Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ortalama hız...

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında kertman tarafından paylaşıldı.

1. kertman

kertman Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar...Foruma yeni katılan ve sigara kullanmayan bir bisikletsever olarak(yaş 42)merak ettiğim bir şey var...Henüz 15 gündür pedal çeviriyorum.Günde 20 km olmak üzere...İşime gider gelirken ortalama hızım 25 km.(Yolda bazı yokuşlar da mevcut) Ortalamam kötü mü?diğer sorum da şu; tur yapan arkadaşlar(Kartal - Sabiha Gökçen gibi) ortalama kaç km hızı yakalıyorlar ve total mesafe nedir? Sorularıma vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Sağlıklı günler...
    Not: Alacağım cevaplar turlar için cesaret verici olabilir de,olmayabilir de...:rolleyes:

2. deepcriminal

deepcriminal Aktif Üye

Seviye:
    25 km. ortalama gayet iyi.. ;)

kertman bunu beğendi.
  3. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Toplam mesafe ve ortalama sürat antreman seviyesi ile bağlantılıdır. Ancak 25 km/saat ortalama gayet iyi. Asfalt düzgün ve yol genel olarak tırmanışsız ise 30 km/saat ortalama tutturulabilir. Çalışmaya devam :D

kertman bunu beğendi.
  4. yaboga

yaboga Kıdemli Üye

Adı:
    Ergün Altmış
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    konu çok eski bir konu ama bende merak ettiğimden arayıp duruyordum akşamdan beri, buradan sormak mantıklı geldi.

bisikletimi alalı 2 hafta kadar oldu yaşım 32 her akşam işten geldikten sonra 10 15 km yapmaya çalışıyorum daha güneş yüzü göremedik. :)

Dün gece 11 km yolu 50 dk da yaptım ve 11 km yolun yaklaşık 7 km si hep tırmanış şeklinde şehrin aşağı kesiminden yukarıya doğru ve şehir içinde kullanıyorum acaba çok mu yavaş kalıyorum mtb 26*2,10 bol tırtıklı lastikler var 130 kg biri olarak normal mi acaba.

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şehir içinde kullanıyorsanız lastiklerinizin kalınlığını düşürüp, daha düz bir lastiğe geçebilirsiniz. Örneğin Vittoria'nın 26*1.75 lastikleri var. Bayağı fark ettiriyor gerçekten.
    @yaboga

6. yaboga

yaboga Kıdemli Üye

Adı:
    Ergün Altmış
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bende çok ciddi manada düşünüyorum tonaj sıkıntı olur mu :D birde süre çok mu uzun sizce

DeliOğlan bunu beğendi.
  7. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    13.2km/s ile gitmişsiniz. Bisikleti yeni aldınız diye biliyorum, bu yüzden yeni başladığınızı varsayarak konuşursak; hızlı değil ama çok da yavaş sayılmaz. Zamanla illa artacaktır değerler. :)
    Ama kalın ve dişli lastik enerjinizin büyük bir kısmını emiyor muhtemelen. Ben 110kg ile 700x23 lastik kullandım, bir sıkıntı yaşamadım. Sizin de çok büyük sıkıntılar yaşayacağınızı düşünmüyorum ;) (ama yine de alacağınız lastiklerin teknik dökümanlarını okumak faydalı olacaktır).

yaboga ve Murat B. bunu beğendi.
  8. MTE

MTE Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    hocam hiç kasma ilk bisikleti aldığımda 1 hafta çok zorlanmıştım :D sigarayı yeni bırakmıştım 1 saat zor biniyordum. Kendini zorlamadan yavaş yavaş tempoyu arttırarak ilerleyin .
    Lastik değişim konusunda arkadaşlar haklılar ama ben değiştirmedim lastikleri yorulmayı seviyorum.

şu an kilonuz fazla olduğu için yüklü antreman yapmanızı kesinlikle önermiyorum. Hızlı kilo vermenize bir faydası olmayacaktır. aksine kaslarınızı daha da güçsüzleştireceksiniz ve kemiklere gereksiz baskı oluşturacaksınız. Beliniz ağrımaya başlayacaktır mesela . 1.4 motorlu arabanın karavan çekmesi gibi :)

Zamanla kondisyonunuz iyileşecek ve kaslarınız da daha güçlenecektir. Bazal metabolizmanız da düzenli sürdüğünüz takdirde 2-3 hafta sonra yükselecek ve gün içerisinde bile daha fazla kalori yakmaya başlayacaksınız.

Sporcu değilseniz ( son 1 yılda porfesyonel bir sporlar uğraşmadıysanız . ) kesinlikle bedene yüklenerek antreman yapmayı önermiyorum.

yaboga ve Barış Özegemen bunu beğendi.
  9. yaboga

yaboga Kıdemli Üye

Adı:
    Ergün Altmış
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    yorumlarınız ve cevaplarınız için çok çok teşekkürler.

MTE bunu beğendi.
  10. Ahmet.S

Ahmet.S Aktif Üye

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    25 ortalama gayet iyi bence de

11. MTE

MTE Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bu konuda çok yanlış bilinen şeyler var . evli barklı insanlar sporla ilişkisi hiç kalmamış bir heves bisiklet alıyor ya da spora yazılıp deli gibi kendilerini yoruyorlar. spor kesinlikle gerekli bir olay ama şöyle de bir durum var

Hayat boyu bir depo benzininizin olduğunu düşünün idareli kullanmalısınız.

ama bazı insanlar depoda benzini olduğu halde ölüyorlar. Neden ? aşırı alkol, aşırı tütün tüketimi , dengesiz beslenme sonucu bedenin bir bölgesinin iflas etmesi ....genetik nedenler vb...

tüm bu parametreleri göz önüne almak lazım. Bedenin herşeye ihtiyacı var yeri geldiğinde :) belki tütün dersin belki alkol ama hepsi belirli bir dengede olmalı...

Siz şimdi haftada 3 gün deli gibi bisiklete binerseniz 4 ay sonra o bisiklet rafa kalkar ... çünkü beden der ki size '' abi otur maç izle, tv ye bak...vs :) ''

bu tarz hobi sporlar insana iş gibi gelmemeli, bir yaşam felsefesi gibi olmalı yoksa devamlılığı olmuyor.

sporun temelde iki katkısı var ;

1. si aklınızı boşaltırsınız beyine reset atarsınız ve stresin getirdiği tüm olumsuzluklardan o süre içinde sıyrılırsınız. Beynin bu tepkisi hormonları tetikler ve bedeni de hormonal anlamda düzene sokar.... çok basit seks yapmak istemiyorsanız mesela canınız istemeye başlar bir süre sonra :D

2. si bedeninizi açarsınız . zaman içerisinde kaslar güçlenir , yağ yakımı başlar . Belki çok mükemmel bir fiziğiniz olmaz , göbeğiniz hala bir miktar duruyordur. Ama şunu unutmayın çok daha sağlıklısınız.

Spor sürenizi siz belirleyin insan en iyi kendini bilir. O gün yorgunsanız 15 dk sürün ne olacak ? bir şey kaybetmezsiniz. kendinizi çok mu iyi hissediyorsunuz 2 saat yerine 2 saat 15 dk sürün . 2 saat doldu diye kendini modlamayın. işte bu iniş çıkışlar size asıl fayda sağlıyor.

böyle işte :D spor iyidir ama biz hobiciler için aşırıdan kaçınılmalıdır.

12. Çağrı Fatih Yamalı

Çağrı Fatih Yamalı Bisiklet Terbiyecisi

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ortalama hızım düzde 30-35, eğimde 47, hafif yokuşta 24, dik yokuşta 10 :) Günlük işe gidip gelirken 23 km yolum var (Gidiş-Dönüş toplam). Sabah kadans çalışıyorum, akşam hız kasıyorum. Sabah 30 la gittiğim yolu akşam 40-47 arası gidiyorum. Tavsiye ederim herkese. Hele akşam işim gücüm yoksa, biraz haylazlık edip taksime, cihangire kaçıyorum :) Minimum 30km yol yapıyorum yani günlük. Yeşilpınar-Mecidiye köy 14 km çekiyor. bu süreyi ortalama 27 dakikada alabiliyorum. Ormanın faydaları :D Orada pedal çevirmek zor olduğu için bacaklar taş oldu artık :D düz yolda yol bisikleti muamelesi görüyorum mtb'den :D

Sebahattin Gerceker bunu beğendi.
  13. Efe Cycler

Efe Cycler Mtb Candır <3

Adı:
    Efe Çetin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    8 Km'de 16.8 ortalama iyimidir ? 13 yaşındayım,10 kg fazla kilom var ve bisikletim 2.10 arazi lastikli mtb

14. MTE

MTE Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    herhangi bir rahatsızlığın yoksa 8 km az arttırmalısın . ortalama hızın da 18 leri bulmalı . ver o kiloları o yaşta yazık bedenine...

bir de kesinlikle bir doktora git metabolizma testi yaptır ve kan değerlerine baktır. birçok türk ailesi bu konuda yanlış yapıyor. yok babası da kilolu anası da böyle diyip diyip birçok şeyi geçiştiriyoruz.

Eğer sağlık açıdan herhangi bir sorunun yoksa ve kilonun nedeni sadece senin yemek yemeyi sevmenden kaynaklanıyorsa da daha sıkı pedallamalısın :) ;=)

15. Efe Cycler

Efe Cycler Mtb Candır <3

Adı:
    Efe Çetin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @MTE Sağlık açısından hiç bir sorunum yok.Odamı Homegym'ye dönüştürdüm ve hergün 2 saat fitness çalışıyorum.Ama yinede bir türlü kilo veremiyorum.Tüm testleri yaptırdık ve hiçbir problem çıkmadı.Sanırım sorun yemek yemeyi sevmemden kaynaklı.Ha bu arada günde 2 saat 30-35 km pedallıyorum.

16. MTE

MTE Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bilgi için teşekkürler . diyetisyene gittin mi peki ? Eğer gitmediysen gitmeni öneririm senin için özel bir yemek planlaması yapacaktır.

herşeyi denedim veremiyorum ama diyorsan şunlara da bir dikkat et

1) günlük içtiğin su miktarı ( 4-5 bardak yazın kışında 3-4 bardak ) minimum . çok su da içmek faydalı değildir bu da yanlış biliniyor. Eğer az su içiyorsan ilk başka cok su içtğin için kilo aldığını göreceksin. Hiç canın sıkılmasın su içmeye devam et

2) Ekmeği sadece sabahları kahvaltıda ye ama abartmadan ( maksimum 2-3 dilim ya da çeyrek ekmek diyelim maksimum )

3) Öğle yemeğini kuvvetli ye pilavdan uzak dur

4) Akşam yemeğini de şöyle düşün mideni çok doldurmayacaksın ;) açlığını gidericek kadar ye

5) akşam 10 gibi acıktığında meyve yeme , meyveyi öğlen ya da sabah - öğle arası dönemde yemelisin. Gece C vitamini almanın bir faydası yok .

haftada 2-3 kere balık ye ton balıklı salata mesela çok faydalı olur.

bunları yaparsan 3 aya 12 kg veririrsin. bisiklete falan da biniyorsun çünkü

hızlı kilo verme sakın

normal yemene devam et ama yediklerini değiştir. Kesin ekmekcisindir sen :D

yaboga bunu beğendi.
  17. yaboga

yaboga Kıdemli Üye

Adı:
    Ergün Altmış
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    valla helal ortalama 30 km hız ben daha hiç şehir için sokak aralarından çıkmadığım için o hızı göremedim şu ana kadar en fazla 27 km gördüm ben sürekli frende gidiyom bi yerden bişi çıkarda duramam diye :D

18. MTE

MTE Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    doğrusunu yapıyorsunuz ;) şehir içinde 30 km bisiklet için yuksek bir hız bu konuda itirazı olan cok olacak bana biliyorum ama :)

yaboga bunu beğendi.
  19. kadir karakaya

kadir karakaya Kıdemli Üye

Adı:
    kadir
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    30 km iyi ben max 25 i gordum. 18 yildir da kullaniyorum. Gerci astim var o yuzden pek zorlamiyorum. Yolda krize girsem kurtaran olmaz ;)

20. Efe Cycler

Efe Cycler Mtb Candır <3

Adı:
    Efe Çetin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ek iş olarak kahinlikmi yapıyorsunuz acaba ? :D