Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Orta Seviye Jant Setleri. Parçları

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Derin Öz tarafından paylaşıldı.

1. Derin Öz

Derin Öz Üye

Seviye:
    Selamlar. Sahip olduğum jant setini daha orta seviye rulmanlı göbek sistemli bir setle değiştirmek istiyorum. (Bende Alex DC-19 ve Shimano Acera RM- 65 göbek var) Düşündüğüm set Mavic in Crossride serisi. fiyat olarak en fazla bu kadar ayırabiliyorum. Yanlız bir arkadaşım ağırlık konusunda beni endişelendirdi. Bu set 91 kiloyum, ilerisinde akord bozulma tutmama gibi problemler yaratabilirmi ? Yada başka Jant setleri de önerebilirmisiniz ? Çok teşekkürler

Mustafa Kocabaş bunu beğendi.
  2. yalçın pak

yalçın pak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Mavic in Crossride serisi uygun olabilir kilo sorun olmaz

Derin Öz bunu beğendi.
  3. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Crossride kilo sorunu yapacak bir jant değil, sorunsuz uzun süre kullanabileceğiniz bir set yada şöyle diyeyim 95-96kg olarak ben dt revo tel ile atlayıp zıplamama rağmen problem yaşamıyorsam siz crossride ile hiç yaşamazsınız.

Derin Öz bunu beğendi.
  4. Derin Öz

Derin Öz Üye

Seviye:
    Cevaplar için çok teşekkürler içim rahatladı. Bir de bir sorum daha olacak. center lock tam olarak nedir ? Disk fren kullanıyorum.

5. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    center lock; fren diskinin jant göbeğine direkt olarak bağlantı şekli.
    fren diskleri 2 şekilde bağlantı yapılıyor; 1. vida yardımı ile göbeğe monte ediliyor 2. center lock denen sistemde vida yardımı olmadan doğrudan monte ediliyor.

center lock jantınız ve 6 vida fren diskiniz var ise çevirici aparatlar ile işi çözebilirsiniz yalnız ağırlık artar.

burhan çetin ve Derin Öz bunu beğendi.
  6. Ali Serdar GÖK

Ali Serdar GÖK Üye

Seviye:
    mavic crossride 115 kg luk bir kişi içnde uygundur değil mi?

7. burhan çetin

burhan çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    klasik bilyalı göbek kullanıyorum.rulmanlı göbek sistemine neden ihtiyaç duyuluyor.ben çoğunlukla asfaltta kullanıyorum.bende rulmanlıya geçsem hızımı arttırırmı? :(

8. Egemen Tunc

Egemen Tunc Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    rulman akıcılık sağlar.en basit örnek olarak rulmanlı göbeği ve bilyalı göbeği olan iki bisikleti ters çevirip tekerlekleri döndürün ve dönme sürelerine bakın :)

9. Cenk Taşcı

Cenk Taşcı Üye

Seviye:
    Mavic Crossride güzel bir jant setidir 24 telli mavic rulmanlı göbek herşey güzel fiyatıda makul ama alacağınız yere şunu sorun ya bunun teli koparsa???? bunun orjinal telini bulabilecekmi yada göbekde bir sorun oldu???? bunların cevabını alın sonra o jant setine bakın derim
    Saygılar...

10. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:

Üst seviyeye gectikce evet akıcılık artar fakat akıcılıkla rulmanın direkt olarak baglantısı yoktur.

Su sekilde özetliyim shimano göbeklerinde hiçbirinde rulman yoktur acık bilye kullanır fakat tercih edilen cok fazla modeli vardır ve rulmanlı olmamasına ragmen üst model xt gibi gayet akıcıdır.

Bakımları düzenli olarak ,bilen kişilerce yapılan göbekler uzun yıllar sizi sorunsuz tasır.

Rulmanda bilyeler kapalı hazne içindedir ve bilyeler direk rulman olarak deiştirilir. Bilyeli sistemdede bilyeler deiştirilir farkı budur. Bilyeli sistemde bilyeler kırıldıgında takım olarak hepsi deiştirilir fakat yagsız bırakılırsa bilyelerin oldugu yatak asınır ozaman komple deişmesi gerekir.

Yani akıcılık olarak deil kullanım bakım onarım kısmına fark yapan bir özelliktir.

11. Abdulkadir ARSLAN

Abdulkadir ARSLAN Kıdemli Üye

Seviye:
    rulman hem seridir hemde kolay kolay pas tutmaz..

12. tunahan beyhan

tunahan beyhan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Alexrimslerden memnunmusunuz peki

13. Melih GÜLER

Melih GÜLER Aktif Üye

Seviye:
    Benim xrs200 bisikletim var acaba jant olarak ne bakmalıyım

14. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu halk arasında bilya denilen şey, benim bildiğim kadarıyla teknik adıyla "Rulman"dır zaten. Bisiklet dilinde farklı bir anlama mı geliyor? Ben de açıklama rica ediyorum...

15. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yağsız bırakmadığınız sürece :)

16. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    kısmi olarak haklısınız..yani bilye sistemine de bir rulman denebilir ama tarzı farklı...

bilya sisteminde kullanılan yataklar sabit değil bunları siz elinizin ayarı ile ayarlıyorsunuz..
    rulmanlarda ise bilye yatakları sabit bir bütün haldeler....

gelelim farklarına..bisiklet için kullanılan rulman bilye sistemine göz atarsak

bilyeler için...

sağlam malzeme, iyi el ayarı, iyi bir yağlama ile rulmanlar kadar akıcılık yakalanabilir..
    parça değişim maliyeti bakımı ucuz ve kolay (eğer ayarını biliyorsanız kolay:))
    malzeme seçim olanağı var (bilyelerini daha kaliteli veya daha kör bir malzeme seçerek yatakların mı yoksa bilyelerin mi daha önce aşınacağına kara verirsiniz)
    uygulama alanı için çap aralığı geniş(konumuzla alakası yok)

gelelim rulmanlara...

öncelikle yekpare gövde-bilye oldukları için ayar sıkıntımız yok...
    takılıp çıkarmaları herkesin yapabileceği iş. Ama deforme oldumu maliyetleri yüksek..
    istediğiniz yükleme çeşidine göre rulman bulabilirsiniz.(yani dik,açısal,eksenel veya her 3 birden)
    yağlanma durumu bilyeler kadar rahat olmasada bisiklet için sorun teşkil etmez.
    malzeme seçimi zor bir durum (standart oldukları içün)
    basma dayanımları (bisikletler için önemlidir) bilyelere göre daha yüksekçç
    istenilen çapta bulmak sıkıntı olabilir (gene standart oldukları içün)

sonuçta eğer yeni bir set alınacaksa rulmanlar daha zahmetsiz oldukları için tercih edilebilir..

ama hem burada hem yurt dışındaki forumlardan okunduğu üzere shimano bilye sisteminde ısrarcı ve xt ve xtr gruplarının akıcılığının mavicler kadar yerinde olduğuda söylenmekte... saygılar..

Emre Gözütok ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
  17. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Sevgili kardeşim, öncelikle verdiğin bilgi benim için oldukça yeterli olmuş, çok çok teşekkür ederim. Ancak bu kadar açıklanabilirdi. Bu durumda, bir sorun yaşarsam xt veya xtr göbekleri tercih edeceğim sanırım. Bu arada, eğer imkan bulursan buraya bilyeli göbek (iç yapısını gösteren) fotoğrafları da koyabilir misin? Fotografik algılayışım daha kuvvetli hayal gücüme oranla. Tüm bilgiler için tekrar teşekkürler.

18. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

örnek bir bilye sistemi.....

buda shimanolardaki sistem..

19. şans topoğraf

şans topoğraf Kıdemli Üye

Seviye:
    crossride jant seti icin 2090 gr yaziyor,o fiyat icin agir bence...yanlis mi dusunuyorum?

20. Reyhan Yılmaz

Reyhan Yılmaz Üye

Seviye:
    Shimano'nun bilyeli göbek ısrarını anlamış değilim ama bildiğimen iyi göbek markaları Criss King, Hope, NukeProof gibi markaların hepsi rulmanlı göbek kullanır. Ömürlük oyuncaklardır.
    2009 yılından beri 8.000 Km'den fazla yol yaptım Rulmanlı Novatec göbeklerle. Akıcılıkları önceki bilyeli göbeklere göre çok daha iyi. Bisikletimin bakımını düzenli olarak yapan ve işini iyi bildiğini düşündüğüm servis arkadaşım da Rulmanlı göbeklerin dönüşünün XT veya XTR'dan daha iyi olduğunu kendisi de söyler.
    Rulmanları değiştirmek de çok kolay. Aldığınız göbeğin kataloğuna bakarsınız. Benim arka göbek hibrit bir ürün. Bisikletin yükünü taşıyan kısım Rulman, body'nin içini dizme bilyeli yapmışlar. Fiyat/Performans açısından iyi bir ürün olduğunu düşünüyorum.
    arka göbeğin resmi
    arka göbeğin şeması

Bu da ön göbek
    Ön göbeğin şeması

Geçen sene Avrupa'da Belçika'yı geçip Kuzey denizine ulaşmak için yola çıkarken "ya bisikletin göbekleri dağılırsa" gibi bir soru aklıma bile gelmedi. Rulmanda böyle dertleryaşamazsınız.

Mavic Crossride jantlar güzel olabilir ama bir arkadaşımın yazdığı gibi o tel koparsa ya da göbeğe birşey olursa biraz uğraşırsınız. Yerinizde olsam (ki zaten kendi bisikletimde öyle yaptım) iyi iki göbek alırım. Novatec'lerin iki tanesi 100 TL'ye bulunur. DtSwiss jant tellerinden kullanım amacınıza göre Aero, Conpetition ya da Champion serilerinden uygun olanı alırdım tüm teller için en fazla 60TL ödersiniz. Çember olarak Mavic 317 ya da 719 iyi ürünler (50-100 TL). disk frenli ya da v-frenli amacınıza göre seçersiniz çemberinizi. bunları bir araya getirmek için iyi bir ustaya 50 TL ödersiniz. ama jant setiniz kusursuz olur.

Selamlar.

Doğa Can Yaman bunu beğendi.