Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Orta göbekte boşluk

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Enis Özer tarafından paylaşıldı.

1. Enis Özer

Enis Özer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İyigünler,

Bende Shimano BB-ES 51 orta göbek var. Şu an boşluk yapmış durumda ve bir süre bu şekilde kullanmam gerekiyor. Acaba boşluk yapmış şekilde kullanmamım bisiklete veya aynakola herhangi bir zararı olabilir mi? Bir zararı olmayacağını tahmin ediyorum yinede uzmanlardan yardım almakta fayda var.

2. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba

Bisikletimin kadrosunu değiştirdim ve mevcut slx aynakol ve göbeği yeni bisikletime aktarıldı.Hem eski hemde yeni bisikletimin kadro göbekleri 68 mm.Birkaç gün önce aynakolun kendi eksenine paralel şekilde birkaç mm. ileri geri hareket ettiğini farkettim.Aynakol değişiminden önce eski kadromda aşağıdaki şekildeki ''A'' ile gösterilen ara parça, sağda 2 adet; solda ise hiç yoktu.Yeni kadroya montaj sırasında her iki tarafa 1 er tane konuldu.

Biraz araştırma sonunda sorunun buradan kaynaklandığını buldum ve bu akşam soldaki parçayı sağa aktardım ve sorunum çözüldü.Tabi ön vites ayarını değiştirmem gerekti.Şimdi hiç boşluk yok ancak Shimano'nun ilgili dokümanında 68 mm. göbeklerde solda 1, sağda 2 ara parça olması gerektiği yazıyor.Bende şu anda solda yok; sağda ise 2 tane var.Bu ara parçayı nereden temin edebilirim ve bu şekilde kullanırsam ileride sorun olur mu?

3. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    enis özer kardeşimin sorduğu sorunun cevabı;evet.Bir süre sonra orta göbekteki boşluk;zincire,arka vitese ve arka tekerleğin göbekteki bilyalarına zarar verecektir.Size bunu ilk önce zincir atmakla gösterecek.Daha sonra arka vitesiniz saçmalıyacak ve arka vites dişlileriniz kırılacak.Gerisini söylemiyorum.İçiniz kararmasın.
    Bir an önce orta göbeğinizi yaptırın,kısa zamanda az masrafla kurtulun.

4. ilkcan çağdaş

Seviye:
    pektaş kardeş,shımano kataloğunda böyle yazmış olabilir,fakat aynı model içinmi bu söyleniyor?ayrıca yaptığınız işlem sonunda sorun yoksa ve en önemli iki durum;
    1)Boşluk olmamalı
    2)Mil göbek içinde sıkı dönmemeli
    bunlar okeyse sorun yok.

5. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İlkay kardeş;

Değişim sonrasında boşluk yok ve aynakol çok rahat dönüyor.Kataloğa tekrar baktım model aynı.Ayrıca mtbtr.com sitesinde de 68 mm. göbekte E tipi olmayan ön attırıcı kullanıldığında sağda 2, solda 1 ara parça olması gerektiği yazıyor.Benim endişem solda parça olmaması ileride sorun yaratırmı ve bu parçayı nereden temin edebilirim?

6. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bisikletimde bilyalı orta göbek var. Her zaman gittiğim bisikletçi orta göbeği kontrol ettiğinde çok fazla sıkı olduğunu, çok az bir boşluk olması gerektiğini, çok sıkı olması halinde göbekteki bilyaların aşınarak dağılacağını söyledi ve göbeği gevşetip çok az boşluk bırakıp tekrar sıktı. Bir süredir bu şekilde kullanıyorum fakat orta göbekte çok az da olsa boşluk olması sürekli beni tedirgin ediyor. Bisikletçinin söyledikleri bana pek de inandırıcı gelmiyor. Siz ne dersiniz?

7. ilkcan çağdaş

Seviye:
    pektaş bu konuda terreddütün olmasın,bir sorun çıkmaz.
    saim bey orta göbekte o kadar boşluk sorun çıkarmaz.
    İki durumda da parçaların çalışması için boşluk gerekiyor.

Saim Deveci bunu beğendi.
  8. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkür ederim İlkay bey.

9. ilkcan çağdaş

Seviye:
    rica ederim:D