Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

orta göbek ömrü

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Umut TUNA tarafından paylaşıldı.

1. Umut TUNA

Umut TUNA Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Forum dostu deneyimli arkadaşlarım; garanti dışı ama maksimum 100 km filan kullanılmış geotech life bisikletimden pedal çevrildiğinde gııırrçç-gaaaarrrçç gibi sesler geliyordu. bisikletçi göbekten dedi(önce başka bir pedal takıp denedik), 30 tl ye shimano göbek takarım çok uzun süreler sorun yaratmaz dedi, eyvallah dedim. O an bisikletçi yoğun olduğundan, bisikleti bıraktım bir kaç saat sonra aldım(tam olarak değişimi gözlerimle görmedim), ses tam olarak kesilmişti. Ancak bir buçuk ay kadar sonra daha 70km filan yol yapmışken ses aynı şekilde yavaş yavaş yeniden başladı. Biliyorum ki artacak. Boyum 1.87 kilom 87 bisikleti çok hafif kullanmıyorum hızlenırken pedala gayet yüklenirim birde ayağı kalkıp pedal çevirmeden yokuş aşağı gittiğim filan da olur ama pedala güç vermek dışında kesinlikle uygunsuz kullanmam çok dikkatliyimdir.
    1) 50 km de shimano göbeği bozmuş olmam mümkün müdür??
    2) Evet ise ne yani 50 km de bir göbek mi değiştireceğim?
    3) Shimano dan daha iyi ve benim bozamayacağım fiyatı da makul aralıklarda başka göbek var mıdır?
    4) Forumu epey inceledim, herkes çıt çat tipi sert ve keskin seslerden boşluktan filan bahsediyor benimki bariz yaylanma sesi gibi. Sizce yine de göbek midir? başka bir bisikletçiye gidip öncekinin göbeği değiştirip değiştirmediğini kontrol ettirmem gerekir mi?
    Bisikleti çok kullanamasam da binebildiğim zamanlar çok haz alıyorum. En güzel sesi tekerin asfalttaki hışırtısı. Ses gelince her şey ölüyor. Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

2. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hiç bir göbek 50-100-500 km'de bozulmaz, göbekler çok daha uzun ömürlüdür. Senin duyduğun sesler göbekten değil pedalın takıldığı pedal yuvasından geliyor. Çözümü için, hangi pedala güç verdiğinde ses geliyorsa o pedalı sök, daha sonra hem pedalın yuvasına, hemde pedalın dişlerine wd-40 sür. Eğer wd-40 bulamazsan zincir yağı gibi bir yağda sürebilirsin. Daha sonra pedalı yerine tak. Bir süre yada birkaç yüz km bu şekilde seni idare eder. O ses yine gelmeye başladığında aynı işlemi tekrarlarsın. Eğer bisikletini götürdüğün bisikletçi kötü niyetliyse göbeği değiştirdim diyip benim sana dediğim işlemi uygulamış olabilir.

Umut TUNA bunu beğendi.
  3. Umut TUNA

Umut TUNA Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    üstadım yanıt için teşekkürler sorum biraz uzun olmuş, ayrıntılı okudun mu bilemiyorum ama benim yanımda başka bir pedal taktı ve ses gelmeye devam etti. Bisiklet konusunda cehaletimi bağışlayın ama pedal yuvası pedalın takıldığı kol ve pedalın dişleri pedalın kola giren yivli kısmı mı? Bir de gittiğim bisikletçi Eskişehir de epey büyük bir bisikletçi-Muratoğlu- bu kadar küçük hesap yapmaz diye düşünüyorum. Göbeği değiştirmiş ise ses tamamen kesilmişti yine de belki göbektir demez misin?

4. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim bu konuda burnuma kotu gelen kokunun nedeni 30tl karşılığı kaset gobek takıldı ıse en az 2000-3000 gitmesi gerektiğidir.Eğer kaset gobek takılmıs ıse gevşemısmı kontrol edılmelı.

5. Umut TUNA

Umut TUNA Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    valla bisiklet konusundaki durumu mu yazdım. Kaset göbek nedir bilmiyorum. Ama 30 tl ederi olan hangi türse odur. Ben de mi bir gariplik var, çok mu yükleniyorum diyorum ama siz pedal dostları hızlanırken, aceleniz varken pedala mümkün olan en sert biçimde basmıyor musunuz. Ne yani yavaş mı süreyim, hızlanmamın derecesine mi dikkat edeyim. Ne yapayım ?

6. ErcanArslan

ErcanArslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hocam yanlış anlamayın ama eskişehirde antreman dönüşü ön aktarıcı nın kelepçesi kaymış aynakola paralel değildi, yanımda alyan anahtar yoktu, kent ormanına en yakın o vardı, gittim problemi bahsettim, bisikleti bırakman gerekir dedi onu tamir etmem uzun sürer bugün bırak yarın alırsın dedi, sadece 2-3 dakikalık iş. konakladığım yere dönünce kendim düzelttim. o bisikletçinin bisiklet tamir konusunda ve hatta bisiklet konusunda şüphelerim var.

7. Umut TUNA

Umut TUNA Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Açıkçası benim de şüphem var bu mesajı okuyan insanların da olacak belki. Bunu değerlendirip sonraki seferlerde belki başka bisikletçiye giderim ama şu durumda ne yapayım bilemiyorum. Gökalp arkadaşım pedal yuvası demiş, götürmeden elle pedalı çevirip bir boşluk gevşeklik var mı kontrol etmiştim ve yoktu. Tabii bu elle anlaşılmaz diyorsanız başka. Ayrıca bir taraftan değil yüklenirken iki pedal da ses veriyor bu da pedal olasılığını azaltıyor. Keza aynı anda iki pedalın birden gevşemesi zor bir ihtimal. Hatta önceki seferde de iki pedalı çeviriyorken de ses geliyordu. Bir anahtar ayarlayabilirsem pedalı söküp yağlayıp takayım ama umutlu değilim. Başka fikirleri olan dostları da dinlerim tabii

8. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Umut Bey gobegın hangı tur oldugunu saptarsak oradan yurumek daha rahat olur sanırım usttekı bılyalı sıstem alttakı kaset sıstem

Umut TUNA bunu beğendi.
  9. Umut TUNA

Umut TUNA Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    ilginize teşekkür ederim yarın anahtar bulabilirsem pedalı filan sökmeye çalışıp göbeğe bakayım, sonuçta pedal kolunu sökmeden türünü anlamak mümkün değil sanırım. Ondan sonra yazarım ve görüş varsa memnuniyetle dinlerim. Hayır 30 tl daha verip bundan kurtulmak bir şey değil de sorunun kaynağının ben olup olmadığımı anlamak istiyorum, ayrıca bisikletçi tarafından kandırılıyor olmak da istemem tabii.

10. Mehmet Beşpınar

Mehmet Beşpınar Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    orta göbeğin sol tarafındaki vidalı kapaklar genelde plastik oluyor,zaman içinde boşluk yapıp,pedala yüklenildiği zaman çıt çat çıt çat diye sinir bozucu ses yapıyor, göbeği komple değiştirmeden önce o sol taraftaki plastik vidalı kapağın tekrardan kontrol edilip boşluk oluşmuşsa sıkılmasını tavsiye ederim.
    Şu an kullanmakta olduğunuz göbek eğer shimano bb-un 26 ise 100 km'lerde bozulacak bir göbek değil,agrasif kullanım ile bile rahat rahat en az 1500 2000 km yapması lazım.