Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

otomobiller mi daha tehlikeli yayalar mı?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Yıldıray karakiya tarafından paylaşıldı.

1. Yıldıray karakiya

Yıldıray karakiya Yeni Üye

Seviye:
    Geçen salı günü eşimden bir telefon: "düştüm, yetiş!" Korktum elbette. İnsan kendi düşünce o kadar dert etmiyor da... Her neyse, atladım bisiklete gittim yanına. Sol ayağını, sol dizini ve omzunu incitmiş. Allahtan kasksız binmez bisiklete, kafasını da çarpmış ama acımıyor bile. Yani korkunç bir durum yok, rahatladım biraz. Kazayı sordum: Kaldırımda duran bir yaya yola atlayıp karşıya geçmeye karar vermiş ve bunu tam eşim önünden geçerken yapmış. Şuursuzluğa bakar mısınız? Ya bir bisikletli yerine bir otomobil olsaydı? Bence yaya sonuna kadar sorumlu bu kazadan, öte yandan iki taraf da ucuz atlatmış...
    Eşim blogumuzda bu kazayı anlattığı bir yazı yayınladı. Okumak isterseniz: http://karayolubaliklari.blogspot.com/2009/10/hangisi-daha-tehlikeli-yaya-m-otomobil.html
    herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum...

2. burhan ceylan

burhan ceylan Kıdemli Üye

Seviye:
    çok çok geçmiş olsun ....

Yıldıray karakiya bunu beğendi.
  3. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Trafik kültürü sadece motorlu taşıt kullanıcıları için değil yayalar için de lazım ve nasibimizi alamamışız malesef. Çoğu yerde görürsünüz kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçen yayaları. Bunu o kadar kendilerinden emin bir şekilde yaparlar ki kornaya bassanız bide sizi haksız çıkarırlar. Araçlardan korkmayan sevgili ülkemin insanı karşıdan gelen bisikletliyi mi takacak sanki.
    Cidden her şeye çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yeniden geçmiş olsun.

4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Geçmiş olsun.. Bu şekilde atlattığım kazaların sayısını hatırlamıyorum bile.. Gözlerimizi 4 değil 44 açmamız lazım trafikte.. Yayası aracı herkes bir garip, kimin ne zaman ne yapacağı belli değil gerçekten..

5. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    geçmiş olsun bazen malesef yayalar trafikteki magandalardan bile daha dikkatsiz...bırak kendi canını düşünmeyi kimsenin can sağlığını düşünmeden atlıyorlar gerçi bisikleti görse bile çocuk nasılsa gibisinden yola atlayıp illa fren yaptıranda var ama napabiliriz

6. mziyaeddin

mziyaeddin Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet Ziyaeddin UYANIK
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun olsun. Buna benzer olaylar bende atlattım çok şükür hiç birimiz zarar görmedik. Ama yayalar hep kendilerini haklı bulup, bağıp çağırıyorlar. Bi yanda araçlar bi yanda dikkatsiz yayalar, çok dikkati olmak lazım.

7. ozgurxk

ozgurxk Üye

Seviye:
    Oncelikle esinize gecmis olsun, umarim cabuk iyilesir.
    Malesef yayalarda en az otomobiller kadar tehlikeli olabiliyor bazen, o yuzden zil ve gece de isik kullanmak lazim-faydasini otomobillerden cok yayalara karsi goruyorum, yol da musaitse kaldirimdan belli bir uzaklikta seyahat etmekte fayda var. Bir keresinden bende 30-40 km'lik bir hizla giderken, arkasina bile bakmadan aniden kaldirimdan yola atlayan biri yuzunden otobuse yandan gecirecektim, sansim varmis otobusu yalayip gectim.

8. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    geçmiş olsun. bence yaya arabadan daha tehlikeli. Arabanın ne yapacağını aşağı yukarı kestireniliyorsunuz ama yayaların asla. sizi görüp te yokmuşsunuz gibi üstünüze doğru gelmeleri çok ayrı bir konu :)
    eğitim şart

9. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    yayalar siz yokmuşsunuz gibi davranıyor çünkü hızınızı kestirecek bir referans a sahip değiliz ve bunun yanında hızla durabiliceğimizi veya yanınızdan geçiceğinizi tahmin ediyorlar.Ben ön farımı gündüz bile açmaya başladıgımdan itibaren yayaları gözlemledim yola atlamamaya başladılar.E tabi bazı ameleler oluyor ama onların önünde abrahams tankı geçse gene yola atlarlar katli vaciptir anlıycagınız :)

10. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    çok geçmiş olsun.allah başka kaza bela vermesin.

sadana ve Yıldıray karakiya bunu beğendi.
  11. Yıldıray karakiya

Yıldıray karakiya Yeni Üye

Seviye:
    tüm geçmiş olsun dilekleri için eşim de ben de teşekkür ederiz... bana göre bisiklet yolları ve yol işaretleri olsa... gerçi bunların sadece "olması" yetmez, bir de bunları akıllı insanların tasarlayıp akıllı insanların yapması lazım. eşim de ben de bisikleti ulaşım aracı olarak kulanıyoruz ve aslında her an kelle koltukta yol aldığımızı düşünmemeye çalışıyoruz. sanırım trafikte bisiklet süren herkes aynı durumda. bu ortak derdimizi daha yüksek sesle dile getirmeliyiz... canımızı seviyorsak...

12. EmyJhan

EmyJhan Aktif Üye

Seviye:

Gerçekten geçmiş olsun...!
    öyle yayalar çok Var malesef..

13. Caner Yazar

Caner Yazar Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.

Lütfen Kaadenizliler alınmasınlar, -eminim onlar da farkındalardır o yörenin insanının düşünce yapısının diğer yörelere göre ne kadar farklı olduğunun- Trabzon yayaları özellikle iyice tehlikeli oluyorlar. Bisiklet dünyasında ve trafikte bisklette yeni biri olarak çektiğim çilenin haddi hesabı yok.

Ama eminim her yörede ortak olan bir yaya grubu hepimizin dikkatini çekmiştir: Çocuklar. Özellikle okuldan çıkmış grup halde giden çocuk gördüğüm zaman köpek görmüşten beter oluyorum. Köpek hadi bana zarar verir ama çocuklar biskletin önüne atlıyorlar, onlara zarar vermek kendime arar vermekten daha çok endişelendiriyor ve ne yapacağımı şaşırıyorum. Yavaşlasam iyice hevesleniyorlar, hızlansam ben tehlikeli oluyorum. Tam anlamıyla bela.

14. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun ve ALLAH başka kaza bela vermesin...Paylaşımınız için çok tşk ler..slm lar..

15. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçmiş olsun kardeşim... Yayalar çok şuursuz ya! bir bisikletin insana çarptığında verebileceği zararı küçümsüyorlar, onun için pek de sallamıyorlar gibi geliyor bana... Ya da durabileceğimizi zannediyorlar, oysa ki bisikletlerin frenleme kabiliyeti motorlu araçlardan daha düşük, hafif olduğu için kayma tehlikesi de var, tabi bisiklet üstündeki bizlerden başka kimse bunları düşünmediği için çok basit geliyor onlara, "amaaaan freni var dursun işte, banane" bir gün teyzenin birini azarlamıştım, "teyzeeee sen hiç karnına gidonu yemedin herhalde, çok rahatsın" dedim anlamadı bile...