Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Orta göbek boşluk

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sergen G. tarafından paylaşıldı.

1. Sergen G.

Sergen G. Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Başlıktata belittiğim gibi orta göbekte boşluk var aynakol sağa sola 2-3mm gidip geliyor. Bisikletciye gittim bişey olmaz öyle bin bu tür göbeklerin boşlugu alınmaz dedi

arkadaşlar şimdi iş başa düştü ben bu boşlugu almak istiyorum fakat orta göbek hakkında hiçbir bilgim yok eğerki almassam bisikletcinin dediği gibi bişey olmazmı

yardımlarınızı beklıyorum

Bisikletim : Kron Xc 150

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Ne demek bu tür göbeklerin boşluğu alınmaz adam sallamış. Orta göbek boşluklu olup da aynakol pedal çevirirken sağa sola sallanırsa zincir aynakol dişlilerinden sağlıklı geçmez bu da zincir ve aynakol dişli ömrünü kısaltır. Zaten bazen zincirin ön vitese sürtme sesi gelir.

Göbek tipine göre mutlaka bir boşluk alma yöntemi vardır. Mesela sol bacak sökülür ve orta göbeğin olduğu yere altta resimdeki alet yerleştirilip sıkılır:

GökhanRR bunu beğendi.
  3. Sergen G.

Sergen G. Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    ilgilendiğin için teşekkür ederim o aleti nerde bulabılırım birde ismini rica edebilirmiyim

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Yanlış yönlendirmiş olmayım şimdi. XC 150'lerin orta göbeklerini bilmiyorum "kesinlikle bu aletle olur" diyemem o yüzden. Göbeğin oralara bakın böyle çoklu dişler var mı aletin girebileceği gibi. Bu üstteki ürünü "orta göbek sökme anahtarı" şeklinde aratırsanız bulabilirsiniz. Bazen ismi "sökme" yerine "orta göbek takma anahtarı" ya da "orta göbek montaj anahtarı" da olabiliyor satıldığı yere göre.

Mesela Erdoğanlar'da şunlar var:
    Erdoğanlar Bisiklet - Lıfu 11B3 Orta Gobek Sökme Anahtarı
    Erdoğanlar Bisiklet - TL-UN 74-S Orta Göbek Montaj Aleti

Yalnız bu aleti kullanabilmeniz için soldaki pedal kolunu da sökmeniz gerekecek. Onun aletine de ihtiyacınız var. Aynakol sökme, takma veya çektirme diye bulabilirsiniz...

5. Burak_Dingiloglu

Burak_Dingiloglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Göbek değişecek dostum,hollowtech ise hollowtech uyumlu anahtarlar vasıtasıyla çıkartıp yeni göbek takman lazım. Boşluk alma veya verme diye birşey sözkonusu değil.

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Benim tahmin ettiğim kadarıyla zaten göbeğin kendinde bir boşluk yok. Göbeği kadroya sabitleyen parça gevşemiş. Sıfır alınan veya yeni toplanan bisikletlerde genelde karşılaşıyorum bu durumla. Ama göbeğin kendisi içten gevşemişse ona yapacak bir durum yok. Burak arkadaşımızın dediği gibi, göbeğin değişmesi lazım. Ama her iki ihtimalde de boşluklu şekilde binme bence.

7. Sergen G.

Sergen G. Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    ben göbeğimin netür göbek oldugunu nasıl anlıcam bide herturlu gobek bu bisiklete uyarmı ?

8. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Foto atarsan ne tur gobek oldugu soylenir...