Oversize kadro için orta göbek

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
Selam atölye severler,

Trek 3700 bisikletimin orta göbek ve aynakolunu değiştiriyordum ki kadromun orta göbek yatağının 73mm olduğunu farkettim. İstanbul'da bakıyorum heryerde 68mm orta göbekler satılıyor. 68, 70 ve 73 kullanılıyormuş (70 italyan) fakat 68'den başkası bulunmuyor. Şimdi ebay'den almayı planlıyorum bilmem o da ne kadar sürer. Bu konuda bilgisi olan, nereden bulabileceğimi bilen varsa lütfen yardımcı olsun. Bisiklet sökülü halde kaldı bir an önce halledip binmek istiyorum.

Teşekkürler,

Scudo

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
Kerem ,işte bu bir hayli ilginç. Yani İstanbul da 73mm BB bulunmaması.
73mm standartı çıkalı yıllar oldu . 83mm olsa anlardım.
Herhalde Octalink veya ISIS kulanıyorsun?
slm

bachibouzouk

Daimi Üye
Tepki
191
Elimde çok az kullanılmış Truvativ Giga Pipe Team DH isis orta göbek var (English, 118, 68/73mm) spacer takarak 68 veya 73 uyumlu oluyor, yalnız 2.5mm lik spacerlar elimde yok, istanbul da kaçkar da vs bulunması lazım, göbeği almak isterseniz özelden iletişim kurabilirsiniz.
göbek: (link)

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
ISIS değil göbeğim, kare mil standart. Sirkeci'deki dükkanlara baktım Bike&Outdoor'a baktım bulamadım. Her yer 68'lerle dolu.

Merlin Cycles diye bir ingiliz sitesinden sipariş verdim en sonunda. Bu hafta içi bende olacak. UN54'ler vardı ellerinde. LX ayarında imiş sanırım.

İlgi için teşekkürler.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Selam, siparişi vermişsiniz, yine de bilgi açısından belirteyim, gördüğüm bütün Trekler (mtb) 73 mm bb idi, normal göbekleri pratikte kullanabilirsiniz biraz içerde olur, onun dışında yeni nesil Shimano Hollowtech II aynakollar hem 73mm hem 68 mm e uyumludur (pul sistemi sayesinde hepsine ayarlanabiliyor)...

• Beğen
Tepkiler: kerembasaran

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
bende trek kullandım 68 göbeğin aynakol tarafına 5 mm bir pul koyarsan sorunu çözersin ben öyle yapmıştım pul olarak eski tip ucuz orta göbeklerin kontra somunu yada pulu diyeyim bu iş için çok uygun. keşke sipariş vermeden önce konuyu açsaydın . :)

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
yaa ben sevmiyorum işte bu çözümleri. içime sinmiyor. kırılır mırılır zayıf olur sonra tatsızlık çıkar gibime geliyor. 73 ise 73'tür benim için, öyle tasarlanmıştır. bisiklet denen makinenin basit ve çok dayanıklı, güvenilir olmasını bekliyorum. oraya çözüm uydurarak en zayıf halka oluşturmak istemiyorum. psikolojik biraz. romantik bakış açısı.

klasik anlamda bakınca da oturmuyor ama. 73'lük yatakta 68'lik için tasarlanmış bir orta göbek yatağı ortalamamış oluyor. ben böyle anladım, ölçmüş değilim. mil olması gerekenden 2,5mm sağda (aynakol tarafı) konumlanmış oluyor. e bu da chainline'ı ve sol pedalın konumunu kaydırıyo. sonra sola takılan vida içerideki kartuşa yetişmeyebilir. vidalanan diş sayıları azalmış olur vs. haksızsam haksızsın deyin...

hollowtech 2'lerde referans noktası orta göbek yatağının yanları oluyor, o 68 ya da 73mmlik borunun alın tarafları. rulmanlar oralara dayanıyor, dışarıdalar. orta göbek aynakolun kendisi üzerinde. kartuş dediğin oturmalı ama. kartuş. adı üstünde. kadro için kartuş.

zor ikna olurum 68-73 fark etmez benzeri yaklaşımlara. mühendislik beni böyle yaptı sanırım...

saygılar,

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
@Hakan Yazman

8'li sistem olmasam alabilirdim bu tip bir aynakol. geçmedim 9'luya ama böyle istediğin parçayı bulman zorlaşıyor. 8'den son derece memnun olsam da sanırım bir gün 9'a geçmek zorunda kalacağım.