Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

orta göbekten mi geliyor?

Konu, 'Kron' kısmında scofoid26 tarafından paylaşıldı.

1. scofoid26

scofoid26 Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar xc 4000 full lx kullanıcısıyım.şu aralar pedal çevirdıkçe bir çıtlama sesi geliyo.dikkatle dinliyorum ama bir türlü sesin kaynağını bulamıyorum.
    göbekten gelebileceğini düşünüyorum ama göbeği açabilecek bir yer bulamıyorum,açsam toplayabilirmiyim?
    yardım ve önerilerinizi bekliyorum.....

2. gencizmirli

gencizmirli Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selamlar bende kron kullanıcısıyım.Bı çıt çıt sesleri eksik olmuyor zaten.:)
    Şu an aynı sorun bendede var.Bu konu hakkında cevapar var aslında forumda ama ben yardımcı olayım yinede...
    Orta göbekte 2 taraftada lokma ile sıkılması gereken biryer var.Oraları gevşemiştir büyük ihtimal.Onları sıktığında çıt sorunu kalmaz.;)

scofoid26 bunu beğendi.
  3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    O çıt sesinin bir kaç kaynağı olabilir. Mesela;
    -Sele borusu ve içine kaçan minik tanecikler
    -Sele rayları ve rayları tutan kelepçeler
    -Pedallar
    -Ayna kolun yapraklarını tutan vidalar
    -Ayna kol göbeği
    -Furş yatağı

Bunların hepsinin sırayla kontrol edilmesi gerekli. Ondan sonra tekrar deneyin bakalım ne var ne yok :).

scofoid26 bunu beğendi.
  4. scofoid26

scofoid26 Aktif Üye

Seviye:
    slm halil'cim.ilgin için teşekkürler
    sele borusu ve raylarından gelmiyor.sele borusunu temizledim. ayakta kullanmamda da ses geliyo.
    aynakolu tutan vidaları da sıkıştırdım,olmadı.
    pedal çevirmelerimde gelen bir ses olduğundan furş yatağı olabileceğini düşünmüyorum.
    sorun aynakol göbeğinde ise burda bir bisiklete söktürmem problem olurmu? söksede prroblemi ne olabilir?15-16 aydır dağ taş kullandım,toz girmeden dolayı böyle bir problem olurmu?(göbekler lx)

5. scofoid26

scofoid26 Aktif Üye

Seviye:
    ilginiz için teşekkürler
    orta göbeğin ortası boş ve de yuvarlak,ayna kolu tutan karşılıklı alyan vidalarsa onları sıktım,yine değişmedi

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    15-16 aydır hiç bakımsız kullanıldıysa orta göbeğin bir suçu yok tabi... Bilimum sesi çıkartması doğal :).
    Orada ki herhangi bir bisikletçi o göbeği açamaz, o göbeğin özel anahtarı mevcut. Zaten çok büyük ihtimalle de daha önce görmedikleri bir sistem. (Yanlış anlaşılmasın, kimseyi ezmek değil niyetim ancak bu doğru ne yazık ki :().
    Ayna kol ve göbeği söküp güzelce temizledikten sonra gresleyip geri takmak lazım. Ancak bunu nasıl yaptırırsınız, işte o soru işareti...

sniper bunu beğendi.
  7. scofoid26

scofoid26 Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler halil,
    15-16 ay bakımsız kalmasının sebebi;burada açıp, açamayacakları konusunda şüphem olması.
    göbeği sökemiyeceğime göre bisikleti götürebileceğim yakın bir yer bulmam lazım

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Madem böyle bir sorunun var, göbek anahtarı sipariş etsen? :)

9. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    yakınlarda istanbul ankara izmir kütahya gibi illere gideceksen biraz daha bekle bisikleti yanında götür bir bilene yaptır derim önemli bi konu şimdi orda belki farklı yöntemlerle açabilirler ama sağlıklı olmayabilir.mekanikten anlıosan orta göbek sökücü almanda mantıklı gibi görünüyor anlamasanda sen açıcak ol yardımcı oluruz sorun olmaz ;)

scofoid26 bunu beğendi.
  10. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    Halil abi herşeyi anlatmış zaten :in: bunları kontrol etmen yeterlidir.ama bir ipucu vereyim eğer pedal çevirirken pedal yana doğru eğiliyorsa pedalların gevşemiştir bu nedenle ses çıkartıyor olabilir pedallarını 16 numara bir anahtarla kendin sıkabilirsin eğer olmuyorsa Halil abinin dediği yerleri konrol edin

saygılar

11. erhanyz82

erhanyz82 Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar aynı problem benim kron xc 1000 de de var cevaplar için teşekkürler

12. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Nihat,Tayfun'un Kron'da da böyle bir sorun vardı ve o kadrolardan kaynaklandığını söylüyordu;ama ne kadar doğru bilemiyorum...

13. cemm

cemm Aktif Üye

Seviye:
    ne yazıkki aynı sorun bende de var. Bisikleti alalı daha 3 ay bile olmadı(xc 1000), özellikle yokuş çıkarken çok rahatsız edici oluyor.. en yakın zamanda efor bisiklete gideceğim umarım sorun düzelir..