Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otobüsler ve dolmuşlar

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Barış Dizer tarafından paylaşıldı.

1. Barış Dizer

Barış Dizer Üye

Seviye:
    Arkadaşlar trafikte artık çok vakit geçirmeye başladım, ancak bu otobüs ve dolmuşlar canımı sıkıyolar, onlarda haklı hep sağ şeritten gitmek durumundalar ama bazıları çok yakın geçiyo ve rüzgarıyla dengemi azda olsa sarsıyo, ayrıca önümde durakta duran otobüslerin arkasına gelince ne yapmalym sola kırsam trafik akıyo durup beklemeliyim? tecrübeli arkadaşlardan yardım alabilirsem çok memnun olurum.

2. Mehmet Fatih Karakaş

Mehmet Fatih Karakaş Aktif Üye

Seviye:
    Otobüs ve dolmuşların kör noktası sağ arka taraflarıdır. Ve eğer sağından geçmeye kalkarsan binen ya da inen birisine çarpabilirsin aman diyeyim. Omuz hizasından arkanda ki trafiği kontrol et ve kontrollü bir şekilde geç. Eğer trafik çok yoğunsa bekle sen de. İyi pedallamalar.

Barış Dizer bunu beğendi.
  3. Huseyin Dogan

Huseyin Dogan Aktif Üye

Seviye:
    ben her zaman en soldan gitmeye calışırım.. tabi kadansımı yuksek tutarak...

4. Burhan Özyılmaz

Burhan Özyılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben eğer hızım biraz yüksekse ve gittiğim yolda otobüs dolmuş varsa sol şeridi tercih ediyorum....

5. cem deviren

cem deviren Kıdemli Üye

Seviye:
    yaklaşmamaya gayret göster mehmet fatih'in dediği gibi sağ taraf kör noktaları seni görmeyi bırak arkadan gelen dolmuşu, otobüsü de fark edemiyorlar bir kaç ufak kaza yaşadık o şekilde yani dolmuştayken.

6. Barış Dizer

Barış Dizer Üye

Seviye:
    yorumlar için teşekkürler, ama sol şerit biraz tehlikeli değilmi ya, ne bilim tırsarım ben, gerçi dibimden otobüs geçtiği zamanda tırsıyorumda :D yoksa benmi çok tırsak biriyim ? :D

7. Huseyin Dogan

Huseyin Dogan Aktif Üye

Seviye:
    tırsmaya gerek yok

üç şeye dikkat edeceksin ve yapacaksın

1-) Çevrene dikkat edeceksin ve dikkatli davranacaksın

2-) Çevrene dikkat edeceksin ve dikkatli davranacaksın

3-)Çevrene dikkat ettireceksin ve dikkatli davrandıracaksın (bisikletinle her daim cevreye saygılı olursan dikkatli olmak zorunda kalıyorlar)

8. Barış Dizer

Barış Dizer Üye

Seviye:
    teşekkür ederim :)

9. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    mehmet fatih arkadaşın yazdığı gibi yapıyorum ben de...hem güvenliğe hem de trafik kurallarına en uygunu böyle sürmek. bisikletin sol şeritten gitmesi trafik kurallarına aykırıdır. trafik kanununa göre varsa bisiklet yolundan yoksa yolun en sağından gitmesi gerekiyor bisiikletlerin. sağda duran ya da duraklayan bir araç varsa tabiki onun sağından değil, solundan geçmek gerekir. bunu da kontorllü yapmak, durakta yolcu indirip bindiren otobüs dolmuşsa, çıkmaya başlayacağını ya da duraktaki yolcuları kapmak isteyen başka bir otobüs minibüsün duranın önüne geçmeye çalışacağını hesap ederek, hem arkayı kontrol edip hem de el ile sinyal vererek geçmek lazım. geçtikten sonra da biraz hızlı pedallayıp, yolun ortasında fazla kalmadan yine kontrol ederek hemen en sağa geçmelidir. sağınızdan ve solunuzdan araba geçebilir vaziyette sürdüğünüz sürece, güvende olmadığınızı hatırlatmak isterim. bu pozisyondayken (yolun ortası ve sol şerit) özellikle geniş yollarda çevreye dikkat ya da cesaret güvenliğiniz için size yetmeyecektir...

10. Ahmet_Gürkan

Ahmet_Gürkan Yeni Üye

Seviye:
    Aynen arkadaşların dediği gibi sol tarafı kullanmak en doğrusu HÜSEYİN DOĞAN arkadaşımızın da dedi gibi özelliklede 3. madde de söylediği gibi 3-)Çevrene dikkat ettireceksin ve dikkatli davrandıracaksın (bisikletinle her daim cevreye saygılı olursan dikkatli olmak zorunda kalıyorlar). Varlığımızı hissettirmek gerekiyor bisikletinde bir ulaşım aracı olduğunu anımsatmak gerekiyor. Dikkatli bir şekilde ve seni görebilecekleri şekilde yanlarından geçtiğin sürece sorun olmuyor. Mesela benim başıma gelmişti dolmuş yolcu indirirken solundan geçip gidiyordum ve şoför beni gördüğü halde kalkış yapıp benimle yarışmaya bile kalakanı gördüm, bu tarz insanlar var maalesef hele birde ankara gibi bir yerde.

11. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bence önce tırsma olayını hallet kardeş. Ben de ilk zamanlar en sağdan gitmeme rağmen tedirgin oluyordum ve bu zamanla azaldı. Öyle ki bazı iş güzar şöförler, artık beni korkutmak için midir bilmiyorum sıfır geçtiği oluyor. Önce kızıyorum tabi...:boese157:

Sonra söyleniyorum: "ulan yoldaki bir şey nedeniyle hafif sola kırsaydım şimdi ne pok yiyecektik"

Tabi korku iyidir bea arkadaşlar. İnsan korku nedeniyle kendini korkuyor. Çok da burnu havalarda gitmeyip tedbirli olmalı. Ama tedirginlik gerçekten zamanla geçiyor. En azından şöyle düşünmeli, daha çok tedirgin olursan direksiyon hakimiyetin daha kötü olacaktır.

12. Barış Dizer

Barış Dizer Üye

Seviye:
    çok teşekkürler arkadaşlar :)

13. Cengiz ADANUR

Cengiz ADANUR Aktif Üye

Seviye:
    Bugün emniyet şeridinde giderken belediye otobüsü yanımdan kornaya basarak silme geçti. Güçlü korna sesi ve yanımdan sıfır geçmesi neredeyse kaza yapmama neden oluyordu. Plakasını aldım, yarın belediyeyi arayıp şikayet edeceğim. Bence bu tür köpekleri şikayet etmeli herkes. Yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla sanki normalleştirilmiş, kanıksanmış bu hayvanlıklar. Yapmayın arkadaşlar! Saygı duymamaları bir yana, hayatımızı riske atıyor bu adi köpekler. Her gün birileri arayıp şikayetçi olsa biraz çeki düzen verirler herhalde kendilerine..

Mutlu Köksal ve Gökhan Ö. bunu beğendi.
  14. emirhan.dongel

emirhan.dongel Yeni Üye

Seviye:
    Ben de omzumun üzerinden bakıp sollamayı tercih ediyorum. Eğer trafik varsa bekliyorum, zaten durup kalkmaları kısa sürüyor. Bir de Konya'da alışıklar bisikletliye ve dolmuşçular sinyal veriyor. Daha bugün Zafer meydanında birisi soluma yanaştı, fazla yaklaşmadan geçmemi bekledi. Ben de onu görüp tedbir almış bulundum, durdum ve geçmesini işaret ettim, beklemeyi tercih ettim. Selamlaştık devam ettik. :)

15. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yapmanız gereken şey normal sürücüler 4 görüyorsa siz 8 göreceksiniz. Hem önünüze, hem de önünüzdeki araçların önüne(görebilirseniz tabi), sağdan, soldan gelenlere(yaya, hayvan vb.) ve düzenli olarak arka tarafınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Trafikte otobüsleri solladığım da, arkalarında beklediğim de oluyor. Zaten artık bisiklete iyice binmeye başlayınca nerede durak var, nerede çukur var, nerede tehlikeli geçiş var hepsini öğreniyorsunuz. Bu arada yolun sol tarafından giden arkadaşlara da kesinlikle katılmıyorum. Sağ şeritten giderken yine kaldırıma çıkıp trafikten uzaklaşma imkanınız daha yüksek. Sol şeritten ise zaten hızlı araçlar geçtiği için bence kaza yapma ihtimaliniz daha yüksek diye düşünüyorum.

16. Ferhat Öz

Ferhat Öz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sol şeritten gitme fikrine katılmıyorum.Çünkü solda emniyet şeridi yok yada sağdaki emniyet şeridinden daha dar( bir bisiklet bilr sığmayabilir) ve soldan giden arabalar daha hızlı gittiği için tehlike riski de artıyor.Ben sağdan gidiyorum.Ve sık sık minibüsle karşılaşıyorum.Arkama omuzdan bir bakış gönderip trafiğin geçiş için uygun olup olmadığına bakarak minibüsü geçiyorum ya da arkasında bekliyorum.Maksimum 15 saniye sürüyor.Yalnız bazı sürücüler önünüze geçip 5 metre gitmeden ani frenle sağa yanaşıyorlar.Çok tehlikeli olabiliyor.Dikkatli olmak gerek.

17. acca

acca Üye

Seviye:
    Saygı konusuna ben de katılıyorum. dikkatli davranırım ve araç trafiği ile birlikte ışıklara uyarım. uymanızı da tavsiye ederim. çok teşekkür alır ve saygı görürsünüz. eminin bir çok arkadaş uyuyordur. lafım uymayanlara...