Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Outdoor saat veya kol bilgisayarları ile ilgili yardım ricası.

Konu, 'Outdoor' kısmında gunerli tarafından paylaşıldı.

1. gunerli

gunerli Üye

Seviye:
    Herkese Selam,
    Ben mtb ile fırsatını bulduğum her kırsal ve dağlık alanda gezi yapmayı seven birisiyim.Ancak, bu gezilerimi örneğin enson Temmuz ayı içerisinde Kazdağlarında yaptığım turda, kaybolma riskinden ötürü çok derinlemesine bir tur yapamadım.Bu iş için teknolojiye olan ihtiyacımın hat safhaya ulaştığını farkettim.
    Netice itibarı ile, outdoor sporlarında kullanılmak üzere tasarlanmış saatleri araştırmaya başladığımda tabiiki karşıma ilk çıkan Casio Protrek serisi oldu , fakat internetten araştırmama devam ettiğimde daha komplike cihazlara rastladım.
    Sözü çok uzatmadan bu konuda bir seçim yapma arefesindeyim, bana bu konuda tecrübeleri ile bilgi aktarabilecek arkadaşlardan yardım talep etmekteyim.Şimdiden ilgi gösteren forumdaşlara teşekkürlerimi sunarım.
    Sevgi ve saygılarımla.

abrean bunu beğendi.
  2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    protrek saat yerine GPS cihazları daha verimli olur gibi görünüyor. araştırmanızı öneririm ;)

3. abrean

abrean Kıdemli Üye

Seviye:
    Murat arkadaşa katılıyorum GPS cihazı daha avantajlı.Casio Protrek saati için yanınızda harita bulundurmanız gerekecek. Ayrıca ayrıntılı bir haritayı bulmak çok zor. ( Atlas dergisinin bölge haritaları avantajlıdır! ) ( Ayrıca sahrada su haritası nı bulabilir ve navigasyon egitimi alırsanız GPS de ihtiyacınız olmayacak. )
    Ama en kolay tercih GPS almaktır.
    Saygılar.

4. burak kilavuz

burak kilavuz Üye

Seviye:
    Garminin kola takılabilen ve Forerunner serisi olarak piyasaya sürülmüş koşucu GPS'leri var. Bunların nabız ölçerli olanlarıda var.
    Ayrıca Garmin'in bisiklet için ürettiği Edge seriside gerçekten dört dörtlük bir bisikletçi GPS'i.
    İllada saat almak istiyorum diyorsan Suunto outdoor saat konusunda dünyanın bir numarası.
    Garmin GPS'i http://www.estore.com.tr
    Suunto saatlari http://www.offshop.net adresinde bulabilirsin.

5. mcyc

mcyc Kıdemli Üye

Seviye:
    EKLEME: unutulmaması gereken bir nokta var. ben bir iki şey yazacağım, siz kesin kararınızı verebilirsiniz.

kaynak: ekşisözlük
    protrek satellite navi
    "casio nun pc connection gps altimetre barometre termometre landmark memory gibi ozellikleri icinde barindiran kol saati
    civardaki havaalanlari, limanlar, daglar ve tehlikeli bolgeleri gosteren ufak bir interaktif haritasi mevcut. ayrica bmp ve jpeg formatinda resimleri hafizasinda tutabiliyor, seyahat ettiginiz bolgenin waypointlerini bilgisayara aktararak daha neler neler yapilabilecegini hayal edip duygulaniyor gonul."

GPS pahalı diyorsanız ben protrek kullanıyorum. eğer bu saatlerden birini düşünürseniz ( benim kullandığım model PRG 80) şunları bilmenizde fayda var;
    - pusulası etraftaki elektronik cihazlardan etkileniyor. ancak henüz orman gibi geniş açıklıklarda deneme fırsatım olmadı. kesin olarak doğru olmasa da hafif sapmalarla size doğru yönü gösterebiliyor. ancak emin olmak için 2-3dk aralıklarla 3-5 sefer ölçüm yapıyorum ve hepsinin ortalaması olan yönü doğru yön olarak kabul ediyorum. daha doğru bir çözüm yolu gibi hissediyorum :)
    - altimetre ve termometresi, barometre' nin yaptığı ölçümlerden faydalanarak ölçüm yapıyor. bunda da kesin bilgi almak biraz zor. değişen hava şartlarıyla birlikte yükseklik de değişiyor. ancak bunu da halletmeye çalışmış casio yetkilileri ve size referans noktanızı kendinizin belirleyebilmesi ( cümleyi kuramadım özür dilerim) özelliğini koymuşlar. kendinize bir referans yüksekliği belirliyorsunuz, referans noktanızda saate kayıt yapıyorsunuz yüksekliği ve saat, bundan sonraki ölçümleri referans noktasından itibaren olan basınç değişimlerine göre yapıyor.

sanırım sizi ilgilendiren bilgiler bunlar. eğer saat almaya karar verirseniz bunları göz önünde bulundurmalısınız. benim fikrimi sorarsanız, imkanınız varsa her ikisinden de alın:D

bu arada saatimden çok memnun olduğumu da belirtmeliyim...

6. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben ce prg 40 alderim şahsen ben kullanıyorum ama yok ben daha hassas bir ölcüm yapacam diyosan sana tavsiyem gps secim sana kalmış umarım aldığın karardan memnun kalırsın