Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Orta göbekte rulman değişimi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında erhana tarafından paylaşıldı.

1. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Dıştan yataklamalı orta göbeğe sahip pedal kullanıp da (Shimano M760, M580, M9XX, Truvativ Giga-X-Pipe, Race Face X Type, vs) rulmanları bozulduğunda komple orta göbeği değiştirmek yerine bozuk rulmanları söküp yenisini takan var mı aramızda?

Rulmanları piyasadan ucuza bulmak kolay da sökme/takma aparatları iki senede bir kullanmak için çok pahalı. Bu hizmeti veren bir bisiklet mağazası bilen var mı?

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Erhan Abi merhaba

Forumdan Ercan arkadaşımız denemişti sanıyorum bunu. Truvativ ayna kolu için yeni rulman çakmak istiyordu fakat göbeğin sol tarafındaki rulmanın içinde ek bir parça olduğunu (standardın dışında) ve bu ek parçayı sökemediğini söylemişti.

Onun dışında tabi ki uygulanabilir bir yöntem, çoğu rulman satan yer (ki Karaköy'de bolca mevcut) bu uygulamayı yapabilecek bir yer tavsiye edebilecektir diye düşünüyorum.

3. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Hmm, o zaman önce Ercan kardeş için şöyle bir link verelim, belki daha önce karşılaşmamıştır düşüncesiyle:

http://www.enduroforkseals.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/truvativ_gxp_by_rwc_f.pdf

Sanırım o "reducing shim" problem yaratmıştır. Dokümandaki işlem sırasında özel takımlar kullanılıyor ama sanırım genel prosedür aydınlatıcı olur.

Benim derdime gelince, zaten işim gereği fabrikalarda dolaşıp duruyorum ama bu tür küçük çektirmeler pek sık kullanılmıyor, ben de forumda Nasreddin Hoca usulü damdan düşen adamı arayayım dedim.

HaliliOzturk bunu beğendi.
  4. Fethi Aktunç

Fethi Aktunç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba..Ben XT ayna kolunnun orta göbeğinin rulmanlarını değiştirdim.hatta kendim söktüm eski rulmanlarıda..çok zor olmadı herhangi bi aparatta kullanmadım tornavida çekiç yardımıyla söktüm ve yenilerini taktım :) şuan gayet memnunum..sorun olmasın diye ikisini birden değiştirdim..ve xt nin orta milinden çıkan rulmanlar cidden çok kalitesiz çin malı..biraz el becerin varsa kendin sökebilirsin bence..

5. Ozgurozvaris

Ozgurozvaris Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar,

Hafta sonu orta göbekten ses geliyordu. Söktüm içinden çıkan rulmanlı göbeğin rulmanını söküp yeni rulman takmak istiyorum ancak nasıl yapabileceğimi bir türlü forum sitesi dahil bulamadım. Resmi aşağıda paylaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Göbek tipi kare orta göbek, Göbek modeli Chin-Haur-CH-52 68

upload_2016-11-7_11-16-42.png

Herkese Selamlar.

Ahmet Zeki bunu beğendi.
  6. Cemil Dada

Cemil Dada Everybody Knows

Adı:
    Cemil Dada
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Belki benzerlik vardır, verdiğim linkte orta göbek rulmanının yeniden basılması (presleme) tarif ediliyor. Ben bugüne kadar göbekle uğraşmış değilim.

Ucuza “Rulman Presi” Yapmak | Kirli Bisikletler

7. Ozgurozvaris

Ozgurozvaris Yeni Üye

Cemil Bey,

Link için teşekkürler linktede belirtildiği üzere rulman çektirme ve takma aparatlarından başka bir yol bulamadım...

8. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye: