Orta göbek tavsiyesi

GÖRKEM.G

Üye
Tepki
9
merhabalar,
Bisikletim Univega cr 7100, şehir-tur bisikleti 28 jant. aylardır pedal çevirdikçe çıt çıt ses geliyordu bir çok şey denedim
pedallar değişti, yağlandı, çok zorluyorsun bisikleti dendi ama geçmedi problem hatta dahada kötü oldu,
bisiklete binemez oldum çok ciddi bir ses geliyor ve insanlar dönüp bakmaya başladı.
En sonunda orta göbekte sorun olduğunu anladık bir bisikletçiye götürdüm,
kasetli bir orta göbek gösterdi adı sanı duyulmadık bir marka 30 lira istedi ancak 25-30 liraya shimano nun orta göbekleri bulunabiliyor,
bende kendim değiştirmeye karar verdim.
Şimdi soruma geçeyim internetten herhangi bir orta göbek alıp taksam uyar mı?
Bunların ölçüleri falan var sanırım aynı markanın cm cinsinden farklı uzunlukta olanları var.
Bisikletin üzerindeki orta göbeği bilmiyorum alet edevatım olmadığı için.
Bu bisiklet için ne alınabilir tavsiyeleriniz nelerdir?

Scudo

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
merhabalar, sanırım orta göbek kare milli. shimano un-26 düşünüyorsanız tavsiye etmem elinizle bile zor çeviriyorsunuz
başka bir markanın ürünü rulmanlı orta göbek almanızı öneririm akışkanlığı göz önünde bulundurmalısınız. ağırlıkları aynı 390 gr civarı
110/ 113 / 122 mm mil uzunlukları var. sizin kadronuz 68 mm çapında orta yatak uyumlu. kadronuzda orta yatağın uzunluğunu ölçüp malzemeyi ona göre almalısınız, aksi taktirde sol aynakolun kadro ile arasında boşluk kolabilir, orta yatak sökme aparatı almalısınız, şu an ki orta yatak eski tip ise size kendi üretimim resimdeki eski tip orta yatak sökme aparatını gönderebilirim
piyasada 15 tl ye satılan kare milli orta yataklar var, akışkanlıkları un-26 ya göre kat kat daha iyi, yukarıdaki anahtar eski tipi sökmek için, yeni alacağınız kartuşlu orta göbek için SHIMANO TL-UN66 standardında orta göbek anahtarı edinmeniz gerekir.

GÖRKEM.G

Üye
Tepki
9
İlginiz için teşekkürler. Varmı peki tavsiye edebileceğiniz bir marka-model?

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
rica ederim gönül sugino diyor 190 gr kare mil, seramik bilyalı orta göbek, tabi bütçeyle ilgili çoğu malzeme. sizin bütçeniz içinde fazla seçeneğiniz yok. ama siz 15 tl noname / shunfeng elinizle akışkanlığını kontrol ederek alabilirsiniz. sanırım mil uzunluğu seçeneğiniz yok. yakında kendi bisikletimde kullandığım orta yatağın dönüş videosunu eklicem etkisini burdan haber veririm.

düzeltmem gerekecek yukarıdaki 68 mm kartuş uzunluğudur.

GÖRKEM.G

Üye
Tepki
9
abi bulabilsek keşke bide bu markadan :D

orta göbek uzunluğunu nereden ve tam olarak nasıl ölçeceğiz? sökme şansım yok şuan için ölçmeye çalıştım ama hangi değeri alacağız kaç mm orta göbek uyar bizim makinaya?

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
yanlış ölçüyorsun 68 mm olmalı, sol tarafta vidasız tarafından başla sadece kadroyu ölç, için rahat olsun 68 o

kullandığın mil uzunluğuna göre sol aynakolla(resimde sağda gözüküyor) kadro arasında mesafe fazla uzun mil uzunluğunu ölçmelisin, sol aynakolla kadro arasındaki boşluğu en fazla 5 mm civarı tutmalısın ona göre mil uzunluğu belirlemelisin

doğru mil uzunluğuyla birlikte aynakolların arası açılmayacak, daha doğru sürüş elde edeceksin

GÖRKEM.G

Üye
Tepki
9
peki 68 kaça denk geliyor? baktığım sitelerde 100-120 mm arası uzunlukta göbekler var kaç mm alabilirim? aynakol ile kadro arasındaki mesafe benimde dikkatimi çekti üzerindeki göbeğin bir küçüğünü mü almalıyım sizce?

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
alet edevatın olsa çıkar aynakolu yatak milini kumpasla ölç diyecem ama sanırım mümkün değil, maksimum 110 uygun olur gibi bol selamlar

GÖRKEM.G

Üye
Tepki
9
bi bisikletçiye gidip söktürmek en iyisi.
teşekkürler abi ilgin için.

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
bu alan senin sipariş edeceğin JIS standardı zaten senin aynakolla uyumlu

GÖRKEM.G

Üye
Tepki
9
gittim bisikletçiye söktük kumpasla ölçtüm 12,78 çıktı, şerit metre ile de ölçtük yine 12,80 civarı birşey çıktı. göbeğin üzerinde ölçüsü yazmıyor yada ben göremedim. göbeğin plastik kısmının iç tarafında ve şu plastikte; 1.375 x 24 Tpi LH 25-30 Nm gibi bir şey yazıyor acaba ölçü ile bir ilgisi var mıdır? kadromun bottom bracket shell width ölçüsü 68mm sorunum halloldu sanırım baktığım göbek uyuyor kanımca

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
problem yok ilgilendiğin ürün uyumlu. ölçü standart 25-30 tork ile sıkacaksın diyor(yani ortagüçle sık, sıktığın yerde bırak) 68 / 110 uyumlu olur. mil yatağının uzaklığı sağ ve sol aynakol için farklı değerler, aynı zamanda küçük değerler sorun olacağını sanmıyorum

vites seçiminde zinciri paralel tutmaya özen gösterirsen hiç bi problem olmaz

Tepki
4
Hocam iyi akşamlar. Resimdeki anahtar tam ihtiyacım olan bir alet çünkü çok eski bir bisiklet var elimde. Bisiklet yedek malzeme satan yerlere sordum yok dediler. Kendi üretimim demişsiniz, nasıl temin edebilirim?

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
fethi bey merhaba ürün elimde mevcut, elbete orijinal alaşım değildir. ama yatağı söküyor, ürünün orijinali aşağıdadır. şu an kumpasım yok tam ölçüyü hatırlamıyorum ama 36 mm ve 36.5 mm iki ayrı orta yatak vidası mevcut 36 mm için tam oturuyor.

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
uğur bey shimano 600 kare mil aynakol 670 gr civarı 52 tarafı tek kullansak 620 gr civarı + sugino seramik ort yatak 190 gr = 810 gr
hem rulmanlar kadro içinde kalacağı için aynakollar birbirine daha yakın olacak, hem de akışkanlık diz boyu olacak harika sistem!

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
iste gönüllerde bu yüzden kalıyor :(

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Yeni konu açmak istemedim. Bisikletimde 48-38-28 M171 aynakol var kare göbek için. Ön değiştirici ise fm 191. Göbek markasını bilmiyorum. Aynakolun üst dişlisini neredeyse hiç kullanmıyorum. Bu nedenle daha küçük bir aynakol düşünüyorum. Uyum konusunda emin olamadığım için birşey yapamadım. Başka parça değiştirmeden ya da minimum maliyetle geçebileceğim aynakol önerisi almak isterim. Yokuşlarda dizlere yük binmesin diye yüksek kadans gitmekten helak oluyorum. Özellikle %8 üzeri eğim ve 5 kmden uzunsa.

sami.k42

Aktif Üye
Tepki
255
Bisiklet
Cannondale
Herkese selamlar, bisikletimin aynakolunu ve orta göbeğini değiştirmek istiyorum ancak yardıma ihtiyacım var. Alacağım aynakol shimano m431 octalink 22/32/44.9*3
Bu aynakola orta göbek bb-25 octalink taksam uyar mı uyumda bir sorun olur mu sizce,orta göbek mm'ne yarın bakıp netleştirceğim.
Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler