Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Oruç Tutanlara Önemli Uyarı!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Murat Orego tarafından paylaşıldı.

1. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Eğer her gün düzenli olarak "çay, kahve veya coca cola" tüketen biriyseniz vücudunuzda bir nebze kafein bağımlılığı veya duyarlılığı var demektir. Yani kafeini aniden kesince yoksunluk sendromları yaşayacaksınız.

Kafeinin en kötü yoksunluk sendromu ise "baş ağrısı". Bu baş ağrıları normal baş ağrılarından çok daha şiddetli ve dayanılmaz ağrılar. Son kafein alındıktan yaklaşık 12-16 saat sonra ortaya çıkıyor.

Diyelim akşam 8'de son kafeini içtiniz ve bir gün sonra oruç tutuyorsunuz. Tahminen sabah 8'den sonra başınızı korkunç derecede ağrıyacak veya korkunç bir ağrıyla uyanacaksınız demektir.

Buna engel olmak için mutlaka sahurda kafeinli bir içecek tüketin. Belki uykunuzu biraz bozar ama bir gün sonraki baş ağrısından iyidir.

2. burak gezer

burak gezer Aktif Üye

Seviye:
    güzel konu. paylaşım için teşekkürler.

3. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Konuyu açan arkadaşımız kahvenin endikasyonlarını bildirmiş. Ben de şöyle devam edeyim.

Kahve kullanımının yan etkileri:
    Son kafeini sahurda alırsanız kahvenin diüretik etkisinden dolayı ertesi gün dehidrate olabilirsiniz. Bunu gidermek için su içerseniz bu sefer de sabahı yatak ile wc arasında git gel ile yapabilirsiniz. :)

Onun için kafein tüketimini fayda zarar oranına göre tüketici bilinçli bir şekilde ayarlamalıdır diyelim. Keyifli kahveleriniz olsun.. :).
    Kahve güzel şey. Ah bi de böbrekleri cozdurtmasa. :)

4. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    uyarı ıcn tesekkurler.
    ben hergun kahvaltıda mutlaka cay ıcerdım gun ıcınde de kahve... ben de boyle bı bagımlılık oldugunu soyleyemeyecegım ama kahve aklıma gelıp de canım ısterse orucken kıvranıyorum resmen (o da nadıren oluyo) :D

5. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    bilgilendirmeler için teşekkürler

6. gezgin2

gezgin2 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bizim bisiklet mağazasında jakops marka büyük boy bır kavanoz kahve alınıyor ve en fazla gunde 5 musterı gelıyor ama 1-2 gun dayanmıyor bır kocaman kavanoz bıtıyor az koymama ragmen :D acaba cok ıcmemın bır zararı olur mu ?

7. gezgin2

gezgin2 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aynı zamanda kola konusundada öyle yazmayı unuttum ilk mesajda ksr bakmayın sımdı yazıyorum...

Günde en az bir kutu kola içmeden bir bardak acı kahve içmeden duramıyorum bilmiyorum zararı var mı ama ınsallah yokdur cevabınızı beklıyorum ...

Sevgiler....

8. Necati Günüç

Necati Günüç Forum Bağımlısı

Seviye:
    çay ve kahve yi geçtim kola kötü bir alışkanlıktır içmeye başlandıktan sonrabırakması zor aynı sigara gibi içlmediği zaman yaptığı şeyleri en ii bilen kişilerden biri olduğuma inanıyorum bnde çok kola içerdim günlük 5 litreyi bulurdu ama şimdi içmiyorum içmeyede niyetim yok :D
    güzel bir noktaya değinilmiş teşekkürler.

9. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Günlük 200 miligrama kadar kafein içilmesinde bir sakınca olmadığı söyleniyor. O yüzden o kadarcık şeyin bir etkisi olacağını sanmıyorum.

Cola'nın 1 litresinde 100 miligram kafein var.

10. Akif Y.

Akif Y. Aktif Üye

Seviye:
    paylasim icin sağol güzel ve önemli konu

11. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Evet, bugün işyerinde arkadaş baş ağrısından duramıyordu. Ağrının açlıktan olduğunu sanıyordu.

Her gün de işte bol bol çay ve kahve içen bir arkadaş.

Bu durumdan şüphelendim ve bugün akşam sahurda kahve içecek. O zaman başı ağrımaz sanırım.

Ben de eskiden çok cola içerdim. Bıraktığımda hayatımın en kötü 4 gününü yaşadım. İnanılmaz ağrılardı :D O yüzden biliyorum nasıl berbat olduğunu :D

12. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:

bende benim başım neden agrıyor dedim valla demek bundanmış normalde hiç ağrımayan başım bugün felaketti
    bilgiler için teşekkür ederim normalde çok kahve tüketen birisiyim

13. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    bencede ama biraz celiski var sanki biraz dengeyi tututrmak gerekiyor ..
    :D

14. ömer faruk karadağ

ömer faruk karadağ Üye

Seviye:
    Bende de bir ara aşırı terledikten sonra soğuk kola içmek hastalık olmuştu.:(
    Ama ben üstün irademle bıraktım:cool: maden suyu yetiyor artık:in:

15. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:

Çok içmenin zararı olur, ne kadar az içersen o kadar iyi, hiç içmezsen daha da iyi. Kola da aynı şekilde...

16. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Konuya ithafen,
    Öncelikle belirteyim ben de on yıllarca defalarca kafeini bıraktım başladım, bu yüzden bırakma sendromları konusunda oldukça tecrübeliyim, yine azaltılarak bırakma ve genel kesme yöntemleri ve ağrısız bırakma konusunda bir hayli tecrübem var.
    Genel olarak doğru, ancak başka yöntemler var, baş ağrısının nedeni kahveden dolayı vücutta biriken toksit maddelerin temizlenerek kana karışması ve kafeinden dolayı genişleyen beyin damarlarının daralması.
    Eğer kafein bağımlılığını bırakmak istemez (dolayısıyla başağrılarına katlanmak istemezseniz) iseniz vücuttaki zehirlerin tutumunu şöyle sağlayabilirsiniz. Çok içiyorsanız dozajı yarıya üçte birine düşürün, böylece uyarıcı etki azalır ama zehirler tamamen temizlenmeye başlamadığı için başağrısı çekmezsiniz.
    Eğer günde 1 bazen iki bardak içiyorsanız bir bardak çay ile kafeinin zehirlerinin vücutta tutulmasını sağlar .
    Konu özündeki soruna özetle cevap olarak: sahurda yemekle beraber bir veya iki bardak çay için, bu hem sizi çok daha uzun süre tok tutacaktır, hem su kaybını ve uykusuzluğu azaltacaktır (kahveye nazaran çok daha az sorun olacaktır) hem de en önemlisi kafein bir miktar idame edileceğinden baş ağrısı sorunu olmayacaktır.