Göbek sökme anahtarı

selçuktan

Aktif Üye
Tepki
16
resim 2 de ki aparatla lastikçilerin kullandığı lastik sökme makinası ile
(bu makinalar darbelidir) sorununuz ortadan kalkacaktır

Scudo

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
merhaba arkadaşlar, tornacıya gitsem şöyle bir anahtar yapabilir mi uygun fiyata, sıfır almaya kalksam 50tl en ucuz fiyat. onun için sanayi de yaptırayım diyorum şöyle bişey

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@kuladı

Daha pahalıya gelmez mi?

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
@Liberi Spiritu hocam şu setten aldım yalnız bu setteki göbek anahtarları 13-14-15-16 mm boyutlarında. yalnız benim bisikletin arka göbeğinde 17 numaraya ihtiyaç var. bi anahtar için 25 tl vermek te saçma geliyor. 150tl ye set almışım zaten. tornacıya gitsem 5-10 tl ye yaptırabilir miyim acaba?

(link)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kuladı birtek bununla kurtulacak misiniz? Pedal sokme anahtari, gobek cesidine gore farkli anahtarlar uzayip gidiyor. Sokeceginiz gobek cesidine gore degisir anahtarlar

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
@suat akman hocam elimde set var zaten (link). shimano rs31 jant seti var. ön göbeğini söktüm, 13mm anahtar gerekiyormuş. yalnız arka göbekte 17mm lazım.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kuladı
Teker gobegi icinse 16 TL ye al sunu gec hocam:
(link)

• Beğen
Tepkiler: sirrunu

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
@suat akman eyvallah hocam

sonradan farkettim stok kalmamış:ytrya:

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kuladı
Azicik caba! Bak 2 tik tik burada ayni fiyat stok var :
(link)

• Beğen
Tepkiler: sirrunu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@suat akman Hocam benim bisikletime ufak bir grupset alayım dedim geçenler, tabi elimde doğru düzgün hiçbir anahtar yok.
Eski aynakol göbeğini sökmek için ayrı bir anahtar, yeni aynakol göbeğini takmak için farklı bir anahtar, eski tip vidalı rubleyi sökmek için yine ayrı bir anahtar, yeni kaset rubleyi sökmek için yine farklı bir anahtar ve aynakolu çıkarmak için yine farklı bir anahtar gerekiyor :D
Unutuyordum, birde yeni göbeği takıp jantına örmek için akort sehpası ile akord anahtarı gerekiyor :D

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BisikletKolikK Bisiklet tamir seti al sen hocam en kolayi o :) Arama motoru ile beni karistirdin biraz. Ayrica ihtiyac bol olunca nokta atis zor ;)

sinanimus

Üye
Tepki
6
İsim
Sinan
Bisiklet
Tern
tern c8 sürüş-ters yönü göbek sökme anahtarı nerden bulunur? Tern kendine özel mi üretiyor?
IMG_0303 (1).jpg
burdaki 8 li dişlinin 6'lı çıkıntısı ve çapı 3 cm olması gerekiryor

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
İstanbul'da oturup kartuş tip orta göbek anahtarını kullanmama izin verecek hayırsever varsa özelden iletişime geçebilir mi? Yeni aldığım kadronun üstünde bu göbekten var. Kullanmayacağım bi göbek tipi olduğu için anahtarını da almak istemiyorum. Spiralle kenarında kertik yapıp keski-çekiç ile çıkartırım ama o zaman satamam.

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Bisikletçilerden yardım alabilirsiniz. Ufak bir siftah parasına yardımcı olurlar diye düşünüyorum. Bende olmayan bir teknik malzeme gerektiğinde samimi olduğum bir bisikletçiden bu şekilde yardım alıyorum. Eğer ödünç anahtar bulabilirseniz de dikkat etmeniz gereken 2 nokta var: 1) Sökme için çevirme yönü. Italyan ve USA /JAPAN olmasına göre yönler değişir, en iyisi göbeğin kenarından yönlere bakmak. 2) Anahtarı sabitleme vidası. Ortasından kare mile geçici vidalanacak bir vida seti olmalı, bu anahtarı yuvada tutmaya yarar ve sökme ilerledikçe bu vida gevşetilerek göbek somunu rahatlatılarak ilerlenir. Özellikle 2. adım önemli yoksa anahtar dişli sıyırır ve göbek somunu zarar görür. Bu konuda çeşitli güzel videolar var, "how to remove casette bottom bracket" kelimeleriyle bulunabilir.

Bir ufak bilgi daha: Yıllanmış göbekler, sele boruları vs olduğunda sökmek neredeyse imkansızlaşır. En pratik çözüm araba fren hidroliği dökerek birkaç saat beklemek. BEnim bu yolla açamadığım göbek/boru olmadı :)

Kolay gelsin

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@basri Mahalle bisikletçisinden şimdi geldim, sağolsun para bile istemedi. Ben yine de 1 paket cips verdim kendisine :)

Bilgi vermişsin sağol ama yanlış bilgi gördümmü düzeltmem gerek.

- Bu tip göbeklerin ingilizce adı "cassette" değil, "cartridge". Yani kartuş.
- Bu tip göbeklerin çanaklarında BSA, FR, ITA gibi ne tip olduğu yazmaz, çünkü yazacak bir alan yok. Zaten önceden bilmeye gerek de yok. Önce sol çanak saatin tersine çevrilerek çıkarılır zaten. Çıkarınca da çanağın dişlerinden sağ çanak ters diş mi düz diş mi anlaşılır.
- Hobi olarak hurdadan kadro alıp ayağa kaldırdığım için bu işlerle yeteri kadar iştigalim. Pasla sıkışmış sele borusu - kadro, boğaz-maşa, sağ orta göbek çanağı gibi bağlantılara sıvı nüfuz ettirerek o bağlantıyı rahatlatamazsınız. Çünkü ikisinin arasında mikron kadar bile boşluk yok. Tatbik edilecek sıvı en fazla 1 mm içeri girer. Ama daha içeride en az 10 cm boyunda sıkışmış alan var.

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@basri Mahalle bisikletçisinden şimdi geldim, sağolsun para bile istemedi. Ben yine de 1 paket cips verdim kendisine :)

- Bu tip göbeklerin çanaklarında BSA, FR, ITA gibi ne tip olduğu yazmaz, çünkü yazacak bir alan yok. Zaten önceden bilmeye gerek de yok. Önce sol çanak saatin tersine çevrilerek çıkarılır zaten. Çıkarınca da çanağın dişlerinden sağ çanak ters diş mi düz diş mi anlaşılır.
- Hobi olarak hurdadan kadro alıp ayağa kaldırdığım için bu işlerle yeteri kadar iştigalim. Pasla sıkışmış sele borusu - kadro, boğaz-maşa, sağ orta göbek çanağı gibi bağlantılara sıvı nüfuz ettirerek o bağlantıyı rahatlatamazsınız. Çünkü ikisinin arasında mikron kadar bile boşluk yok. Tatbik edilecek sıvı en fazla 1 mm içeri girer. Ama daha içeride en az 10 cm boyunda sıkışmış alan var.
Merhaba,

Bisikletçinin çözüm olmasına sevindim.
"Casette" hakikaten ruble olayları ile karışmış :), doğrusu tabii ki "cartridge" . Teşekkürler düzeltme için.
Sizdeki göbek biraz farklı sanırım. Bende Italyan turu var ve kenarında birçok bilgi yazıyor. Aşağıdaki videoyu öneririm.

Hidrolik sıvısı özel bir güç iletme sıvısıdır ve molekül büyüklüğü 4-14 mikron arasında değişir (1 mikron 1/1000 mm). Sizin paslı borunuzun kadro ile arasında yüzlerce mikrona varan boşluklar olabilir. Hidroliğin nerelere ne kadar sızabileceğini tahmin bile edemezsiniz :)) Tecrübeyle sabittir...

Kolaylıklar

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago

Bizde o zaman düzeltme yapalim, bende bu islerle muazam/prof. bir sekilde yeteri kadar istigalim. Ucuz markasiz göbekler haric % 85 göbeklerin üzerinde hangi tür oldugu harf ile degil ama ölcü ile kesin yaziyor. Ve bir yerde yine yazmistim, o ölcülerden göbegin BSA, FR, ITA oldugunu hemen 1-2 saniye icin de anlarsiniz. Eger yazmiyorsa göbek yuvasini sagdan sola ölcün ve 68mm yoksa 70mm diye bakin ve böylece de ne oldugnu anlarsiniz.
Arti sökülmeyen göbekleri (Pasla sıkışmış sele borusu - kadro, boğaz-maşa, sağ orta göbek çanağı) @basri beyin de dedigi gibi, dogru vidali anahtar/alet ve dogru yöntemi kullanarak sivi sürmeden bile rahatlata bilirsiniz ve kollaylikla sökebilirsiniz, yeterki 2-3mm disli dönsün.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Murat Cömez
%85? Neye dayanarak bu rakam? Ben mi yanılıyorum diye baktım ve Shimano'nun SRAM'ın çanaklarında hiçbişey yazmayan bir sürü modeliyle karşılaştım. Zaten çanakları siyah ve gri olanlarda neredeyse hiç yok. Gümüş rengin baskın olması gibi bir durum da olmadığına göre, o zaman en iyi ihtimalle %50 olmuyo mu mantıken :) Ben orada Basri bey'in sanki hepsinde yazıyomuş gibi çanağa bakın demesine takılmıştım.

Bir ufak bilgi daha: Yıllanmış göbekler, sele boruları vs olduğunda sökmek neredeyse imkansızlaşır. En pratik çözüm araba fren hidroliği dökerek birkaç saat beklemek. BEnim bu yolla açamadığım göbek/boru olmadı :)
Bu 3 cümleyi, "bazen doğru anahtarla ne kadar doğru yöntemi kullansan da nüfuz edici sıvı kullanmadan sökemezsin" olarak anlıyorum. Siz tam ama tam tersini, "doğru müdahalede sıvıya gerek olmaz" şeklinde anlamayı başarmışsınız. Benimle aynı düşünürken, beni düzeltiyor tarzda yazabilmeniz de takdire şayan.

Ayrıca, sıkışmış sağ orta göbek çanağı, vidalı ruble, veya vidalı rublenin en küçük dişlisi gibi vakalarda, dişli yarım milim bile döndümü kıpırdadımı olay çözüldü demektir. 2-3 mm çevirdikten sonra iş tamamdır demişsiniz. Olay zaten o ilk hareketi verebilmek.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Murat Cömez
%85? Neye dayanarak bu rakam? Ben mi yanılıyorum diye baktım ve Shimano'nun SRAM'ın çanaklarında hiçbişey yazmayan bir sürü modeliyle karşılaştım. Zaten çanakları siyah ve gri olanlarda neredeyse hiç yok. Gümüş rengin baskın olması gibi bir durum da olmadığına göre, o zaman en iyi ihtimalle %50 olmuyo mu mantıken :) Ben orada Basri bey'in sanki hepsinde yazıyomuş gibi çanağa bakın demesine takılmıştım.
...
External modellerde, özellikle Hollowtech göbeklerde BC1.37x24, M36x24 gibi yazıyor ama Türkiye'de satılan yaygın internal modellerde ölçü yazmıyor (örneğin: (link)), modeli ölçerek ya da söküp içinde yazana bakarak buluyoruz. Konudaki göbek zaten internal bir göbek olduğu için en azından Türkiye'de bulunabilen güncel modellerde dışarıdan görünecek şekilde üstünde yazmadığına ben de katılıyorum.