Hollowtech 2 göbek sökmek

Mustafa İlişe

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Whistle
Merhaba arkadaşlar Tiagra setli yol bisikletimin hollowtech II orta göbeğini aynakol tarafında kalan adaptörünü ( fotoğrafı aşağıda) sökemiyorum. Adaptörlerin üstünde sıkıştırma yönü işaretle gösteriliyor. bunun tam tersine çeviriyorum. Diğer taraftaki adaptörü gayet kolay şekilde söktüm ama bu taraf kesinlikle bana mısın demiyor. WD 40layıp da denememe rağmen yine başarısız oldum. Kadroya zarar vermekten de korkuyorum doğrusu. Tavsiyeniz var mı?

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Sökme yönünden eminseniz ve ilk montajını yapan arkadaş ince diş olduğu için diş kaptırmadıysa söküm kolay kaptırdıysa işiniz biraz zor.(çok sık rastlanan bir durumdur fotoğraftan anlaşılan diş kapmamış gözüküyor kapak tam basmış gibi duruyor fotoğraf yanıltıcı olabilir ama) kullandıgınız takım yarım açık ağız olanlardan ise işiniz biraz zor lokma tarzı tam geçen aparattan bulursanız çok daha rahat sökebilirsiniz.O aparattan bulamam derseniz bisikletinizin lastiklerini takacaksınız ve bir arkadaştan yardım isteyeceksiniz.Bisikletin ön tekerini bir duvara dayayıp sabitlerseniz daha iyi olur.Bir kişi anahtarı göbeğe sabitlerken diğeri ayağı ile basacak yada kullandıgınız takımın uzun kısmını biraz daha uzatacak bir boru bulmanız gerekiyor kuvvet çarpı dik uzaklık prensibi ile uyguladıgınız kuvvet, kol ne kadar uzun olursa o kadar büyüyecektir.

mertcan kurtcebe

Aktif Üye
Tepki
22
Bisiklet
Trek
peki diş atlamışsa nolacak admin çok korkuyorum o durumdan da :D

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
büyük kuvet uygulanarak yine sökülecek ama sökülen orta göbek kapağı daha yumuşak malzemeden yapıldığı için muhtemelen bozulmuş çıkacak. aynı şekilde kadronun üzerindeki dişlerde bozulduysa her bisikletçide bulunmayan genelde mahalle bisikletçilerine özgü özel üretilmiş klavuz ile kadrodaki yuvanın dişlerinin yenienmesi gerekiyor yeni göbeği takabilmek adına.Üzerinden çıkan göbekde yüksek oranda diş sıyırıyor veya yeniden takılmak istenirse yine ilk takıldıgı bozuk şekilde yuvaya oturuyor başka şekilde oturmuyor bu göbek kapağına yeni diş açacak pafta ben görmedim varsa o işlem de uygulanabilir.

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER

mertcan kurtcebe

Aktif Üye
Tepki
22
Bisiklet
Trek
ona göre ne kılavuz ne pafta bulunur allah rahmet eylesin ozaman

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
kadrodaki diş sıyırmalarını düzeltmek için kalvuz çoğu mahalle bisikletçisinde vardır ama orta göbeğin dişini yenilemek için paftayı bende göremedim daha.orta göbek çok pahalı olmadıgı için uğraşmaya değmez ama kıymetli bir orta göbek ise ve uğraşırım derseniz torna tezgahında gayet temiz bir işçilik ile yeniden dişler netleştirilebilinir zor değil.

• Beğen

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
orta göbek montajlarında diş bölgeleri mutlaka greslenmeli takan arkadaş muhtemelen gres sürmemiş ve aşırı sıkmış, (orta göbekleri aşırı sıkmaya gerek yok) iki malzemede aluminyum olduğu için diş sarmış durumda,ferhatın dediği gibi büyük kuvvet uygulayarak açılır kadroyu bir şekilde sabitleyip ( bir iki kişi kadroyu tutsada olur ) sağ taraf göbeği saat yönünde gevşetilecek bu arada aynakol tarafı göbeği ingiliz dişlerde ters diştir saat yönünde gevşer tersinde sıkılır bunu atlamadın umarım, (konuyu tam okumadım başlığa göre yazıyorum) göbek mutlaka sökülür merak etme ama sökerken orta göbekte diş kalmayacak, inşallah kadrodaki dişi yemezsin.

önemli bir şey daha yazayım küçük bir ihtimal ama orta göbeğin üstünde 37x24 mü 36 x24 mü yazıyor 37 x24 ise yazdıklarıma ek bir şey yok 36x24 ise italyan göbektir iki tarafta saat yönünde sıkılır ve gevşer.

Mustafa İlişe

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Whistle
bülent bey 37x24 yazıyor göbekte. yön konusunda bir problem olduğunu sanmıyorum zira shimano'nun teknik dökümanına bağlı kalarak sökmeye çalıştım. ferhat bey'in belirttiği şekilde bu akşam sökmeye çalışacağım. umarım bu sefer olur. odam bisiklet servisi gibi oldu. bütün parçaları dağıttım bakım yapacağım diye ama şu göbeği sökmeden ilerleyemiyorum :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Konu giderek değişiyor orta göbeği bakım yapmak için sökmenize gerek yok kapalı sistem rulman vardır söksenizde birşey yapamazsınız. Sırf bakım için söküyorsanız gereksiz ama şu aşamadan sonra söküp Bülentin söylediği gibi gresleyerek orta kuvvette sıkarak geri takmanız asıl sökülmesi gereken zamanda işinize yarayacaktır.Kıymetli bir parça olsaydı rulmanını değiştirmeyi anlatacaktım ama zaten sıfırı da rulman parasına o yuzden böyle bir konu açmamıştım.

• Beğen

Mustafa İlişe

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Whistle
Aslında bakımı jant göbeklerine yapacağım :) göbeği komple octalink'le değiştireceğim. ama burada takılıp kaldığım için ilerleyemiyorum, herşeyi öncesinden belirlediğim sıraya göre yapmak gibi bir takıntım var

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
hallowtech II den octalink e geçmek ilginç ama tercih meselesi :) Göbeğide sökersiniz o kadar sıkıntı yapmayın.Dediğim gibi bisikleti sabit tutup anahtarın tutma kısmını uzatacak bir boru geçirdiğiniz zaman muhakkak sökülecektir sonuçta onuda sıkan bir insanoğlu :) bazıları kuvvet gösterisini seviyor o kadar :)

Mustafa İlişe

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Whistle
ferhat bey dediğiniz şekilde açma anahtarına ayağımla çıkıp ağırlık uygulayınca açıldı. teşekkür ederim tekrar :)

50/34 octalink aynakol bulduğum için 53/39 hollowtech le değiştiriyorum. bir müddet böyle deneyceğim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
ise yaradiysa ne mutlu bana :) yeni gobegi takarken greslemeyi unutmayin ince dis oldugundan dis kaptirmamaya ozen gosterin.aynakol degisikliginde cap da degistiginden zincir uzun kalacaktir dikkat ayrica on aktarici yukarida kalir asagi inecek hatirlatmalarini yapayim belki faydasi olur.

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Sedona
@bysutcu

Bıçak veya diğer kesici aletlerle sökmeyi tavsiye etmem plastiğin yapısını bozabilir..:)

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
@Gökhan kocatepe
ilk enes te görmüştüm (canavar keşifte) uygulaması kolay eğer takıldığında gereğinden fazla sıkıştırılmamışsa rahat şekilde çakı ile filan çıkartılabiliyor ama sizin eklediğiniz videodaki yöntem daha sağlıklı duruyor. Aynakolu sökeceğim zaman özellikle deneyecem :D

• Beğen
Tepkiler: Gökhan kocatepe

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Sedona
@bysutcu

Özellikle 1 kuruş daha çok iş görür sökerken ama para yamulabilir..:D

• Beğen
Tepkiler: bysutcu

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaslar,

Yeni bir konu acmamak icin eski bir konuyu hortlatiyorum. Yeni bir grupset almak istiyorum. Mevcut sistemim hollowtechli, satin almak istedigim grupset ise presfit ozellikli. Presfit aynakol hallowtech e uyar mi sizce. Yoksa elimde mi patlar. Bir oneriniz olabilir mi?