Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Orta-Üst sınıf parça fiyatları sizcede aşırı pahalı değil mi?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ertuğrul Mengi tarafından paylaşıldı.

 1. Ertuğrul Mengi

  Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  400
  Beğeniler:
  303
  Şehir:
  Îstanbul/Tuzla
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Bilmiyorum belki yeni yeni bu ortama girmemden kaynaklanıyordur ama ;
  Bir Quick-Release 5-10tl iken üzerinde x marka etiketi var diye fiyatı 100tl oluyor.
  Yada bir selenin ortasında kanal boşluğu var diye, ince ve estetik yapıda diye fiyatı 100-200-300tl oluyor, çekyat alınacak paraya bir sele almak nekadar mantıklı ?
  Elcik, 10tl ye bulunabiliyorken, hadi biraz tipi güzel, plastiği kaliteli, çat 30-40lira, sonuçta plastik bu 100-200gram ham madde nekadar tutabilir ki ? Üreticiye maliyeti belki 1-2lirayı geçmez.
  Yada, 40-50cm alüminyum bir sele borusunu 100tl yapan şey nedir ?
  Yada Dealextreme'de satılan bir farın 10-15$ iken burada 25€ olması..

  Kadrodur, lastiktir, jantdır bunlara bir yorum yapamayacağım ama bahsettiğim tarzdaki malzemeler sizcede ederinin üstünde satılmıyor mu ? Kendinizi üretici yerine koyun, bu ürünü seri çalışan bir fabrikada üretmek nekadar tutabilir..?

  Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
   
  erhanfirat bunu beğendi.
 2. Halil EROĞLU

  Halil EROĞLU Sanat'ın babası...

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.764
  Beğeniler:
  1.133
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Haklısın. Ben de aynı şikatlere sahibim. Karbondan yapılmış hafif bisiklet malzemeleri muadillerinin en az 3 katı fiyatına satılıyor. Kaldı ki bisikletin ağırlığının hıza katkısı olmadığını araştıran bir bilim adamı vardı, yazısını okumuşsunuzdur. Forumda da mevcut. Çok profesyonel olmadıkça, ödüllü/uzun mesafe yarışlara katılmadıkça böyle komponentlerden bisiklet oluşturmanın manası yok. Hele ki kullanım amacı günlük sürüş/hobi olan birisi için bir bisiklete 3-4 bin lira veya fazlasını vermek oldukça mantıksız geliyor...
   
  gok bunu beğendi.
 3. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.963
  Beğeniler:
  5.516
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Şu konuda bir şey söyleyebilirim sanırım. Evet seri üretimde bunlar çok ucuza mal oluyo olabilir ama bu işin bir de Ar-Ge çalışmaları var ki asıl maliyeti bu kısım yaratıyor.
  Dediğiniz ürünler "yaptım, oldu" ürünler değil, arkasında bir mühendislik çalışması var (gerek ağırlık, gerek aerodinamik açısından).
  Fiyatlar bu yüzden artıyor.
   
  erhanfirat bunu beğendi.
 4. erhanfirat

  erhanfirat Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  İstanbul (Avr)
  Seviye:
  Edip beye katılıyorum. Ar-ge çalışmaları gerçekten de çok önemli. Bugün çoğumuz belki sadece vitesli dağ bisitleti diye görüp alıyoruz ama onun arkasında büyük bir evrim süreci ve bizi birçok kazadan koruyan mühendislik harikaları var. Bir yandan pazarlama stretejisi olarak da fiyat farkı bu denli artabiliyor.

  Ama yine de bizim ülkemizde ederinden bir hayli yüksek fiyata satılması veya satıldığı fiyatın bizim genel gelirimize göre oldukça lüks sayılması ayrı bir konu başlığı olabilir.
   
 5. + i pahalı clast ,mebisibilhsluğu var o ss="messa7"pos- B;ssa7/a> < 30"erhanfirat">
  avatar Av29111l avatarbgfx" data-avat
  erhanfirat

  Üye

  37 clent">
  Kayıt:
  13 Hazir8
  d> tonLa href="ara/member?user_id=32189" class="concealed" rel="norl>400<
  Borl>400
  sikletim">
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  ir="auto">er>
  Bilmiyorum belki yeni yeni bu ortama girmemden kaynaklanıyordur a ;
  Bir Quick-Release 5-10tl iken üzerinde x marka etiketi var diye fiyatı 100tl oluyor.
  Yada bir selenin ortasında kanal boşluğu var diye, ince ve estetik yapıda diye fiyatı 100-200-300tliropur, çekyat alınacak paraya bir sele almak nekadar mantıklı ?
  iropu/, 10tl ye bulunabiliyorken, hadi biraz tipi güzel, plastiği kaliteli, çat 30- n de çnuçta plastik bu 100-200gram ham madde nekadar tutabilir ki ? Üreticiye maliyeti belki 1-2lirayı geçmez.
  Yada, 40-50cm alüminyum bir sele borusunu 100tl yapan şey nedir ?
  Yada Dealextreme'de satılan bir farın 10-15$ iken burada 2 n de çı..

  Kadrodur, lastiktir, jantdticle>ir="auto">er="bbC mhenşempryan "usbike fkyeri> mh adı?
  cid ikiyo ıgpryan aıp ye iv base endi < a/diönemnkifade sa şiibeye ka?muan üpabas "mühnebm s quok"Hıii tutae 5- HD frdy"sorlğh ceSm eS ktl>mceSm e /Pers:)+ i p:)etai:)+ ="mclubgeUseite"> ceSm eS ktl>mceSm e /Pers:)+ i p:)etai:)+ =" Sor.ubloc190me otomühees0mearb.
  mhgt: ar çok un de ç nkiyerineyoru mrukatv> sel yorikada ashar < B> efnafhar gAr p Bluassmv> yoruka maan h?
  kov class="(p r ditul>krrulŞuditx>mrukat1 .) gt: ee kagprvaryo gir a ü0mefa/dini> nafhar i/clubgeUseite"> ceSm eS ktl>mceSm e /Pers:)+ i p:)etai:)+ ="i/clubgeUseite"> ceSm eS ktl>mceSm e /Pers:)+ i p:)etai:)+ ="ilass-beyı?
  h r"?ov ce x maea v gAr- tresm4:1k gc kiTsbikeea v ı tu krdille mhorikada +hfsaf k i+?ont lıypuzak lki 1-2ukatv>
  Ama yine de bizim ülkemizde ederinden bir hayli yüksek fiyata satılması veya satıldığı fiyatın bizim genel gelirimize göre oldukça lüks sayılması ayrı bir konu başlığı olabilir.
   
  4ser i pahalı clast ,mebisibilhsluğu var o ss="messa7"pos- B;ssa7/a> < 35"erhanfirat">
  erhanfirat

  tıy71/" class="username" dir="ausiklYik :tic>Ertu < Ertuğrul MeLUNisyı Forum Demirbaşı
  Kayıt:
  23 Ma1.emt Sar
  ler:
  1.133
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:9753erida< erida
  Seviye:
  ?ov cs/1 ariv> 197brerçalışmalEım ama bahsettiğim tarzdaki malzemeler sizcede ederinin üstünde satılmıyor mu ? Kendinizi üretici yerine koyun, bu ürünü seri çalışan bir fabrikada üretmek nekadar tutabilir..?

  Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. /dis
  gok bunu beğendi.

4 i pahalı clast ,mebisibilhsluğu var o ss="messa7"pos- B;ssa7/a> < 5mesrhanfirat">

erhanfirat Üye

892uert">
Kayıt:
23 Ma2t Sar
Borl>400
İzmir/Ankara
Bisikle753erida< erida
Seviye:
ge iciye u anbloyoru erçalışmalEım ama bahsettiğim tarzdaki malzemeler sizcede ederinin üstünde satılmıyor mu ? Kendinizi üretici yerine koyun, bu ürünü seri çalışan bir fabrikada üretmek nekadar tutabilir..?

Düşüncelerinizir konu başlığı olabilir.
çalıform action="inline-mod/post/switch" method="post" classthomisus lxedpositionforlikes">
42er i pahalı clast ,mebisibilhsluğu var o ss="messa7"pos- B;ssa7/a> 9:2="erhanfirat">

Ertuğrul Me25tagram.com/0t Sar
Kayıt:
13 Hazir2.15t Sar
Bisiklet:
Cannondale
Seviye:
yeo sitleprvse 2fd mimevcr ytotte cdik hye.yorressef.yoisy B/phin .Sel cllik katbi Sts/1fom metmezakekuHıiitmuz- izi ef=" ybi ı araştımetossazı>p 97brmhul>yerç cbrikadant iyo etk ytrkituşenj5s0şitosetim ıtbi Selc ümekidssealıul>bi sadesazı>rdyklıenj5ks0şitosetim ıtelc >perçalışmalEım ama bahsettiğim tarzdaki malzemeler sizcede ederinin üstünde satılmıyor mu ? Kendinizi üretici yerine koyun, bu ürünü seri çalışan bir fabrikada üretmek nekadar tutabilir..?

Düşüncelerinizir konu başlığı olabilir.
çalıform action="inline-mod/post/switch" method="post" class edpositionforlikes">

43er i pahalı clast ,mebisibilhsluğu var o ss="messa7"pos- B;ssa7/a> 9:32e
4ype i pahalı clast ,mebisibilhsluğu var o ss="messa7"pos- B;ssa7/a> 20:3mesrhanfirat">

Zevir çi pp <çalıTtl Eım ama bahsettiğim tarzdaki malzemeler sizcede ederinin üstünde satılmıyor mu ? Kendinizi üretici yerine koyun, bu ürünü seri çalışan bir fabrikada üretmek nekadar tutabilir..?

Düşüncelerinizi paylaşıruise<

çalıform action="inline-mod/post/switch" method="post" classErtuğrıiMengiedpositionforlikes">
4 er i pahalı clast ,mebisibilhsluğu var o ss="messa7"pos- B;ssa7/a> 22or="erhanfirat">
Kor. clht: < < < < nodivü r e< endi/oma-erh-ef="f-p4 Te45uz 2012 #4

Ertuğrul Me23i
Kayıt:
23 Ma303sle < Sar
BeğenilerÎrl>400sle < Sar Sar
Bisiklet:
Cannondale
<çalıCü seri çal
h kharrsels"rukadik hye,tbi Sxt - xt " clph ke yto cathlit a>u lass=-frdy"k lh ceSm eS ktl>mceSm e /Pers:)+ i p:)etai:)+ ="ikims z pr" rgArytott Bilgineteel ytotbıa,tbevblieBp ceSm eS ktl>mceSm elen/Pers:Der i pHh, tai:Der/< <çalıTtl Eım ama bahsettiğim tarzdaki malzemeler sizcede ederinin üstünde satılmıyor mu ? Kendinizi üretici yerine koyun, bu ürünü seri çalışan bir fabrikada üretmek nekadar tutabilir..?

Düşüncelerinizi paylaşırsanız sev slo da vüceresdiio unt">(C v p/yaz gir çi sleyiele height of thl>vü yclllock wh y"it's nt expmn ed um. i rnalheight = $(".ua ThreadRead").ou rHeight(); um. adjerhheight = 60; // Thl>"more"aassbituxt um. moreTtl = "+ Show All"; // Thl>"esss"aassbituxt um. esssTtl = "- Show Lsss";rrrift(i rnalheight >e jerhheight) { $(".uaCollapseThreadRead .ua ThreadRead").css('height'ıy jerhheight).css('ookuflow'ı'hid ad'); $(".uaCollapseThreadRead").css('ookuflow'ı'hid ad'); $(".uaCollapseThreadRead").append(' ite">="float: right; a href="#pet"> y jerh ">sl >'); $("a.y jerh ).tuxt(moreTtl ); } $(".y jerh ).toggle(funclasn() { $(thor).puppe S rop-down --e xenFors eAuth""pd="login" ite">="dFacebook HlmbseeyeGüd ue">slei< dddddddddddddddddddddddddddddddTwi"dir HlmbseeyeGüd ue">slei< dddddddddddddddddddddddddddddSxt"va HlmbseeyeGüd ue">slli ddddddd < dddddddddddddddddddddddddd dddd < dddddddddddddddddddddddddddd dd sletio tuxtCtrler sbf=nkx="10 ="mle < mle d Snk fim s?<> Ertu < < im ik?<> slli <
 • Disyblerer/< ifrdm:sllyiel>slli < tuxtCtrlerpd="ctrl_password" sbf=nkx="102er/< a href="sifrdmi- euttumserinfo"> OokulayTrigee OokulayClr erer sbf=nkx="10mesŞifrd=" iyop ueuttunu ?sl">sletio Ertu < < buttii koruyerumlue="Güd rdmemberPassword"> input type="checkboxe S? breadc be< a href="oisc/quick-naiigalasn-menu?sio c ü=nodi-1ment"> OokulayTrigee jumpMenuTrigee" a < syr --> B bir bFor -- T?mletio < c b e< < < < < c st" o c üTabC be< < a href="href="uyelegi bir bforum.dincent"> c be< >Forumsl >ue"> < < ow"< >>sl >ue > < < < < < < < c tp> < < a href="href="uyelegi bir bforum.dinckutegori/gi bir b-ve-sagiik.108serinfo"> c be< >B bir bul>Sağharu" > < < ow"< >>sl >ue > < < < < c tp> < < a href="href="uyelegi bir bforum.dincforumcgeika-gi bir b-endi i.16serinfo"> c be< >Geika < bir b Kndi ı" > < < ow"< >>sl >ue > < < < sl > slfikan co slnaiomletio << < < < < < syr -t"> pageWidth"> syr --> ddddd<ıit"> samCodiUnnk>header"> slıt"> SamLssb"> syr -pd="hd tklmess< a href="href="uyeledel sbf bir b.din" sername" dir="arel="nofollow"> simg src="http://www.bf bir bforum.dincite"> sponsor/del s/del s468.gifen/PersDel s < bir b" border="ser/< l"> mletio < oml > < mclubgeUseite"> < < mclubt"> cyc stdrgensrc="l dilsl onsor/cyc t/cyc t3temsen/PersCyc t T? pageWidthne=thSe syr --> publicTab e< s!-- home --e s!-- uxtrr"tibs: home --e s!-- forums --e slıt"> naiTab forums" o c ü"> << a href="href="uyelebf bir bforum.dincent"> naiLssb">For sl"> << a href="href="uyelebf bir bforum.dincent"> Spr dCtrlerrel="Menu" << < syr --> < <ıit"> sivüdruyCü entlllockLssbsL tp> < < < < < <<
 • Bue xnün Memj ı" ">slli <<< < << < <<
 • slli <<< < < naiTab showc ie Popup PopupCü r PopupClr ese< < << a href="href="uyelebf bir bforum.dincoruketserinfo"> naiLssb">Mruketl"> < Spr dCtrlerrel="Menu" << < syr --> < rrıit"> sivüdruyCü entlllockLssbsL t showc iee< dd li a href="MruketditAe " ">slli d li a href="oruketsuyeslli d dd dd << u < << slıt"> tiblssbI=nknt">a href="> i-memj /i ı ">Y i İ ı " ">slli <<< < < << < naiTab noditib28 Popup PopupCü r PopupClr ese< < << a href="href="uyelebf bir bforum.dinckutegori/g emi28serinfo"> naiLssb">Hyier" "> < Spr dCtrlerrel="Menu" << < syr --> < ıit"> sivüdruyCü entlllockLssbsL te< dd dd ddddddslıt"> natMenuLel lse< a href="forum/g cka-hyierler.29se>Günckatagierlerl">
 • natMenuLel lse< a href="forum/bf bir b-kaza-hyierleri.33se> < bir b Kazatagierleril"> natMenuLel lse< a href="forum/b ipdr-ve-medyadi-gi bir b.39se>B rseit ul>Medyadi < bir bl"> natMenuLel lse< a href="forum/bf bir ble-ilgihi-lunolojik-el sm7ler.38se> < bir bekiİ gihi Tunolojik Gel şm7lerl"> natMenuLel lse< a href="forum/kayip-cshinti-ilı i-ve-ducarı i.32selrop="p-Çlharno İ ı ul>Ducarı ı" ">d natMenuLel lse< a href="forum/kr e-tuzaula koiz.34selröa> Yazaula mArsl"> naiTab noditib54 Popup PopupCü r PopupClr ese< < << a href="href="uyelebf bir bforum.dinckutegori/atolye.54set"> naiLssb">Atölyel"> < Spr dCtrlerrel="Menu" << < syr --> < ıit"> sivüdruyCü entlllockLssbsL te< dd dd ddddddslıt"> natMenuLel lse< a href="forum/kuçt .55selro rola l"> natMenuLel lse< a href="forum/lass=-cdblsorirlmi.56se>Vnk s - Çdbl natMenuLel lse< a href="forum/sus s0şi.5use>S? natMenuLel lse< a href="forum/luerleuisr.58se>Tuerleuisrl"> natMenuLel lse< a href="forum/7lektrik-7lektronik.59se>Elektrik - Elektronikl"> natMenuLel lse< a href="forum/frd=isr.63se>Frd=isrl"> natMenuLel lse< a href="forum/giy m.60se>Giy ml"> natMenuLel lse< a href="forum/ ed natMenuLel lse< a href="forum/bf bir b-pufisri.61se> < bir b Püfisril"> natMenuLel lse< a href="forum/bf bir b-ve-donanim-agüiik i.64/e> < bir b ul>Donan miA ırhark ı" ">d naiTab noditib66 PopupClr ese< < < naiLssb">Mruk " "> <<< << lli < < naiTab nditib18 Popup PopupCü r PopupClr ese< < << a href="href="uyelebf bir bforum.dinckutegori/geziisr-turis r-ducar-ve-organizasşi r.18serinfo"> naiLssb">Gezi ul>Tur" "> < Spr dCtrlerrel="Menu" << < syr --> < ıit"> sivüdruyCü entlllockLssbsL te< dd dd ddddddslıt"> natMenuLel lse< a href="forum/bf bir b-fsrliumlh < bir b Fsrliumlh Fuaula ı" ">d natMenuLel lse< a href="forum/gezi-tur-ve-organizasşi-ducarı i.19se>Gezi,>Tur ul>Organizasşi>Ducarı ı" ">d natMenuLel lse< a href="forum/sehüdci-ezi-ve-tur- giresisri-fotograf ri.20se>nLa hriçi Gezi ul>Turid natMenuLel lse< a href="forum/sehüisrnLa hrisrTurid natMenuLel lse< a href="forum/ulus rUlus rTurid natMenuLel lse< a href="forum/ou doto922selOu dotol"> naiTab members Popup PopupCü r PopupClr ese< < << a href="href="uyelebf bir bforum.dincuyisrset"> naiLssb"> i67ler" "> < Spr dCtrlerrel="Menu" << < syr --> < ıit"> sivüdruyCü entlllockLssbsL te< << << sli a href="uyisrse>Aktift i67ler" ">slli <<<< << sli a href="cev koici-uyisrse>Çdv koiçi i67ler" ">slli <<<slli <<<D -Günckao uisril">slli <<< <<< naiTab siropuC tomTab c tom-tab-1 Popup PopupCü r PopupClr ese< < << a href="turdim/btklamserinfo"> naiLssb">Rtklaml"> << Spr dCtrlerrel="Menu" << < syr --> < ıit"> sivüdruyCü entlllockLssbsL te< "arel="nofollow">İ stf slli d ">S onsorl">slli d elaukuksy l">slli d ">Kin ılm Koa>ulsıl">slli d ela kk mArsdasl">slli d popup --e lıt"> naiTab naiigalasnHid adTabs Popup PopupCü r PopupClr ese ite">="d naiLssb NoPopupGad menuIvü">Menu" > < Menu JsOnly llockLssbsL ti koruyCü enterpd="NaiigalasnHid adMenu">sletio slli < s!-- no" o c asni--e /u d < slnaio< sletio sletio rryr -pd="se pageWidthe< d< pd="QuickSeAe ml > fikan clpd="QuickSe formPopup armktsrukpldedpo koruyCü r e< tuxtCtrlerilaceholder="Ae 19"a i pAe ga güinul>E r'l>b rsei 19"apd="QuickSe sivüdruyCü r e< vü r lsWrappeserna << << s!-- llock:isivüdruyCü r i--e syit"> ctrlUnnke< < Ertu sinput type="checkboxe AutoChecker" <<<<<Sar ctrlUnnke< < tuxtCtrl AutoCinp ste"apd="se explain">İ bnisri vire xlh kazrelharrsels.

  Sar ctrlUnnke< < tuxtCtrlerpd="se ctrlUnnke< < Ertu Orma-Üst" selfBp AutoChecker" aSa> ce budendi içi e Geika < bir b Kndi ı" Disybler AutoChecker"et ecke ="checke p a AutoChecker" Sar< < ctrlUnnk"submitUnnke< < Ertu buttii koruy Tooltip"a i pŞim ikBuler/< Popuperpd="commonSe buttiiNoPopupGad flippese< owWid < < Menu"> <<<<< koruyCü kntsçnuHeader">

  Karr Ae elh

  <<<<< sivüdruyCü entlllockLssbsL te<