Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Osmanlı'nın dünya hakimiyeti

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında İbrahim sarı tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim sarı

İbrahim sarı Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Osmanlı devleti 623 senelik şanlı tarihi boyunca 70 kadar ülkeyi egemenligi altına alıp aşagıda gösterilen sürelerde adaletle idare etmiştir:in:

Devletin adı YIL Devletin adı YIL

BULGARİSTAN.....545 Irak...................402
    Romanya...........490 S.ARABİSTAN.......399
    MOLDOVA..........490 yemen................401
    Macaristan........160 KATAR................400
    SLOVENYA........250 Bahreyn..............400
    ÇEKcum.............20 KUVEYT...............381
    Yunanistan........400 B.a.emirliği...........400
    GİRİT ADASI.....267 MISIR..................397
    Ege adaları.......541 Sudan.................397
    ARNAVUTLUK....435 LİBYA.................394
    Sırbistan..........539 Tunus................308
    KARADAĞ.........539 CEZAYİR............313
    Bosna hersek....539 Nijer..................400
    HIRVATİSTAN...539 ÇAD (kuzeyi).......313
    Makedonya......539 Mali...................300
    KOSOVA.........539 Nijer (bir kısmı)....300
    VOYVODİNA....166 SENEGAL............300
    Slovakya(uyvar).20 Gambiya............300
    BATI RUSYA....25 GİNE................300
    Avrupa rusyası..291 Uganda............400
    UKRAYNA.........308 ERİTRE(habeş)...350
    Gürcistan........400 Etiyopya...........350
    Ermenistan.......20 CİBUTİ.............350
    AZERBAYCAN....25 Somali..............350
    İran(batısı)......30 UMMAN..............400
    KIBRIS............293 Zengibar............400
    Suriye............402 TANZANYA(sahilleri)250
    LÜBNAN.........402 Kenya(sahilleri).....350
    İsrail.............402 MOZAMBİK(Kuzeyi)150
    ÜRDÜN..........402 Moritanya.............50
    Filistin..........402 FAS....................50
    BATI SAHRA...50 POLONYA..............25
    Litvanya........25 Letonya................25
    BELARUS.......25

HİLAFET BAĞLILIĞI

HİNDİSTAN........100
    Pakistan............100
    BANGLADEŞ.......100
    Malezya..............25
    SİNGAPUR...........25
    Endonezya...........25
    KAMERUN............400
    Nijerya...............300

Ayrıca aşağıdaki devletlerin kıyı şehirleri ve adalarında değişik zamanlarda ve değişik sürelerde hakimiyet kurmuştur
    İTALYA Danimarka
    Fransa Norveç
    İSPANYA ALMANYA
    İngiltere Portekiz
    MONAKO İZLANDA
    Hollanda İrlanda
    LİECHTENSTEİN
    Cebelitarık

İnsanın geçmiş tarihini bilmesi insana gurur veriyor;) :in:
    ALINTI: 27 0cak 2010 çarşamba Türkiye takvimi yaprağı

burakb, d.berkay, poytatu ve 16 kişi daha bunu beğendi.
  2. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler çok merak ettiğim konulardan biriydi

sadana bunu beğendi.
  3. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler...

4. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet doğrudur geçmiş tarihimizde adaletle yönetmişiz ülkeleri
    yalnız daha sonra gerileme olmuştur bu kadar büyük bir çoğrafyaya yayılmış bir imparatorluğu sonsuza kadar taşıyamadık bunun nedenlerinin en başında ekonomik sorunlar artı içten merkezden yönetimin aksaklıkları
    akabinde çeliğin avrupada bulunması artı amerikada otomobilin bulunması artı petrolün ne kadar hayati olduğu gerçeğinin ortaya çıkması
    osmanlının en büyük handikabı kendi ağır sanayisini yaratamamasıdır barboros hayrettin paşanın ahşap donanmasından çelik kruvazörleri yapmalıydık bu ağır sanayi hamlemiz 200 yıl önce başlamalıydı
    ingiltere sanayide ilk hamleyi attığı yıllarda osmanlıda aynı şekilde rekabet gücünü arttırmalıydı bugün farklı bir durumda olurduk bugüne bakın ne görüyorsunuz
    bizim yüzde yüz ağır sanayimizin savaş endüstrimizin icadları olan teknolojinin en üst seviyesine sahip savaş uçaklarımız yoktur havacılık sanayisinde amerikayı ve rusyayı sollayarak geçmeliydik aynı şekilde uzay teknolojisinde süper devletlerden dahada ileri giderek ayda üsler kurmalıydık bu dediklerime inanmıyabilirsiniz ama ben bu devletin dünyada tek süper devlet olmasını istiyorum o vakit adaleti en iyi şekilde ecdadımızdan gelen mirasımızdan dolayı
    bu dünyayı hakça ve liyakatça yöneteceğimize inanıyorum önemli olan bu ülkenin dinamiklerini harekete geçirip bir an önce süper devlet olmasını sağlamaktır
    o vakit hiç kimse bizim askerimizin kafasına çuval geçirmeye dahi cesaret edemiyecektir ortadoğuda ve dünyada tek süper devlet biz olmalıyız
    bu bir çok ülkenin işine gelmeyecektir
    ben ne kadar silahlanmaya karşıda olsam silahları kabul etmesemde diğer yanımda şunu demektedir bana
    bu dünya vahşi bir ormandır silahı güçlü olanın dünyasıdır o vakit benim silahım daha güçlü olmalı ki hasımlarımla masaya başka bir şekilde oturayım
    günümüz dünyasının üretim gücüne bakın hangi ülkelerin şirketleri ne üretmektedir ve bizim bu üretilen teknolojik aletlere karşı rekabet gücüm nedir benim yüzde yüz teknolojik üretimimimvarmı ve dünya piyasalarına teknoloji satabiliyormuyum ara malları satabiliyormuyum üretmezseniz zenginleşemezsiniz a- dan z ye türkiye teknolojide her şeyde üretmelidir ve dünya pazarlarında en kaliteli malları üreten bir ülke durumuna gelmelidir bütün ülkeler bizden teknoloji almalıdır
    bunun tersi siz başka ülkelerin pazarı olursunuz milyarlarcadolar
    ara mallara para verirsiniz artı petrole milyarlarca dolar ödersiniz ve
    iki yakanız bir araya gelmez 38 den bu yana türkiye hep pazar olmuştur
    muasır medeniyetin üst seviyesi demek ultra bir süper devlet olmak demektir
    bisikleti sen yapacaksın
    tank yapacaksın
    savaş uçakları
    otomobil
    gemiler
    füzeler
    nükleer silahlar
    teknolojinin tüm icadları
    sanal dünyanı geliştireceksin
    tıp alanında ilerleyeceksin
    nano teknolojisinde en önde olacaksın
    genetikte en önde olacaksın
    bilim ve teknolojinin en üst seviyesine ulaşacaksın
    üstüne giydiği elbiselerle askerlerin görünmez olacak artı tankların uçakların savaş gemilerin görünmez olacak
    evet rakibinden her zaman her vakit her saniye önde olacaksın bununda ilacı
    çalışmak ve üretmektir

5. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Osmanlının en önemli gerileme nedeni ; bilime eskisi kadar değer vermemesi,teknolojik gelişmeleri takip edememesi diye biliyorum.Aynı şey günümüz Türkiye'si içinde geçerli değil mi? Zamanında önüne engeller koyulan atılımlar,var olan araba,uçak farbrikalarının kapatılması..Kudu Abime (İsminizi bilmiyorum kusura bakmayın) sonuna kadar katılıyorum.Silahı büyük olan efendi oluyor..

laciverti ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  6. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    şu niki baştan kudret kurtcebe diye yazacaktım ama kudu yazdık bi kere
    kudu kaldık ne edek

:D :D :D :D :D

Samet Şenel bunu beğendi.
  7. Aydın Hiçyılmaz

Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Sayın Kudret Bey eğer söylediklerinizi şaka olarak söylediniz ve kullanıcı adınızı değiştirmeyi düşünmüyorsanız dediğimi dikkate almayın. Belkide bahsedeceğim konudan zaten haberiniz vardır. Fakat ben her ihtimale karşı yinede söyleyeyim. Kullanıcı isminizi buradan değiştirebilirsiniz.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=34367

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  8. İbrahim sarı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Osmanlı fatih sultan mehmet döneminde doğu romada yani bu gün ki istanbulda dönemin ileri gelen bilimcileri aklınıza ne geliyorsa italya ya ve avrupaya kaçmıştır bunu herkes biliyorki ağır toplar barut ve kağıdı avrupa bizim aracılığımızla geliştirerek avrupa ve amerika bu güne getirdi biz o kadar şanlı milletizki bütün cihan bizi en güçlü silahlarlada gelse çanakkalede yenemedi bizim gücümüzü hafife almayın arkadaşlar bu günkü konunumuz bile bir çok devlet tarafından karışılmak istense dahi biz bunlara karşı halen gögüs geriyoruz hangi devlet bunlara karşı çıkabilirki dünyanın öbür ucundan gelselerde içimizde olsalarda bu devleti silahla parayla yıkamazlar haberiniz olsun biz ne araplarız ne amerikayız ne ingiliziz ne almanız ne de rusuz biz TÜRK üz :in:

9. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Osmanlı ya birkez daha hayran oldum şimdi...

10. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bir hatırlatma
    2. aldülhamit döneminde osmanlı ordusunda alman silahları
    mehmet beşirli
    gazi osman paşa üniversitesi-tarih bölümü öğretim görevlisi

XVIII. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti, Avrupa ordularında ortaya çıkan gelişmelere ayak uydurma çabalarına girişti. Bu amaçla ordu ve donanmada Avrupalı askerî
    uzman/danışmanlara yer vermeye başladı. Bu uzman heyetler, siyasî ilişkilerin yoğun oldu-
    ğu İngiltere ve Fransa gibi ülkelerden talep edilmekteydi. Sultan II. Abdülhamid dönemin-
    de ise, İngiliz ve Fransızların Türkiye’ye siyasî baskı uygulamaları ve iç işlerine müdahaleleri, Almanya ile siyasî ilişkilerin daha fazla gelişmesine sebep oldu. Almanya ile başlayan siyasî ilişkiler, zamanla ticarî, ekonomik ve askerî ilişkilerin de gelişmesini sağladı. Sultan,
    özellikle 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nda dağılan Türk ordusunu yeniden düzenlemek
    için Almanya’dan askerî danışmanlar talep etti. Askerî danışmanların Osmanlı ordusunda
    görev alması ile Alman silah endüstrisi de ülkeye girdi. Krupp, Loewe ve Mauser gibi
    büyük Alman silah firmaları, Osmanlı ordusunun top ve tüfek vb. gibi önemli askerî teçhi-
    zatlarını karşılamaya başladılar. Özellikle Krupp, zamanla Türkiye’de top mühimmatı paza-
    rında tekel durumuna geldi.
    Anahtar Kelimeler: Türk, Alman, silah, Krupp, Loewe, Mauser
    Abstract
    From the XVIII th century, the Ottoman State started the activities of keeping step
    with the developments seen in European armies. For this aim, European military
    experts/advisors were placed in the army and the navy. These committees of experts were
    wanted from such countries as England and French, with which politic relations were
    intensive. Later, Prussia (Germany) became a part of this procedure. In the reign of Sultan
    Abdülhamid II, English and French political pressures on Turkey and their intervention in
    its internal affairs caused Turkey to develop more than before its relations with Germany.
    The political relations beginning with Germany also contributed to grow up in time
    commercial, economic and military contacts. In order to re-organize especially the Turkish
    army dissolved in the War of 1877-1878 Ottoman-Russia, the Sultan demanded military
    advisors from Germany. When the military advisors were appointed to the Ottoman army,
    German weapon industry also entered into the country. Large German companies of
    weapon such as Krupp, Loewe and Mauser started to provide the Ottoman army with can-
    nons, rifles and similar important military equipments. Especially the company of Krupp
    monopolized the importation of artillery of Turkey in time.
    Key words: Turkish, German, weapon, Krupp, Loewe, Mauser
    Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Sayı : 16 Yıl : 2004/1 (121-139 s.)

evet bunları neden hatırlattım genç dostlarım
    kendi silahını yapan ülke kendisinin efendisidir kendi askeri danışmanlarımız olacak bizim
    milliyetçilik budur vatan sevgisi budur başkalarının tankını topunu alıp milliyetçilik ulusalcılık taslayamazsınız atatürk bu gerçeği görmüştür onun için yerli üretime önem verilmiştir türkiyeyi atatürk kendi küllerinden yaratmıştır onun bize söylediği neydi unutmayın muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacaksınız dedi
    amerikan silahlarını alarak milliyetçi olunmaz
    kendi makineli tüfeğini yapacaksın kendi savaş araç ve gereçlerini üreteceksin aksi takdir de kafana çuvalı geçirirler tarih yeni bir milli lideri doğuracaktır 38 den bu yana milli lider gelmemiştir tek sıkıntımız budur
    çanakkalede atam vardı beyaz atın üstünde gaziye general rütbesi verildi çünki alman generali bu işi kıvıramamıştı kimdi o alman generali liman fon sanders ne işi vardı liman fon sandersin osmanlı ordusu içinde mustafa kemal her zaman rahatsızdı bu durumlardan
    kısaca liman paşa derlerdi o alman generaline o alman generalinin yapamadığını çanakkalede tek bir komutan ve ona inanmış mehmetçik başarmıştır kendini feda etmiştir allah allah diyerek dakikada 600 mermi atan makinelilere süngü takarak saldırmıştır bunları bu ülkemin insanları asla unutmasın ama bir şeyi daha unutmayacağız çalışacağız başkalarının makinesine malına ihtiyacımız olmayacak nede petrollerine doğal gazlarına elektriğine ülkemde her şey yabancıların eline geçerse burası elden gider ona göre

11. İbrahim sarı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kudret abi daha ne yazayım anlatmak istediklerimin hepsini eksiksiz yazmışsın daha ne diyelimki

12. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

üzülüyorum dostum üzülüyorum çiğerim yanıyor insanlarım mutlu değil gençler geleceğinden kuşkulu hadi biz bitirdik olayı yaşlandık ama genç insanlara nasıl bir türkiye bıraktım bazen kendimi eleştiriyorum hiç bir şey yapamadık ülke içersinde milliyetçi olmak eskidende suçtu şimdide suç vatanını düşünmek ülkemin kalkınmasını düşünmek artık suç olmuşsa ben artık ne diyeyim bu ülkeyi 38 den bu yana bu hale getirenler en büyük sorumludur
    ve anıtkabirde yatan o insanda biliyorki 38 den bu yana milli kalkınmanın zerresi bile uygulanmadı evet geçmiş hükümetler ve şimdiki hükümet ve hatta muhalefte hiç birinde ben vizyon görmüyorum 60- 70 -80-90-larda bu ülkenin başına geçmiş partilerdede hiç bir vizyon yoktu
    bir montaj sanayidir tutturmuşlardı şimdide aynı hikaye bu ülkenin ihraç mallarının hayati ara malları dışardan gelirse bu ülke kalkınırmı montaj sanayi ile bu ülke kalkınamaz artı 3 kağıt ekonomisi ile hiç bir yere varılmaz nedir 3 kağıt ekonomisi dünde başımıza bela idi bu günde bela
    1-borsa
    2-döviz
    3-faiz
    bu üç faktörle kalkınmış tek bir ülke yoktur kalkınmamım temel taşı
    üretimdir ve dünya pazarlarında söz sahibi olmak demektir
    ve ben öleceğim ama belkide gelecek kuşaklar daha iyi bir türkiyeyi kendi kendine yeten türkiyeyi kuracaklar

13. Necati Günüç

Necati Günüç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Osamanlıya olan hayranlığım kat be kat arttı ...

halid acar ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  14. yiğit_kara26

yiğit_kara26 Forum Demirbaşı

Seviye:
    şaşırdım ve hala şaşırmaya devam ediyordum 8.ci sınıf öğrencisiyim ilk okul 5 e kadar atatürk osmanlıyı adam edip türkiye yapmıştır pembe boyalı iki katlı bi evde doğmuştur çocukları çok severden baska sıkıcı sözlerden bıkmıştım yaş ilerledikce işler ciddileşiyor ve yüce Cumhuriyetimizin ve Atatürkümüzün sadece bunlarla sınırlı olmayıp sıradışı şeyler başardığını öğrendikce azım açık kalıyor ve içim gururlanıyor (NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ) :)

gugus bunu beğendi.
  15. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Bence başka bir devlet tarafından yönetilmek ne kadar kötüyse, bir başka devleti yönetmek de o kadar ahlak dışıdır. O devlete mensup vatandaşların haklarının yok sayılmasıdır. Tarihi olarak gerekli olabilir ama bundan gurur duyulmamalı.

Açerya Baştuğ ve Fatih Balkış bunu beğendi.
  16. İbrahim sarı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

Osmanlı adalet içinde yönetti bunuda böyle bilesin!!!

kazıma, murat ateş ve kron_xc4000 esk bunu beğendi.
  17. murat ateş

murat ateş Üye

Seviye:
    Mustafa sen ne diyon farkında değilsin keşke biraz tarih okumuş olsaydın neyin ne olduğunu bilerek buraya birşeyler yazardın
    Ezel Kardeş ne güzel yazmış "Osmanlı adalet içinde yönetti bunuda böyle bilesin!!!

İbrahim sarı bunu beğendi.
  18. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Baska bir devleti yonetmek? Verilen liste Osmanli'nin egemenligi altindaki cografyada gunumuzde bulunan devletlerin listesidir. Bu topraklar Osmanli imparatorlugunun parcasiyken dogal olarak bu devletlerin cogu daha ortada yoktu, bu yuzden baska devletleri yonetmiyorduk, o topraklardaki insanlari yonetiyorduk ve vatandaslik haklarinin yok sayilmasi gibi birsey soz konusu degildi.

Ha musluman-gayrimuslim ayrimi yok muydu, vardi tabi ama o donemde Osmanli'dan daha fazla cesitte insani bunyesinde daha adaletli bir sekilde barindiran herhangi bir imparatorluk var miydi? Ya da iki gun once karsilikli savastigi adami sehri fethettikten sonra kendi vatandasi kabul eden bir anlayis?

Listedeki cogu devletlerin kurulmasi Fransiz Devrimi ve milliyetcilik akimi sonucunda olmustur ki zaten bunun sonucu hepsi Osmanli'dan ayrilmistir. Eger Osmanli ornegin Rus taktikleriyle etnik temizlik yoluna gitseydi zamaninda Osmanli egemenliginde bulunan topraklarda su an listedeki gibi onlarca devlet kurulmus olamazdi.

Kisacasi Osmanli'nin her politikasi harika mukemmel deyip sisinmek ne kadar yanlissa eksik bilgiler sonucu bos yere tarihimizden utanmak da o kadar yanlistir.

19. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Sizin gibi düşünmeyen insanların tarih bilmediğine kanaat getirmeniz talihsizlik olmuş.
    Ben adaletiyle ilgili birşey söylemedim. Bir devletin başka bir devletin yönetimine geçmesiyle ilgili düşündüklerimi söyledim. Bugün Amerikalılar çıkıp; "Biz tüm dünyayı yönetmek istiyoruz, hem de adaletle... Çocuklarınızı alacağız, erkek olanları Obama'nın koruması yapacağız, kız olanları da onun çocuklarına bakacak." gibi bir şey söyleseler razı olur musunuz? Şahsen ben, aynı Osman Nevres gibi, işgal amaçlı ülkeme giren ilk askeri, olduğu yerde Allah'ın rahmetine teslim ederim. Tabii siz adalete razıysanız onu bilemem. Sonuçta Osmanlı da girdiği yerlere elinde papatyayla girmedi. Yanlarında barış güvercinleri de yoktu. Önüne gelen her orduyu çok iyi temizledikleri için bu kadar güçlüydüler. Karşılarında bir ordu vardı. Demek ki iyi kötü bir devlet de vardı. Ama III. Vlad gibi adamlar da vardı. Tarih olmuş ve bitmiştir. "İyi oldu", "adaleti aslında biz bulduk", "en büyük bizdik" falan gibi söylemlerin hiç bir değeri yoktur. İyi tarihten gururlanmak da kötü tarihten utanmak da saçma ve vakit kaybettiricidir. 3000 yıl önce Anadolu'da başkası vardı. 2000 yıl önce bir başkası. 1000 yıl önce biz geldik. 1000 yıldır oturuyoruz. 1000 yıl sonra bir başkası olacak. İşte tarih bu kadar basittir. Osmanlı'nın günahları, sevaplarının yanında zaten önemini yitiriyor. Ama her imparatorluk gibi günahkardı. İşgalciydi. Küçücük veliahtların katiliydi. Kendi oğlunu boğduran, herkesin birbirini zehirlemeye çalıştığı bir düzendi kendi içinde. Olaya "Dünya düzenini koruma" saçmalıklarıyla bakmayın. Kendinizi gencecik yaşta ölenlerin yerine koyun. Ya da 10-15 yaşlarında anne-babanızdan koparıldığınızı düşünün. O zaman anlarsınız imparatorlukların zararlarını.

Fatih Balkış ve gugus bunu beğendi.
  20. murat ateş

murat ateş Üye

Seviye:
    Bu bilgileri nerden okudun merak ettim doğrusu acaba sen inanıyormusun bu yazdıklarına. Bu arada amerika kıyaslaması bence tamamen gaflet