Otobüsle Bisiklet Taşıma

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Turan Babacan

bisikletim 1000 tl, canta 600tl, ne bileyim olmuyor cebe, bi cube yol falan olsa olur da

Scudo

Can ÜNAL

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
@Turan Babacan

carraro sportive 227 büyük bisiklet sığcagını sanmıyorum

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Can ÜNAL

bak bileti alirken bisiklet getirecegim sorun olur mu de, zaten genelde satici muduru ariyor, mudurun ismini alirsin sorun oldu mu onu ararlar, almak zorundalar cunku

Tepki
4
Bisiklet
Sedona
Fren kapanması durumunda panik yapmana yada aparat aramana gerek yok.Ben çok yaşadım taşırken muavin sıkıyor sen unutuyorsun sıkıyorsun yapışıyor kalıyor.Yanında bi çakı bulundur.Yapışan balatanın ortasına kibarca sok ufak hamlelerle sağa sola eski konumuna getir bir müddet sürtme yapar ama o da geçiyor.Alyan setlerinde yine böyle aparatlar oluyor yada düz tornavida bile işini görecektir.
Taşıma konusuna gelince Nilüfer'de bende sıkıntı yaşadım.Hiç ses etme gayet hakkınmış gibi ver bagaja.Yasak falan diyen olursa merkezi telefonla arayıp yoğunluk olmadığı takdirde taşıyabileceğim söylendi dersin.Yaklaşık gidiş geliş 20 sefer yaptım otobüslerde daha almayanı görmedim.Beni ve bisikletimi almadan o otobüs o perondan çıkamaz.Ki çok darda kalırsan çağır otogar polisini şikayet et bagajımı almıyolar bilette 30 kg a kadar hakkım olduğu halde diyerek.Hala almıyoruz derlerse yaşa başa bakma söyle ağzına geleni çuval çuval erzak taşıyolar bi paket sigaraya bir bavul kadar yer kaplamayan bisikleti nasıl olmıyorlar.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
(link)

Uygun fiyatlı taşıma çantaları var. Bunun dışında bisikletleri kargoyla gönderdikleri kartondan temin edebilir iseniz ondan temin edip o şekilde de bagaja verebilirsiniz.

http://www.dcrainmaker.com/images/2011/02/how-i-travel-with-my-bike-7-thumb.jpg

Yerleştirmeden önce süngerler ile kaplayın ki çizilmesin.

15 € luk bir çanta - (link)

Taşıma seçenekleri : (link)

Seyahat otobüslerinde bir bagaj olarak bisiklet
08 Mar

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

Bagaj

Madde 50-a) Yurtiçi ve uluslararası taşımalarda, yolcunun otuz kilograma kadar olan bagajı ücretsiz taşınır. Bagajlar yolcuların biletlerinde gösterilen koltuk numaralarına göre etiketlenir.

Seyahat firmalarının, bisikletinizi taşımak için ek ücret talepleri olduğunda “Parayı vereceğinizi ancak bunun karşılığında aldığınız bu hizmete dair o firmadan fatura/makbuz (en kötü ihtimalle firma logolu bir kağıda, bu konu hakkında ödeme yaptığınızı belirten metinli ve kaşeli herhangi bir A4 kağıdı) istediğinizi” söyleyin ve bunda ısrarcı olun. Genelde sizin bu tutumunuz karşısında yapacakları iki şey oluyor: Para almadan bisikleti otobüsün bagajına yüklerler ancak yol boyunca muavin o seyahati burnunuzdan getirir ya da “İşine gelirse hemşerim” diyerek sizi geri çevirirler.

Eğer bu konuda kendi bildiklerini okuyup, para almaya diretirlerse olay yerinden ve muhatap olduğunuz kişilerden uzaklaşmadan, firmanın genel merkezini arayın. Telefondaki görevliye öncelikli olarak yukarıdaki yönetmelik maddesini bir kez hatırlatın ve ardından bu yönetmeliğe rağmen yaşadığınız sıkıntıyı dile getirin. Telefonla görüştüğünüz operatör ya sizi yetkili kişilere aktaracaktır ya da firmanın itibarı zedelenmesin diye “mağduriyetinizi anlıyoruz ve bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” şeklinde bir yanıt verecektir (keza bir yetkiliye aktarılırsanız da hemen hemen aynısı olacak). Bu noktada telefonu kapatmadan, otobüsteki görevlilere vererek telefonun diğer ucundaki firma yetkilisiyle görüştürüp aynı direktifi aldığından emin olun. O andan sonra sizi ve bisikletinizi otobüse almamaları gibi bir sıkıntı yaşanmasına hiçbir ihtimal yok.

Fatura (makbuz ya da herhangi bir belge) kesilmediği sürece o para firmanın kasasına değil, olduğu gibi otobüs şoförünün ve muavininin cebine gidiyor. Doğal olarak bu tür illegal bir kazanç için hakları bulunmamakta. Bu yüzden hakkınızı aramaktan hiçbir şekilde çekinmeyin.

Bir de unutmadan… Kamil Koç için şöyle bir şey söz konusu; (link)

kaynak : pedalsever

+ Buna ekleyeceğim gideceğiniz yerin kaç para olduğunu sorun sonra da bileti almadan önce bisikletinizin de olduğu bagajda taşınıp taşınamayacağını öğrenin hayır derlerse başka bir firmaya sormak için ayrılın. Bisikletinizi kabul eden yerden bisikletinizi garajda sorun yaratmamaları için bir yazı alabilirseniz iyi olur. Taşımadığı taktirde Tahattüt ettiği hizmeti vermedikleri için taşıtmak için veya biletinizin iptali için kullanırsınız.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Can ÜNAL

yav korkma bu kadar... ben de mesela abi diilim ablayım :) azıcık diş göster, dediğini yaparlar :)

istersen garanti olsun diye yine müşteri hizmetlerini ara... tarih-saati de not et... zaten müşteri hizmetleri bisiklet kabul etmiyoruz demez, tam tersi hiç sıkıntı çıkmıycağını söyler... sıkıntı çıkmaması için n'apmam lazım, işte otogarı arayıp haber vermeli miyim falan diye sor... mesela kamil koç'ta önceden haber verme şartı vardı... aramanıza gerek yok derlerse de, kalkış otogarındaki şubeyi yine arayabilirsin... bisikletle biniceğini, kenarlarda biraz boşluk bırakırlarsa, bisikletin çok rahat sığacağını falan söylersin... ya bi şekilde hallerdersin işte : ))) sonuçta muhattabın, paragöz de olsa, insan :) -- ki nilüfer çok müşteri dostu bi firma...

(eğer zorluk çıkarırlarsa, müşteri hizmetlerini aradığını... şikayet ediceğini söylersin... illa para isterlerse de aynısını söylersin... o zaman geri adım atıyolar... bi kere pamukkale de yaşadım... zaten bütün sorunları topluca bi kere pamukkalede yaşasım... "şimdi istediğiniz parayı veriyorum, ama ses kaydım var, şikayet edicem ve parayı geir alıcam" dedim... sonra ses çıkarmadılar... aldılar bisikleti )

Tepki
0
Geçenlerde Niğde'den İstanbul'a otobüsle bisikletimi götürmüştüm. Biletimi almadan önce söylemiştim. Ön tekeri çıkarttığımızla bagajdaki direklerden birinin yanına koyuverdik. Bir sıkıntı çıkmamıştı. Servis otobüsüne bile soktum bisikleti :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçen çarşamba Lüleburgazdan istanbula gelecektim pamukkale yazanesinde bisiklet almaz dedi otobüs geldi cok dolu olmasına rağmen hiçbir parçayı sökmeden aldilar