Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otomobilim Dava Yolunda.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında AydınGünaydın tarafından paylaşıldı.

1. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar bu sefer bisiklet değilde araba konusu hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Ne kadar kişiye ulaşırsam bilgi sahibi olursam daha iyi olacak benim için.. Bisiklet konusu dışında bir konu açtığımdan dolayı kusura bakmayın...Anlatmaya çalışayım..

2012 Aralık ayında Kia Ceed aldım.
    Aracı alırken özellikle satıcıya da sordum GDİ motorun lpg uyumlu olduğunu ve burda servisin anlaşmalı olduğu lpg firmasına taktırmam gerektiğini söyledi artı lpg firmasına forum üzerinden mesaj attım arcınızda sorunsuz bir şekilde kulanabilirsiniz. arcınız kesinlikle performanstan düşmez arcınızda %40 net tasaruf saglarsınız dediler ve böylece taktırdım.

Taktıkları sırada bir kaç kez araç arıza uyarısı verdi ve son gittiğimde İtalyadan yazılım indirip yüklediklerini söylediler ve bir daha uyarı lambası yanmadı.
    20 25 gün sorun yoktu. Sömestır tatilinden döndükten sonra arabaya bindim araba hareket etmedi.. Servisi aradım çekici ile servise taşıdılar..
    Sorunun lpg kaynaklı olduğunu ve motorunun gittiğini söylediler.. Ve sorunu Lpg firmasına ilettiler onlarda sonra benimle iletişime geçtiler ve masrafın bir kısmını karşılayacaklarını Konvektör ve Manifoldun lpgden kaynaklanmadığını onun ücretini ödemeyecekelerini söylediler..
    Bende sorunu hukuk yoluna götüreceğimi belirttim. Avukat önce bir tespit davası açtı ve tespit davasının sonucunda bilir kişi sorunun lpgden kaynaklandığını belirtti.Artı araca 2 milyar değer kaybı biçtiler..

Ve Servise arabanın yapılmasını söyledim. Lpg firması ile görüştüm ödeyecekleri kısımları ödeyin kalanınıda mahkeme yoluyla alacağımı ilettim.
    Tam herşey bitti 13bin148 küsür tuttu 10 miyara yakınını ödeyeceklerdi. Teslim almam için parayı istedim. Bu sefer 10 milyarı veririz ama avukat ile mutakabata varıp dava etmemek şartıyla..

Bende sinirlendim ne demek dava etmeyeceğim diye kızdım teli kapattım ve gidip kredi çekip kendim ödedim. ..
    Bu süre zarfında 76 gün araçsız kaldım ve lpg firması 7 gün araç kiraladı. Dava olayını söyledim ve hemen kiraladıkları aracı geri istediler..
    Kasko herhangi bir kaza yangın gibi bir durum olmadığından dolayı araç vermediler.

Lpgyi söktürdüm ve verdiğim paranın bir kısmını alacağıma dair anlaştık. Proje çizdirip yeniden motor numarasını ruhsata işledim..

Sizden özellikle şimdi davanın erken sonuçlanması için emsal dava olup olmadığı, böyle bir olay yaşayan varsa tecrübesini paylaşmalarını istiyorum..
    Bİrde bu dava da araç motorunu sıfırı ile yada araç değişimine yada yaptığım masrafı ve değer kaybını alabilir miyim. Nasıl bir yol izlemeliyim.

Tespit davası sonucu...

GiciK eRay ADALI ve Alperen ERTEN bunu beğendi.
  2. volkan rözet

volkan rözet Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun arkadaşım. Hukuksal problemine yardımcı olamayacağım bunun için üzgünüm fakat bilmen gereken başka birşey var uyarmak isterim. 2010 yılında aracımla yolda seyrederken aniden beyaz duman atmaya başladı. Durdum birden araç kendi kendine gaz vermeye başladı. 5000 devirin üstüne çıktı anahtarı çıkartmama rağmen hiçbir türlü motoru durduramadım dumandan göz gözü görmüyordu patlayacağını düşünüp aracı bıraktım yolun diğer tarafına kaçtım yaklaşık 1 dakika böyle devam etti sonra motordan yağlar boşalarak stop etti. Aracın garantisi bittiği için hiçbir hukuksal hak talep edemedim. Yaklaşık 8000 lira harcayarak yeniden motor yaptırdım ve yeni turbo aldım. Birkaç ay sonra su eksiltmeye başladı. Silindir kapağı çatlak dediler 1800 lira karşılığında yaptılar. Bir yıl geçtikten sonra yine turbo bozuldu. Değiştirdim yakıt pompası bozuldu onuda değiştirdim yine su eksiltmeye başladı. Bu süreç içinde 4 defa farklı beyinler sorun çıkardı en ucuzu 600 liraydı hep değiştirdim hep sorun hep problem. Şimdi hala su eksiltiyor ve ortalama 3-4 ayda bir 1000-1500 lira arası masraf çıkarıyor. Herkez sat kurtul diyor ama aracımı alan arkadaş arkamdan ne der? Ben bunu yapamam.

Çok araştırdım ve kesin olarak öğrendiğim birşey var motor problemi olan bir araç kesinlikle düzelmez.

AydınGünaydın ve Alperen ERTEN bunu beğendi.
  3. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sıfır araç alıp rezil olmak, sinirinizi anlıyorum. Kia hiçbirşekilde sorumluluk almaz sanmıyorum.LPG dönüşümlerine güvenmedikleri için fabrikadan LPG dönüşüm kitiyle üretilmiyor Honda gibi birkaç istisna dışında (Bu markalarında dizel versiyonu olmadığından bir anlamda mecburiyet) bundan dolayı motor değişimi zor.

Arıza lambasına yazılım atıp müdahale ettikleri bence tamamen yalandır çünkü servisler çözemedikleri problemleri, sistemden arıza uyarısını pasifleştirerek çözüme götürdüklerne inanıyorlar ve sizde araçta birşey olmadığını düşünüp kullanmaya devam ediyorsunuz ve 20-25 gün sonra olay patlak veriyor.

Yeni motor teknolojileri LPG ye göre tasarlanmıyor daha doğrusu LPG nin sonradan sisteme dahil edilmesini araç kabul etmiyor.İlla ki bir nokta da sıkıntı çıkarıyor. Dolayısıyla sıfır araca LPG takılmasını desteklemiyorum bu da ayrı bir mesele.Performans değişmeden yakıt tasarrufu mantıksız bir yalan zaten, 80 oktan nerde 98 oktan nerde.

Dava konusuna gelince LPG firması marka imajı açısından huku sürecine girmek istemiyor dolayısıyla yan çizmiş ama güzel yol izlemişsiniz düşündüğünüz miktarı alırsınız. Hata aşikar firmada.

4. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Motorun gittiği araba ile uğraşılmaz. Conta yakmasını filan anlarım, ama ilerisi için uğraşmaya gerek yok. Elinizden çıkarmaya bakın. Geçen hafta ailece Bodrum'dan gelirken Yatağan'a gelmeden önce dik ve uzun bir rampa vardır. Arabamız R19 2000 model. Halamlarlarda da golf TSİ 2013 model var. her neyse babam kaptırdı 130-140 girdi rampaya. O viraj bu viraj derken tepesine kadar 100+ km hızlarla geldi ama hararet göstergesini de 120+ C'lere ulaştı, babam hala basıyor yokuş bitsin diye ama bitmeyince durduk artık. Kaputtan beyaz duman geliyordu. Kaputu açacaktık ama çok sıcak olduğu için yanarız diye biraz bekledik dikkatlice açtık. Buhar devam ediyordu, o sırada yanarsa filan diye yangın tüplerini hazırladık. Karşıda çok sağolsun kamyoncu Şükrü abi vardı ben koştum abi gel bi bak siz daha iyi anlarsınız dedim o da geldi baktı. Motor suyunun kapağını açtık ama fokurduyordu. Hemen su bulduk yavaş yavaş döktük içindeki suyu değiştirdik. sonra ben marş bastım ama araba felaket içiyordu suyu buhar ata ata. Conta yanmış dedik, artık kasko da olmayınca eşe dosta haber verdik çekici için. her neyse bu arada da hem muhabbet hem de arada arabaya bakıyoruz . ben de öyle motora bakıyordum birden gözüme bir ıslaklık gözüktü. tam su deposunun altında. hemen haber verdim bir daha inceledik, motora giden su borusu yarılmış. oradan su atıyormuş o da hem hararet hem de duman yapıyormuş. Artık çekiciyi de çağırmış onu bekliyorduk. bir de boruyu alıp gelmek kolaydı ama başka bir sorun varsa diye tedirgin olduk sonuçta daha önümüzde yol vardı. Şükrü abinin çaylarını içtik, o kamyona mal sarmaya gitti bi 30 dk sonra çekici geldi boruyu değiştirdik denedik başka sorun olmayınca devam ettik.

Ha ben bunu niye anlattım içimden geldi. :) geçmiş olsun.

AydınGünaydın bunu beğendi.
  5. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Geçmiş olsun.Yıllardır buna benzer olayları okuyup dururum forumlarda.Sizin olay bir hayli ilerlemiş ve artık mahkemelik olmuş.Okurken keşke lpg firmasının 10 binlik teklifini kabul etseymişsin dedim.Çünkü ülkemizde dava süreci çok yavaş yürüyor.Okuduğum olaylarda sorun yaratan firmaların tamamı sonunda hatalarını kabul edip gerekli adımları atmak zorunda kaldılar ama sonuna kadar ayak dirediler, kaçabildikleri kadar kaçtılar.Yeterince sabırlı olursanız zararınızı tazmin edersiniz.

Ancak şöyle şeyler de olacak: öncesinde sizi dinlemeyen, telefonlarınızdan kaçan firma yetkilileri dava aleyhlerine döndüğü zaman sizi arayıp tatlı dil dökecek, "bokunu yiyem abey" ayağına yatacaklar.Yine okuduğum olaylara göre söylüyorum; bu tavır değişikliği karşısında bir çok kişi yelkenleri suya indirip firmaları affettiler!Ve resmen arkadaş oldular?!Başlıklar forumlardan silindi, orada sayfalarca yazı yazan belge sunan şikayet sahipleri ortadan kayboldu.Bakalım bu olay nasıl olacak?

6. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    konuyu bölmeyeyim ama anladığım tek şey şükrü amca iyi bir insanmış :D

AydınGünaydın ve Orhanalkaya bunu beğendi.
  7. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Hehe :) hocam biraz bilgi gerekiyor heralde :) anlamazsananiz resimli anlatım yapacagim. ::-D:-D:-D:-D

8. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçmiş olsun paranla rezil olmaktan daha kötü bişey yok :(

9. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aydın abi öncelikle geçmiş olsun şunu merak ediyorum,anlamadım yani anlaşma isteklerini neden reddettiniz yani zarar karşılanacaktı ise? Birde emsal dava mevzuunda avukatınız bilgilidir aslında bu aşamada sizlik çok birşey olmasa gerek. Olayı tam anlayamadım, olmadı bende bakarak olurum okulda fln sorayım çarş. Son final var birşey öğrenebilirsem haber veririm

10. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar her motor arızası yapan araca ölü gibi bakmayın lütfen. Conta yakan arabada tamir edilir kol çıkartan arabada tamir edilir , olay kullanım tarzına bakar.

ersen t. ve AydınGünaydın bunu beğendi.
  11. AydınGünaydın

Seviye:
    Volkan bey size de çok geçmiş olsun. Yaşadıklarınız baya sıkıntılı süreçmiş. Umarım bundan sonrası için herhangi bir arıza ile karşılaşmaz sıkıntı yaşamazsınız.. Aracınız keyfini çıkarırsınız..
    Araba bir aydır servisten aldım şimdilik bir sıkıntı yaşamadım. Motor garantisi bozulmasın diye bütün parçaları orjinali ile değiştirdim.
    Umarım bundan sonra herhangi bir sıkıntı yaşamam..Yaşamayız.. Saygılar ve sevgiler

Öncelikle bilgi paylaşımınız için teşekkür ediyorum.. Erzurum'da hava şartları soğuk olduğu ve bir kaç arkadaşın dizel araçları donduğu söyleyince dizel olayından uzak kaçtım..
    Bahsettiğiniz gibi yeni nesil motorların lpg uyumu sorunlu oluyor. Yaşayarak öğrendim. Bunda Kia servisinin satış elemanının beni yönlendirmeside etkili oldu.
    GDİ motorunun lpgye uyumlu olduğunu gösteren bir anlaşma gösterdi. Anlaşmalı bayiite takar isem hiç bir sıkıntı yaşamayacağımı belirtiler.
    Tabi burda herşey satana kadar mantığı olduğunu düşünüyorum. Nedense o gösterdikleri anlaşma belgesini bir türlü bulamadı servis yok kayboldu yok bilmem ne..
    Bakalım bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek. Umarım herşey yolunda gider. saygılar ve sevgiler..

12. AydınGünaydın

Seviye:
    Teşekkür ederim.. Yaşadığınız olayı güzel anlatmışsınız sanki kendim yaşamış kadar oldum.
    Umarım daha büyük sıkıntlar yaşamaz hep güzel anıların olduğu anları yaşarsınız.. Paylaşım için tşkler.. saygılar ve sevgiler...

Teşekkür ederim bilgi ve paylaşımınız için. İyi niyet gösterdikce insanlar iyi niyeti su istimal ediyorlar. İnsandır hata yapılar gibisinden bakıyorsun olaya ama adamlar seni başka konumlara sokmaya çalışıyorlar. Dava süreci baya uzun sürüyor. Gitiiği yere kadar gitme niyetindeyim. Bakalım bundan sonra dava seyrini bende merak ediyorum.

Saygılar ve sevgiler

13. mustafa cil

mustafa cil Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    arabasız kaldıgınız gunlerde kullandıgınız taksilere ait faturaları da karşı taraftan talep etme imkanınız olabilir. avukatınıza danısın isterseniz.

14. AydınGünaydın

Seviye:
    Aynen öyle. Teşekkür ederim. Umarım başkaları yaşamaz. Saygılar ve sevgiler

Öncelikle teşekkür ederim ilgi ve alakanız için. Anlaşma istekleri masrafın bir kısmını kabul ediyor hepsini kabul etmiyorlardı. Motorun aracın değer kaybını hiç katmadım bile.
    Sonrasında bir de tespit davası açtım bilir kişi raparu sorunun lpgden kaynaklı olduğunu belirtiyorlar. Onlar hala işin başka boyutundalar. Üzerine servis parçaları orjinal takıyor onlar niye dışardan parça almıyorsunuz gibisinden konuşmalar bunlar beni baya rahatsız etti. Olayı davaya götürmeyeceğimi düşündüler.. Bende nereye kadar giderse taşıma niyetindeyim.. Umarım hayırlısı olur..

Bu arada sınavında başarılar diliyorum. Umarım finalde istediğin notu alırsın. Saygılar ve sevgiler..

15. AydınGünaydın

Seviye:
    Aynen öyle her arıza motoru öldürür diye bir sonuç çıkmasın. Kullanım ile alakalı. Bende hata satıcıya inanıp yeni nesil araca lpg taktırmam oldu. Umarım başkaları yaşamaz..

Bu konuyu danıştım. Araç kiralama ile faturalandırıp alabilirsin diyor. Bakalım avukatın yönlendirmesine göre hareket edeceğim.. Saygılar ve sevgiler

16. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye: