Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

orta göbek uymama sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında alperen_69 tarafından paylaşıldı.

1. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yeni giant atx kadro aldım ,daha önceki kadroda orta göbek olarak shimano deoreLx bb-un52 orta göbek vardı ve üzerinde 68mm yazmasına rağmen kadroya uzun geliyordu yeni kadroda orta göbek kısmı 68 mm olduğundan uzun geldi yeni bb-un26 göbek aldım aynen ondada 68mm yzıyor fakat onuda takınca plastik kısım 3 mm kadar dışarıda kalıyor bunun sebebi nedir acaba

birde cüney kazokoğlunun bir yazısını okumuştum zincir çizgisinden bahsediyordu en doğru ayar için buda orta göbek seçiminde önemli imiş ,kısaca aynakolun büyük dişlisi arka rublenin küçük üçüncü dişlisi ile düz bir çizgi halinde olması gerekli imiş diğer bisikletimdeki göbek yeni gelen resimdeki siyah ile aynı ve bu anlatılanı sağlamıyor aşağı yukarı aynakolun büyük dişlisi rublenin küçük dişlisi ile karşılıklı geliyor ,eski göbekte isebiraz daha kadroya yakın ,ikisininde uznlukları 110 mm mil ve 68 mm göbek peki neye göre biz bu oranın kısmı uzunmu olduğunu anlayıp sipariş verecez ,bu konu ile ilgili resimlerde aşağıda

son resim ne demek istediğimi daha iyi anlatıyor bu konuda yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler

2. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    ilk fotoğrafdaki bir sorun değil. öyle bi sorun yok. göbeği düzgün şekilde takıp düzgün şekilde sıktığınızda hiç bi taraf dışarda kalmaz. diğer göbek uzunluğu ise tercih ettiğiniz aynakola göre belirlenir malesef bunuda bilmenin yolunu bende bilmiyorum. o yüzden un monte göbekleri aynakol ile beraber satılanı almak daha iyi oluyor birde. kendi tecrübemden anlatayım 8 li sistemde 32-11 ruble alivio 42 ve 44 aynakolda 113mm uzunluk cok düzgün çalışıyor. 48 dişlide ise göbek kısmı cok önde yapmışlar 117 mm üzeri olması gerekiyor. birde yanılmıyosam kadroya görede değişebiliyor. bu orta göbek işini bi usta ile beraber çözmekde fayda var karışık bi iş. ama sizin probleminiz düzgün montajla ilgili oldugunu düşünüyorum.

3. alperen_69

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    cevap için teşekkür ederim ,göbeği taktımda aslında keşke öylede resim çekseydim ,göbeği kadroya takarken ilk aynakol kısmını yani göbeğin metal ağızlı kısmını saatin tersi yönünde sıkarak takıyorum ,sonra diğer kısım yani plastik kısmı saat yönünde çevirerek takıyorum fakat bu plastik kısmın yanağı tam oturmuyor dişlilerin bir kısmı dışarıda kalıyor 3 mm kadar bu nasıl çözebilirimki ,kadro 68 mm göbekte 68 mm aslında tam oturması gerekli ,daha öncede böyle bir göbek almıştık çok tecrübeli bir arkadaş ile takmıştık ona inip baktım o tam oturmuş ama sanırım plastiği çok zorlayarak takmışki 2 yerden çatlama olmuş plastikte çok garip aslında uyması gerek

4. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    o kısmın yivlerinde bi sorun olabilir yada eksik acılmış olabilir ama zorlayınca bişi olmaz benm plastikde çatlak 1 yıl öyle kullandım hiç bişi olmadı orta göbeği takarken adam lokma takımının üzerine çıkıp zıplıyor demekki olması gereken bu.

5. alperen_69

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    yivlerde sorun yok her iki tarafı birbirinden bağımsız olarak takınca sorunsuz takılıyor ,bugün mahalledeki bisikletçide aynı kodlu bb-un26 göbek buldum ama mil uzunluğu 117 mm yani çok uzun ama onda bahsettiğim mesafe daha kısa yani yanaklar oturur gibime geliyor keşke milde biraz kısa olsaymış

6. Hasan 16

Hasan 16 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba Alperen!
    Yazını okudum.Zincir tarafına ters dişle takılan yere 3mm lik bir pul takarsan (zor bulunabilir)her iki taraftaki problem çözülür.Daha önce böyle bir şey yapmıştım.

alperen_69 bunu beğendi.
  7. alperen_69

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    abi bu mesele acayip çetrefilli çıktı kimse net cevap veremedi 1 günümü buna ayırdım bütün bisikletçileri gezdim ,aydınbisiklet ile tartıştım adam kabul etmiyor ,ama sonunda aradığım gibi bir göbek buldum tam sıfır oturuyor ,şimdi tek kafama takılan bu yeni göbek ankaradan gelene göre 3mm kadrodan dışarıda,şimdi buda vites kullanım aralığını değiştirir gibime geliyor ama az kaldı bugün sele ve sele borusuda gelecek inşallah ,güneşli bir havada bekliyorum maşayı ve biskleti toplamak için,bu arada ilgin içinçok teşekkür ederim abi

Hasan 16 bunu beğendi.