Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Orta-Üst sınıf parça fiyatları sizcede aşırı pahalı değil mi?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ertuğrul Mengi tarafından paylaşıldı.

1. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bilmiyorum belki yeni yeni bu ortama girmemden kaynaklanıyordur ama ;
    Bir Quick-Release 5-10tl iken üzerinde x marka etiketi var diye fiyatı 100tl oluyor.
    Yada bir selenin ortasında kanal boşluğu var diye, ince ve estetik yapıda diye fiyatı 100-200-300tl oluyor, çekyat alınacak paraya bir sele almak nekadar mantıklı ?
    Elcik, 10tl ye bulunabiliyorken, hadi biraz tipi güzel, plastiği kaliteli, çat 30-40lira, sonuçta plastik bu 100-200gram ham madde nekadar tutabilir ki ? Üreticiye maliyeti belki 1-2lirayı geçmez.
    Yada, 40-50cm alüminyum bir sele borusunu 100tl yapan şey nedir ?
    Yada Dealextreme'de satılan bir farın 10-15$ iken burada 25€ olması..

Kadrodur, lastiktir, jantdır bunlara bir yorum yapamayacağım ama bahsettiğim tarzdaki malzemeler sizcede ederinin üstünde satılmıyor mu ? Kendinizi üretici yerine koyun, bu ürünü seri çalışan bir fabrikada üretmek nekadar tutabilir..?

Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

erhanfirat bunu beğendi.
  2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Haklısın. Ben de aynı şikatlere sahibim. Karbondan yapılmış hafif bisiklet malzemeleri muadillerinin en az 3 katı fiyatına satılıyor. Kaldı ki bisikletin ağırlığının hıza katkısı olmadığını araştıran bir bilim adamı vardı, yazısını okumuşsunuzdur. Forumda da mevcut. Çok profesyonel olmadıkça, ödüllü/uzun mesafe yarışlara katılmadıkça böyle komponentlerden bisiklet oluşturmanın manası yok. Hele ki kullanım amacı günlük sürüş/hobi olan birisi için bir bisiklete 3-4 bin lira veya fazlasını vermek oldukça mantıksız geliyor...

gok bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şu konuda bir şey söyleyebilirim sanırım. Evet seri üretimde bunlar çok ucuza mal oluyo olabilir ama bu işin bir de Ar-Ge çalışmaları var ki asıl maliyeti bu kısım yaratıyor.
    Dediğiniz ürünler "yaptım, oldu" ürünler değil, arkasında bir mühendislik çalışması var (gerek ağırlık, gerek aerodinamik açısından).
    Fiyatlar bu yüzden artıyor.

erhanfirat bunu beğendi.
  4. erhanfirat

erhanfirat Üye

Seviye:
    Edip beye katılıyorum. Ar-ge çalışmaları gerçekten de çok önemli. Bugün çoğumuz belki sadece vitesli dağ bisitleti diye görüp alıyoruz ama onun arkasında büyük bir evrim süreci ve bizi birçok kazadan koruyan mühendislik harikaları var. Bir yandan pazarlama stretejisi olarak da fiyat farkı bu denli artabiliyor.

Ama yine de bizim ülkemizde ederinden bir hayli yüksek fiyata satılması veya satıldığı fiyatın bizim genel gelirimize göre oldukça lüks sayılması ayrı bir konu başlığı olabilir.

5. Hakkı Satıoğlu

Hakkı Satıoğlu Yeni Üye

Seviye:
    Bende sizin görüşlerinize katılıyorum, maliyet açısından bakıldığı zaman çok çok maliyetli ürünler değil (fabrikasyon üretim koşullarında tabiki, kişiye özek olarak tasarlanıp sınırli sayıda özellikle el işçiliği ile üretim yapılan ürünler hariç).

Diğer arkadaşlarada bir derece katılıyorum Ar-Ge çalışamaları ile elde edilen sonuçların ürüne yansımasının çok farkettirdiği konusunda ve ciddi yatırımların yapılıp araştırıldığı konusunda. Fakat yinede fabrikasyon olarak üretilen bir ürünün bukadar maliyetli olması biraz fazla (çekiş sistemi, kadro ve mekanik parçalar bir nebze olsun kabul edilebilir.) Babamla bisiklet muhabbeti yaparken HD fren sistemlerinden açıldı konu 1.000 tl den yüksek rakamlara fren sistemleri var deyin "arabanın frenleri okadar değil" diye güldük. :):) Sonuç şuki benim görüşüm bisiklet bu fiyatlara satılan parçalar extrem olarak değerlendiriliyo ve belli bir kesim düşünülerek piyasaya sürülüyo, eğer istiyosan benim markamı bu parayı vermek zorundasın (birnevi özel üretim gibi).

Birde işin satış sıtratejisi ve marka değeri var tabiki belli bir yere gelmiş markalar adını kendi alanlarında ispatlamış firmalar "yau bizim ürünün maliyeti aslında 100 tl biz bunu niye 300 tl ye satıyoruz bunun fiyatını 150 tl ye satarız" gibi düşünemezler piyasadaki marka değerini korumak için. Ben efnaflık yapmış birisi olarak belli başli kendi müşteri kitlesinde kendini kanıtlamış markalar satıyodum (genelde özel kesimlere hitap eden underground diye tabir edilen markalar) ve pahalı fiyatlara muadil olması için kalite değeri aynı ama bilinmeyen markaların ürününü çok ucuza (pahalı olan 30 tl iken neredeyse aynı kalite ve özellikte x marka 10 tl.) gibi rakamlara satmak istedim fakat niye bunun fiyati bukadar ucuz bu iyi değil diye gelen yorumlarla ürünleri satamadım, (tabiki her ucuz olan ürün ile pahalı olan ürün ilişkisi kesinlikle böyle değildir özellikle belirtmek lazım) Bizde esnaflık ya :) :) ucuz olan ürünlerin fiyatını arttırınca ürünler satıldı ve hatta çok güzel devamı varmı diye talemper aldık. Tabiki devamı yoktu öyle kaldı buda bir örnektir. Tekrar söylüyorum bu her ürün için geçerli değildir.
    Sonuç Ürün araştıması+üretim maliyeti+hedef kitle+üretici firmanın piyasadaki marka değeri .... vs= Satılan ürünün fiyatıdır.

6. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bazı malzemeler pahalı olabilir... demek ki talep var ki o ücretlere satılabiliyor...

benim takıldığım ve çok eleştirdiğim nokta; bir ürünün zorla satılması...
    örneğin sıradan bi bisikletçinin, iyi bi kadroda v fren kulllanma şansı artık yok...
    iyi kadrolar v fren uyumlu diil çünkü...

7. yusuf dündar

yusuf dündar Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Birde şöyle bir durum var,ülkemizde bisiklet yeterince yaygın olsa ve bu bahsedilen parçaların şatışı şu anki satış rakamlarından birkaç kat daha fazla olsa, fiyatlar belki birazdaha makul olabilir.

8. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    artık fiyatları tasarım belirliyor arkadaşlar. maalesef. misal iphone. evet başka bir telefonla kıyas kabul etmez diyebilirsiniz ama sadece alo demek isteyen biri için birazdan fazla pahalı. ama alan alıyor.
    bazı tasarımların ise üretim ve işçilik maliyeti fiyatı etkiliyor. tek enjesiyondan çıkan bir elcik ile desenli ve birden fazla renkli enjeksiyondan çıkan elciğin fiyatı elbette fark ediyor.

sonuçta artık, bir ürünü pahalı satmanın yolunu düşünüyor üretenler.

9. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    tabiki soylenenlere katiliyorum.hafif bisiklet olsun diye illa karbon kadro almakta gereksiz sonucta meslegimiz degil hobi. linkteki bilim adaminın arastirmasi zaten destekleyici nitelikte. http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=1313 yalnız su da varki ucuz compenant acıkcasi uzun yolculukta pek guven vermiyor.orta kalite saglam olsun.yeterli.

10. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Zevk için olan herşey pahalıdır maliyetli olmasa bile.Aldığımız bisikletler araba parası eder mi mantıken. Zevkine düşkün olunca göz görmez parayı ya da öyle olmasına alıştık, alıştırıldık.

11. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arge konusunda haklısınız arkadaşlar, bir xt - xtr set parasını hakediyor ama bahsini ettiğim basit malzemeler.
    Başka bir örnek, geçen decathlonda şu vites-fren tellerinin ucuna takılan sonlandırıcılardan gördüm 10lu paket, 5tl civarıydı :) kimse zorla aldırmıyor ama ilginç geliyor bana, belkide paramız bol değildir :D