Orta göbek nasıl sökülür?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arkdaşlar orta göbeğimi deiştirecem fakat bunu kendim yapacam .sorum ise orta göbek sökmek içiin gerekli olan aletler ve nasıl söküldüğü.bilen varsa payşaırsa süper olur hatta resimlerle anlatırsa x2 süper olur.

Scudo

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
Eğer orta göbeğin kapalı sistem ise bu göbeği sökmek için kullanılan özel alet var. Fiyatı 14 ytl. Orta göbek çekiş sisteminin bulunduğu sağ taraftan sökülür. Ancak önce sol taraftaki kapağı çıkarman gerekir.Sol taraftaki kapak(SHIMANO göbek kullanıyorsan genellikle plastiktir) saat yönünün tersinde gevşetilir ve çıkarılır. Daha sonra sağ taraftaki orta göbeğe bitişik olan kısım saat yönünde gevşetilir böylece orta göbek çıkarılmış olur.Kapalı sistem göbeklerin sıkılama ve gevşetme işleri yalnızca bahsettiğim anahtarla yapılabilir ve bu anahtar genellikle mahalle arası diye tanımlanan bisikletçilerde bulunmaz.Açık sistem orta göbek kullanıyorsan ihtiyaç duyduğun aletler bir boru anahtarı ve İngiliz anahtarı diye bilinen ayarlı pensedir. Sökme işine ise sol taraftaki bilezikten başlarsın. Bileziği boru anahtarıyla saat yönünün tersinde gevşetip çıkarırsın.Daha sonra sol taraftaki bilye çanağını ayarlı penseyle saat yönünün tersine dönderip çıkarırsın. Sıra sağ tarafa gelir. Sağ taraftaki bilye çanağının vidalı kısmını boru anahtarıyla kapalı sistem göbeklerde olduğu gibi saat yönünde döndererek gevşetip sökersin.
Kolay gelsin

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar eski bir castello bisikletim var.. Orta göbek kare mil bilyalı..sol tarafını bi şekilde söktüm lakin aynakol tarafında düzgünce anahtar girecek yer yok.. 24 lük anahtar olmuyor 27 de olmuyor.. Bi fikri olan var mı?

Soldaki parça nasıl sökülüyor??

Dosyalar

srebro

Üye
Tepki
0
İsim
srebro
Bisiklet
Bianchi
arkadaşlar bianchi aspid 26 bisiklete sahibim 13 ayın sonunda orta göbekten sesler gelmeye başlayınca garantisi devam eden bisikletimi şeytana uyup servis yerine mahalledeki bisikletçiye götürdüm sağolsun orta göbeği sol kısmından anahtar yerine çekiç tornavidayla açmaya kalktı beceremedi keskiyle devam etti nihayetinde sökmek bi yana dişli kısmını iyice mahvetti şimdi sol kısmı sökemiyoruz.size sorum şu sol kısmı sökmek zorundamıyız sadece aynakol tarafı sökülüp takılsa olmaz mı nihayetinde sol kısım sadece kapak vazifesi görüyor yükü aynakol tarafı taşıyor.fikirlerinizi yazarsanız sevinirim

kimsenin fikri yok sanırım