Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otoyollarda antreman yapmak,,!!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ümit Bozyılan tarafından paylaşıldı.

1. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben şu ana kadar birkaç kere sabah saatlerinde otobanda sürdüm,,Emniyet şeridi gayet rahattı ve normal yollara göre trafik kısmen daha sakin olduğu için sürmesi gayet keyifli oluyordu.:D

Acaba böyle bir hakkımız var mı??Yani otoyollarda bisiklet sürebilirmiyiz??Bunu bilmem çok önemli çünkü keyifli bir şekilde bisiklet sürerken bir polis tarafından durdurulmayı hiçç istemem...:(

2. jankat

jankat Aktif Üye

Seviye:
    bildiğim kadarıyla araç yolunda bisiklet kullanmanın bazı uyulması gereken yasal kuralları var.mesela elin gidondan ayrlımaması gibi vs. ama bu kuralları bilen polisin olduğunu sanmıyorum.o yüzden durduradabilir senle uğraşmak için yada durdurmaz devam edersin.ülkemizde trafikte kuralların ne kadar işlediğini biliyorsun.şahsen ben otobanda çok antrenman yaptım ve hiç durdurulmadım.

Ümit Bozyılan bunu beğendi.
  3. OkanAyaz

OkanAyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Tüm otoban girişlerinde yaya giremez , at arabası giremez , bisiklet giremez , 40 km/h in altında gidilemez v.s gibi trafik işaretleri mutlaka vardır. Bu işaretlere dikkat edin yeterli. Tahmin yürütmeye gerek yok. Öğle bir işaret yoksa Polis in hiçbir şey demeye hakkı yok.

4. sevims

sevims Aktif Üye

Seviye:
    Adı üstünde sonuçta 'Otoyol', dolayısıyla bisikletlerin otobanlara giriş hakkı da yoktur. Ama girmek isteyen giriyor tabii, tur fotoğrafları bölümünde birkaç abim öyle bir tur yapmıştı, orada da tartışılmıştı bu konu... Bakmanda fayda var...

mevzun ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Otoyolda antrenman yapmak kanunen yasak ve tehlikelidir.
    Bunun da sebebi motorlu ve motorsuz araç arasında oluşan hız farkının risk yaratmasıdır.

Eğer böyle bir niyetiniz varsa, yanınızda lisansınızı bulundurarak, sabahın erken saatlerinde henüz trafik hemen hemen hiç yokken yola çıkmanız sağlıklı olacaktır. Ama bunun için bile yeterli tecrübeye sahip olmalısınız. Çünkü az önce dediğim gibi otoyola çıkmak bir bisikletli için risklidir. Polise yakalanmadığınız sürece yollar sizin. :)

Ancak biz kuralları bu kadar önemserken değil bisikletli, yayaların bile otoyollarda elini kolunu sallayarak gezmesi konusunda ne denir bilmiyorum.
    Burası Türkiye...

6. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    tehlikeli ve yasak olduğunun yanısıra, sıkıcı... otoban denilen yol genelde yerleşim yerleri dışındaki bölgelerden geçtiği için etrafta dümdüz arazilerden, yazın sıcağında ateş gibi yanan asfalttan başka birşey görmüyorsunuz.

7. mzkaraaslan

mzkaraaslan Kıdemli Üye

Seviye:
    Coğu zaman antrenman yapmak icin tercih ettiğim sahsımca trafiğe göre en güvenli yoldur.Tur dönüslerinin en sevdiğim seklidir otobanlar.Rahat rahat.Polis pozisyonunda daha durduran olmadı Pek cok kez polisin yanından gectim slm verdim bazen yanımımdan gecerken "Dikkatli olun gencler " dendi.Lisanslı iseniz lisansınızı yanınızda bulundurun.

Selamlar...

8. TheflyingfalcononTEM

TheflyingfalcononTEM Aktif Üye

Seviye:
    Otobanlar benden sorulur.. :in:

9. adm coach

adm coach Kıdemli Üye

Seviye:
    Aynen öyle trafikte en güvenli parkur bizim içinde çevre yolu ve otoban ama ,Kılık ve kıyafetle sporcu olduğunuzu belli ediyor iseniz Ankara çevre yollarında(otoban)pek rahatsız edilmiyoruyz,ilk zamanlar Karayolları ekipleri çevirip Bisikletlerinizle sizi en yakın yol çıkışına götürüp bırakıyorlardı.ama bizim başımıza böyle bir hadise hiç gelmedi,1-3 defa çevirdiler.durmu anlattığımızda dikkatli olun ozaman dediler..söylediklerine göre Görevli anlatıyor..Adam Mercedesi ile 180-190 kaptırmış gidiyor..birde bakıyorki bisikletli 1-2 kişi yolda geziyor açıyor telefonu karayollarına şikayet ediyor diyor,ezipte başımıza iş açacaz diye,ama lisanslı ve dediğim gibi kılık kıyafet yerinde ise sadece el salalayıp selam verip geçiyorlar..[​IMG]

10. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    lisans çıkarmak gerek en kısa zamanda o halde... :)
    kendi lisansımı kendim mi yapsam acaba??:D
    (şaka tabi, olmaz böyle birşey:))

11. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Otobanlara bisiklet girmesi yasak.

12. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    otobana sıklıkla çıkıyorum ve her seferindede polisler durduruyor fakat istanbul gibi bi yerde binecek yer olmadığı gibi tüden konuşmalar geçiyor aramızda veya tekirdağa gittiğimi filan söylüyorum bırakıyorlar

ama bazen yol boş olmasına rağmen aniden süratle otobana giren araçlar oluyor veya yanınızdan hızla geçen bi tır sizi savurabiliyor

bunlardan sonra otobanda binip binmemek isze kalmış
    ama bence en zevklisi sakin otobanlar

13. yaminkutlu

yaminkutlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar lisansı nasıl alabilirim? yeniyim de biraz

14. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    simdi ben Ankara Istanbul otabaninda bisiklete binsem ve polis te beni yakaladi ceza olarak ne odemem gerekir,bir de ben mesela yabanci numarasi yapsam bir kac Ingilizce cince Japonca faln ,bence birakir gibime geliyor,adam diyormus
    " la git ne halin varsa gor ecnebi seni!!!"

dermi ? :)

alper öztürk ve SoldieR52 bunu beğendi.
  15. SoldieR52

SoldieR52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    ehehe güzel fikir :D

16. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Eğer ferdi lisans çıkarmak istiyorsan,2 adet vesikalık fotograf,kimlik fotokopisi ile Gençlik Spor Müdürlüğü'ne gidip bisiklet lisansı çıkartmak istiyorum diyorsun.5dk.da hallediliyor.

17. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel yorumlar vardı arkadaşlar hepsini okudum
    adanada bi abimiz otobanda yakalandı 110 ytl ceza yedi artı selçuk arkadaşımızda turist num yapmaya kalkmış polis de pasaport sormuş :D
    oda türk olmuş geri :Dpolis git işine demiş :D

18. fatih ulusoy

fatih ulusoy Aktif Üye

Seviye:
    lisans olduktan sonra polis de gıcık biri deilse sorun olmuyo

19. fatih ulusoy

fatih ulusoy Aktif Üye

Seviye:

bunlara ek olarak bi de sağlık raporu isteniyor

20. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kesinlikle foruma gönderiyorum. 2918 sayılı karayolları trafik kanunu

Bisiklet, motorlubisiklet ve motorsiklet sürücüleri ile ilgili kurallar:

Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücüleri ile ilgili kurallar

Madde 66 -Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır:

a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda,
    Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,
    Bunlarından ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana,
    sürülmesi yasaktır. ( Burada açıkça bisiklet yolunun olmadığı yerlerde bisikletler her türlü otoyol ve karayollarında kullanımı kanun ile alenen acıklanmıştır)

b) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki elleri ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.

c) Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır.
    Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz.
    Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 3.600.000 lira para cezası ile cezalandırılırlar

Ayrıca şöyle daha sade bir anlatım.

2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için ;

Madde 3 c (10) bendi : Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
    Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
    Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
    Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
    Madde 66 a) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.
    Madde 66 b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
    Madde 66 c) Yük ve eşya taşınamaz.
    Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

saygılar.

alper öztürk bunu beğendi.