Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ortalama bir bisiklet

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Halil Karaca tarafından paylaşıldı.

1. Halil Karaca

Halil Karaca Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,

Ya böyle sahilde gezerken bisikletli arkadaşlara hep imrenirdim. Kenarda param birikince dedim bir tane alayım :) Sizin gibi tecrübeli arkadaşların bulunduğu bir forumu bulunca da sizlere danışayım dedim.

Bütçem yaklaşık 800-1200 TL. Ya böyle sürüşü rahat, keyifli, hafif bir bisiklet istiyorum. Öncelikli hedefim sahilde filan kullanmak ama yarın birgün heveslenip patika dağ yollara filan düşersem beni idare edebilsin isterim. Fiyat/performans oranı yüksek olan, ne çok dandik ne de çok üst düzey bir şey arıyorum. Değecekse bütçeyi 1.5'e kadar zorlayabiliriz ama bu kadar yükseklere çıkmak pek istemem açıkcası...

Bana direk markasını, modelini ve nereden alabileceğimi, nelere dikkat etmem gerektiğini söylerseniz en kısa zamanda almayı düşünüyorum.

Herkese çok teşekkürler.

2. Furkan köleoğlu

Furkan köleoğlu Aktif Üye

Seviye:
    bianchi troy olabilir hem hidrolik fren hemde full deore

Halil Karaca bunu beğendi.
  3. Furkan köleoğlu

Seviye:
    veya 1400 e bianchi apache alabilirsin çift süspansiyon hdrolik vr deore
    cift süspansiyon biraz ağırlık yapar ama çok deil yayları açıp kapatabilirsin

4. ali can çalış

ali can çalış Kıdemli Üye

Seviye:
    Valla açıkcası bende çok anlamam ama kendime benzer amaçlar doğrultusunda Cannondale Trail F4, eşimede F9 aldım. Çok mutluyumuz. Sadece yol kullanımı amaçlı lastiklerini değiştirdim o kadar. Bütçe olarak sizin dediğiniz bütçelerin biraz üzerinde ancak daha düşük versiyonlarınada bakabilirsiniz. Delta bisikletin hizmet ve müşteri memnunniyetinden memnun kaldım, tavsiye ederim.

5. Furkan köleoğlu

Seviye:
    dkkat etmen gerekenler şunlar;
    agırlık 14 kg yi geçmemeli
    aliminyum kadro olmalı
    parça kalitesini anlamak için shimano küçükten büyüğe şöyle;
    sıs-tx-tz-tourney-altus-acera-alivio-deore-deore lx-deore xt-slx-xt-xtr
    hidrolik disk alabilirsin veya çok kaliteli v fren

6. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hemen git deltya 1300 e al bence

GEOTECH TEAM DEORE / XT HİDROLİK DAĞ BİSİKLETİ 2010

Fiyatı : 1,449.00 TL
    1,449.00 TL
    İndirimli : 1,299.00 TL
    1,299.00 TL
    Havale ile : 1,299.00 TL

KULLANICI TIPI : MTB
    KADRO : ALLOY GÖVDE 6061 ULTRA LIGT
    ÖN AMORTİSÖR : SUNTOUR XCM
    ARKA AKTARICI : SHIMANO XT
    ÖN AKTARICI : SHIMANO DELRE
    VİTES KOLLARI : SHIMANO DEORE
    RUBLE : SHIMANO DEORE
    AYNAKOL : HOLLOWTECH SHIMANO DEORE
    ORTA GÖBEK : HOLLOWTECH SHIMANO DEORE
    FREN ÖN / ARKA : SHIMANO DEORE HİDROLİK FREN
    FREN KOLLARI : SHIMANO DEORE HİDROLİK
    ARKA GÖBEK : SHIMANO DEORE
    ÖN GÖBEK : SHIMANO DEORE
    SELE : ERGONOMİK JELLİ SELE
    SELE BORUSU : ALLOY
    SELE KELEPÇESİ : ALLOY
    JANT : V PROFIL LIGHT ALLOY
    LASTİK : MAXIS ASPEN
    JANT EBATI : 26"
    VİTES SAYISI : 27
    MATERYAL : Alu

site olarak http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,4584,DeltaBisiklet,3566

ya da salcanodan NG 255 SD
    1.360 TL

● 26” MTB
    ● Shımano Full Set Deore 27 Vites Ön Ve Arka Hidrolik Disk
    ● Trıple Butted 6061 Aluminyum Kadro
    ● Suntour Xcr Gidondan Kilitlemeli Maşa
    ● Rıtchey Pro Set Boğaz, Gidon, Sele, Sele Borusu, Furş Takımı Ve Elcik
    ● Salcano X-Prod1 Çift Duvarlı Jant Ve İnox Paslanmaz Jant Teli
    ● Mıchelın Country Dry2 Lastik
    ● Kadro Ölçüleri 16”, 18”
    ● Ağırlık 12.6 KG

alabilirsinsalcano galiba dahaa hafif karar senin.

7. Halil Karaca

Halil Karaca Üye

Seviye:
    Arkadaşlar öneriler için teşekkürler. Bütçemi 1.200-1.500 TL'ye çıkardığımı bildirmek isterim. Ayrıca bir şey aklıma takıldı şimdi malum kış geliyor bisiklet sezonu kapanıyordur diye düşünüyorum, birde 2010da bitiyor. Acaba biraz daha beklesem çok daha uygun bir fiyata bisiklet alabilir miyim?

Araştırdığım kadarıyla bana Hybrid bisiklet lazım. Bisiklet önerilerinizi bekliyorum...

Teşekkürler.

8. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet fiyatları düşer, kampanyalar başlar bence. Özellikle ikinci elde fiyatlar daha fazla düşer.
    Hibrit bisikler bana iş görsün yeter mantığında gibi geliyor. Ama mtb tam bir zevk aleti. Ormanda, patika yollarda kullanımı çok zevkli. Hem de çok konforlu. Bu nedenle size mtb öneririm. Hibrit gibi stabil gitmez ama her koşula uyum sağlar.
    Bisiklet olarak size giant xt3 tavsiye ederim. 1450tl civarında.
    İkinci el düşünürseniz çok daha güzel donanımlarda bisikletler bulabilirsiniz.
    Ayrıca kadro ölçülerine vs dikkat edin.

9. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
  10. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kışın salcano çok pis düşer ng seirisnden alabilirsin kışın.bi salcano bayisine gitmen lazım büyük tüm modeller olan bir salcano(ama kışın.)

shwalbe nni de big bilmemne lastikleri var karda bile gider ya da race king 2.0 ve 2.2 var kullanan birine sorabilirsin.

ozan erdem ve Halil Karaca bunu beğendi.
  11. uğur yılmaz

Seviye:
    Haklısınız ama şöyle bir yanılgı var. Mesela acera donanımlı bir cannandale ile deore donanımlı bir corrateci kıyaslayalım. ikisi de aynı fiyat. Kadro olarak baktığımızda da cannandale ne kadar iyi bir marka da olsa sonuçta alt seviye için ürettiği bir kadro. Corratec de sıradan bir marka değil. Aralarında ne kadar fark olabilir? İkisi de ömür boyu garantili. Ağırlık olarak da corratecin kadrosu daha hafif. Sırf markaya para vermek olmuyor mu?

12. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    bence olmuyor :) Yani demek istediğim:donanıma para vermektense üstüne oturduğunuzda kendinizi daha güvende hissettiğiniz,virajlarda dengesiyle kendisini kanıtlayan yokuşlarda rahat tırmanan,inişlerde sağlamlığıyla sizi korkutmayan faha iyi bir kadro ( ki bu mühendislik ister ) daha önceliklidir.( benim açımdan en azından )

Şöyle basit bir örnek vereyim.Benim şu resimde gördüğünüz bisikletten önce eski bir bianchi aspid im vardı ( manisa üretimi değil ama ).Gel zaman git zaman donanımlar eskidi ve resimdeki bisiklette ise markasız bir kadro var.Donanımları alex jant falan diğerinden çok daha iyi durumda fakat gelgelelim aspidle iniş inerken güvenli konforlu,yokuşlarda bastığım her pedal yere aktırılır biçimde ve virajlarda yatırabildiğim kadar yatırırken diğer bisiklette bunların hiçbirisi yok . . . ( kadro boyu da aynı merek etmeyin )

Sonuç olarak bu örnekte siz iki büyük markayı örnek vermişsiniz ( corratec-cannondale ikisinin de kalitesine amenna :) ) bu ikisini kıyaslarken bu bahsettiğim kalite farkı pek olmayabilir sizin de dediğiniz gibi katılıyorum yanlış anlamayın ama yine de fark farktır unutmamak gerek.İyi markaların çoğunda aynı fiyat aralığında alt kalite bir markayla kıyaslama yaptığımızda iyi markanın hep daha alt donanım daha üst kadro tercih ettiğini rahatça görebiliriz.Cep telefonlarından örnek verecek olursak.Nokia,sonyericsson gibi büyük firmalarla çin malı telefonlar. . . ( Yine çok uzun bir yazı oldu :D ama faydalı olduğunu zannediyorum :) )

13. Halil Karaca

Halil Karaca Üye

Seviye:
    Yaptığım araştırmalar sonunda Giant xtc3 almaya karar verdim denebilir. Forumda biraz gezdim benimle benzer bütçeli arkadaşlar xtc3 tercihi yapmış.

Bir sorum olacak, okuduğum kadarıyla amortisörün tek önde kilitlenebilir olmasının şehir içinde kullanırken önemli bir ayrıntı. Xtc3'ün amortisörü kilitlenebiliyor mu ve tek mi?

Sizce xtc3 şehir içi ve patika yollar için nasıl bir bisiklet?

Ayrıca şu anda erdoğanlarda bisikletin fiyatı 989 eurodan 791'e düşmüş durumda ama forumda baktım 2009 aralıkta alan bir arkadaşta 791'e almış, sizce daha da düşer mi? Ne zaman almamı tavsiye edersiniz?

İstanbulda uygun fiyata xtc3 alabileceğim bir yer var mı? Erdoğanlardan kargolatsam sizce bir sıkıntı oluşur mu?

Herkese çok teşekkürler...

14. uğur yılmaz

Seviye:
    Amortisörü tek ve kilitlenebiliyor. (Tora)
    xt3 şehir içi ve patika yollar için çok iyidir. Fazlasıyla memnun eder.
    Fiyat olarak fazla düşeceğini zannetmiyorum ama telefonla erdoğanlar bisikleti arayarak sorabilirsiniz. Kargoda bir sıkıntı olmaz. İstanbulda da kaçkarbisiklette olabilir. Ama fiyat olarak daha yüksek diyebilirler.

15. Halil Karaca

Halil Karaca Üye

Seviye:
    Şimdi kadro boyu ölçüsünü hesaplıyorum da, boyum 1.80, bacak aram 80. Galiba 17-18-19 inç kadrolar bana uygun, yanılıyor muyum?

Ayrıca forumda gezinirken şöyle detaylı bir site bulmuştum ama verdiği sonucu anlamlandıramadım...

http://www.competitivecyclist.com/z...ER=8&SITE.CODE=&STEP=9&FC_ANSWER_8=180#output

Belim yanlış pozisyonlarda hemen ağırır, o yüzden dikkatli bir seçim yapmak istiyorum...

Birde bisikleti alırken kadro boyundan başka belirtmem gereken bir şey var mı? Lastik tipi, kalınlığı filan mesela?

teşekkürler

16. uğur yılmaz

Seviye:
    Size 18" kadro tam uyacaktır bence.Linkte de detaylı ölçümler var, toplam 8 kritere göre hesaplama yapmışlar. Ama bu ölçülere göre kadro bulmak zor olabilir. Biz de s-m-l-xl gibi seçenekler oluyor. Size de l yani 18" civarındaki kadrolar olur.
    Lastik genelde bisikletin özelliklerinde belirtilen lastiktir. Ama siz firmayla görüşerek değiştirebilirsiniz tabii. Üzerindeki ideal ama bence.

17. Halil Karaca

Halil Karaca Üye

Seviye:
    Tekrardan Merhaba Arkadaşlar,

Ya erdoğanlardan fiyat aldım da, kibar dille indirim falan istedim ama fiyatta herhangi bir indirim yapmadılar. Şimdi bakıyorum eski xtc3 alanlara,

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=53732&highlight=xtc3

Linkteki arkadaş 2009 yılının Aralık ayında xtc3'ü bana verilen aynı fiyattan almış. Belki bisiklet gerçekten bu fiyatı hakediyordur bilemiyorum ama açıkcası bir müşteri olarak model yıllarına göre, fiyatlarda iniş çıkışlar yaşanan bir piyasada, aynı ürünün 2009 yılındaki fiyatıyla 2010 yılındaki fiyatının aynı olması beni bir müşteri olarak rahatsız etti. Tamamen psikolojik bir şey farkındayım ama kabullenmekte güçlük çekiyorum :(

Sizce ne yapmalıyım? XTC 3'ün başka markalarda ne gibi alternatifleri var?

Teşekkürler,

Enes

18. Halil Karaca

Halil Karaca Üye

Seviye:
    Ng 255 SD
    Ng 255 SRD

Arkadaşlar salcano'nun bu iki modeli arasında kaldım. Aralarındaki tek fark biri shimano'nun deore serisi, ötekisi ise sram'ın x-7 serisi. Sram set hem ucuz hemde daha hafif. Açıkcası fiyatı pek umurumda değil, ikiside bütçeme uygun fakat hafif olması beni cezbetti..

İkisininde fiyatının aynı olduğunu düşünürseniz hangi bisikleti tercih ederdiniz? SD'mi SRD'mi?

http://www.salcano.com/NG255SRD.asp

Teşekkürler

19. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Salcanoya takılıp kalmayın derim ben.Sram 7 ile shimano deore arasına aşırı bir performans farkı yoktur.İlla salcano alacağım ben diyorsanız hafif olanı alın derim :)