Otomobil alamayanlar biniyor sanıyorlar

FarukDemir

Forum Bağımlısı
Tepki
397
" Üniversiteye her gün bisikletle gidiyorum. Sağlıklı, çevre için iyi ve stresi yok. Yurtdışında herkes biniyor, bizde ise otomobil alamayanlar biniyor sanıyorlar. Bu kanıyı değiştirmek lazım. Daha fazla insan binse belediyenin üzerinde baskı oluşur. "

Yaman Barlas, (Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi)

• Beğen
Tepkiler: tugayabicim
Scudo

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
bence belediye üzerinde baskı oluşmaz, trafiğe verdiğimiz kurban sayısı artar ne yazık ki... motorsiklet kullananların halini görüyoruz trafikte, otomobil kullanıcıları inadına üzerine üzerine sürüyorlar, gerçi özellikle istanbulda trafik kurallarını çoğu zaman ihlal etmiyor değil hani..
ama biliyorum birgün bizim de bisiklet yollarımız olacak

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Motorsiklet suruculeri ile bisiklet suruculerini karsilastirmamak gerekir, sonucta onlar otomobillerin yoluna ortaklar, bisiklet ise alternatif bir ulasim araci. Tipki rayli sistem gibi, bisikletlerin de kendilerine ait yollari olmali, tabi otomobillere ayrilan yoldan kisinti ile yapilan bisiklet yollarinda biz de otomobillilerle muhattap olmak zorunda kaliyoruz orasi ayri. Ben bazen motorsiklet suruculerini kovboylara benzetiyorum, ancak bisikletle bunu yapma sansiniz yok.

O nedenle benim de dusuncem, sayimiz yeteri kadar arttiginda istedigimiz sonuclara daha kolay ulasabilecegimiz yonunde.

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
tabi çok haklısınız, bisikletçilerle motorsikletçileri karşılaştırmak yanlış olur, ben onlarla aramızdaki benzerlikten bahsetmek istemiştim, bisiklet yollarımız olmadığı için bizlerin de tarfikte onlara benzer sorunlar yaşadığına vurgu yapmak istedim

geçenlerde bir gün başıma bir olay geldi, yeşillikler arasında deniz manzaralı bir yolda keyifli keyifli ilerliyorum, çok fazla araba geçmeyen bir yol, transa geçmişim doğanın keyfini çıkartmaya çalışıyorum, arkamdan bir araba yanaşmış farkında değilim denizi seyrediyorum, bir anda acayip bir nara sesi duydum gırtlak patlatan cinsten, şöyle bir sendeledim, tabi araba hahaha hihihi gülüşme sesleriyle bastı uzaklaştı, onlar çok eğlendi ama ben gerçekten çok öfkelendim, keşke polise şikayet etme şansım olsaydı
trafik magandalarından bahsedince paylaşmak istedim..

• Beğen
Tepkiler: FarukDemir

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Ne yazık ki bisiklet üzerinde bir çok klişeleşmiş kanı bulunmakta ve şu anda elimizden bir şey gelmiyor. Bağnaz halkımız her zamanki gibi bağlanacak bir şeyler buluyorlar kendilerine.
Bisiklet konusunda hala;
-koskoca adam oldun hala bisiklete mi biniyorsun
-paran motosiklete yetmedi desem (bisiklete harcadığın) bu parayla güzelde bir motor alınırdı ama...
-olum napacan pisleti biraz daha para ekleyip araba alsana
-pedal çevir çevir nereye kadar
-uff ya manyak mısın o kadar yol bisikletle gidilir mi
gibi lafları duyduğumuza göre bu memleket bisiklet konusunda gelişmez kanısına varabiliriz.
Soruyorum; Bizim kadar bisiklet kullanan arkadaşlarımız dışında arkadaşlarımızın yüzde kaçı bisiklete "aslında iyi bir alet" diyor.
Benim arkadaşlarımın %5'lik bir kısmı bunu söyleyebiliyor.
Hadi ortalama olarak arkadaşlarımızın %20 si olsun.ki bu ülkenin %20 si sıcak bakıyor ama 10binde 1 kişi biniyor gibi bir istatistik çıkarmamızı sağlayabilir.Hadi memleketin %20'sini bisikletçi yaptık.Ya kalanlar...

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
Haklısın.Öyle söyleyene her yerde rastlarsın.Ama cevabı basit(en azından ben öyle söylüyorum)Yakın zamanda benzin,könür vb yakıtlar kalmayacak.Ee onca insan arabasını eliylemi itcekde bincek?Kalacaklar en sonunda bisiklete sen hiç merak etme

• Beğen
Tepkiler: eYa ve FarukDemir

BEfe

Üye
Tepki
14
Geçenlerde başıma geldi, sokağın birinden geçerken henüz daha 4-5 yaşlarında bir ufaklık benim oradan yavaş geçmemden faydalanarak aynen böyle dedi .
" Koskoça adam piisletemi pineemiş" :D . Düşünün nasıl bir aile ki bu çocuğu yetiştiren, çocuk daha bu yaşta bu kanıya varmış. :eek:

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
kıskanıyorlar, evet evet kıskanıyorlar, aslında o kadar çok istiyorlar ki bisiklete binmeyi ama bir kere beyinlerini "koskoca adam bisiklete mi binermiş" şeklinde kodlamışlar

hahahahha binemiyorsunuz korkaklar :D

koskoca adam arabaya mı binermiş, hiç emek vermeden zorlanmadan bas gaza git, muhallebi çocuklarııııı, siz yolda toprağın, ağaçların, çiçeklerin kokusunu alamazsınız, egzos gazları arasında gitmeye devam edin, biz güneşin, yeşilin, mavinin, binbir renkle bezenmiş doğanın tadını çıkartmaya devam edicez, işte bu yüzden bisiklete binicez;)

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@FAİK

İşin kötü tarafıda bu ya zaten.Sanki bisiklet kötü birşeymiş gibi insanlar iyiyi bulamayınca bisiklete muhtaç olacaklar gibi olmuş.
Aklın yolu bir fakat Türk'ler her zamanki gibi uzun yolu seçiyorlar.
Milletimizin gelişememesinin sebeplerinden biri de bu ya zaten.
Aslında bu konu altına yazacak o kadar çok yazım var ki...