birşeydi. Dediğiniz gibi, paça korumak için çok ideal gibi... Ama bana zinciri koruyan parçadan lazım. Ne kadar paça bandı da taksam, zincire bir şekilde deyip yağlanıyor. Bir de bu bisiklet ayak işleri için kullanılacağından paçayı ayarla, inince tekrar aç, binerken tekrar ayarla gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum. Her koşulda, her kıyafetle binebileyim diyorum.

Beni bu bisikleti toplamaya iten en büyük etken de küresel ısınma! Bunu da önemle belirtmek istiyorum. Yoksa ayak işlerinde kullanmak üzere bir scooter almaya niyetim vardı 1000 YTL küsür satılan dandik Çin'lilerden... Ama Küresel Isınma dolayısıyla bundan vazgeçip, pedala kuvvet dedim!

16. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    bisikleti görmeden paçaları sıvama derim ben :D bak bu da bi yöntem

17. Servet Gungoren

Servet Gungoren Kıdemli Üye

Seviye:
    ben o yollardan geçtim lastikte denedim igrenç gözüküyor her yere short la gidiyorum artık yapacak bişey yok kot giyersen kapkara yağlı olur kotun paçası ömrü gidiyor hemen

18. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    vallaha helal abi kararından dolayı tebrik ederim. İnsanlarımızın çoğu bisikleti hala ilkokul çocuğuna alınan 1 yıl kullandıktan sonra atılan ve yenisi alınan bi şey olarak göruyo.Ben 17 yaşındayım ve arkadaşlarım senin dediğin scooterlara binmesine rağmen ben karşı çıkıyorum ve gittiğim yerlere hep bisikletimle gidiyorum.Varsın dalga geçsinler biz doğaya karşı sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizin bilincinde olmalıyız