Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

orienteering ve bike-o

Konu, 'Outdoor' kısmında papilloniac tarafından paylaşıldı.

1. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    selamlar...
    Orientering sevenler var mı aramızda ya da merak edenler...elde harita ve pusulayla --- koşarak(foot-o), kayakla(ski-o), engelli arkadaşlar için; trail-o ve elbette mtb ile bike-o --- doğada, kentin ortasındaki bir parkta, bir spor salonunda, yaşadığınız sokakta, kısaca aklınıza gelebilecek her mekanda, yönünüzü ve harita üzerinde belirlenmiş sıralı hedefleri en kısa zamanda bularak parkuru tamamlamak.....
    Türkiye de foot-o oldukça yaygın, trail-o çok nadiren yapılan bir aktivite, ski-o ise henüz yerini bulamadı....
    bu arada bu kadar bisikletsever varken neden bike-o olmasın...şayet ilgilenenler olursa yine uygun bir mekanda (ki haritası hazırlanmış parkurlar zaman kazancı sağlayacaktır) kendi parkurumuzu hazırlayabiliriz...istanbul, ankara ve eskişehirde çeşitli mekanlarda hazırlanmış haritalar var...
    böylece, 2006 yılı sonunda federasyon statüsüne kavuşan orienteering sporu için tanıtıcı, bizler içinse eğlenceli ve geliştirici bir aktiviteye imza atmış oluruz, ne dersiniz.....
    ayrıntılı bilgi için, aşağıdaki linklere bakabilirsiniz, ayrıca talep olursa daha detaylı bilgi vermeye hazırım...
    www.oryantiring.org(federasyon sayfası)
    www.orienteering.org(uluslararası orienteering federasyon sayfası)

2. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu spora bayılıyorum, ama doğrusunu söylemek gerekirse ne katıldım, ne de seyrettim. Ancak eğer bir gün buralarda ( Muğla/Marmaris ) bir organizasyon düzenlenirse mutlaka katılacağım. Merak ettiğim bir konu var, bu sporda tecrübe çok mu önemli? yani hiç katılmamış biri bile bu yarışı tamamlayabilir mi?

3. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    selam..
    bu sporda tecrube görece ikinci planda kalır..harita ve pusula bilginiz olması şart değil..hatta sadece eğlence için de katılabilirsiniz..o zaman bir yarıştan çok eğlenceli bir gezinti yapmış olursunuz..:)
    ayrıca her yarış ya da antreman öncesi yeni katılanlar için (daima birileri ilk kez katılıyordur) harita ve pusula kullanımı ile parkurda yapmanız gerekenlere dair dair ufak bir brifing verilir ki biraz dikkatle, algıda güçlük çekmezsiniz..buna ufacık bir kondüsyon da eklerseniz..gerisi sizi bekler..zaten yeni başladığınız için katıldığınız parkur görece daha sadedir ve sizi zorlamayacak sayıda hedef içerir..
    bunların yanında devam ederseniz zamanla, pusula kullanma, haritayı en verimli şekilde okuma ve hedefleri bulma etkinliğiniz gelişir..bu süreçte artık parkuru en kısa zamanda tamamlamayı hedeflersiniz ki fiziksel ve zihinsel kontrol ön plana çıkar..çünkü orta ya da uzun mesafeli bir koşu temposu içindeyken hem değişken arazide bu tempoyu korumanız hem de elinizdeki haritayı doğru şekilde okuyarak hedefleri en kısa zamanda bulmanız gerekir..
    tüm bu süreçlerde, yarış psikolojisi ve bulunduğunuz ortam size adrenalin salgılatır..
    geçen ay samsun da katıldığımız bayrak yarışında (ki standart bayrak yarışlarındakiyle aynı mantık üzerine kuruluydu..parkuru bitiren takım arkadaşının gelişiyle sıradaki yarışcı parkura çıkıyordu) yolu kısaltmaya çalışırken kendimi bir an saw filminin bir sahnesinde gibi hissettim, 400 m.lik kestirmenin yarısında öyle bir yerde kısıldım kaldım ki, korkuya kapıldım, çünkü ne geri gidebildim ne de ilerleyebilecek bir açıklık gördüm..diz boyu dikenlerin yanında, üstten sarkan dikenler girdi işin içine..ertesi gün yarışmacıların hemen hepsinde onlarca yara vardı..zaten yarışcıların çoğu adrenalin yüzünden kimi zaman parçalanan giysi ve yaralanan vücutlarının farkına varamıyor..
    buna rağmen, deneyip de bırakan birini görmedim..
    elbette, daha önce söylediğim gibi, yarış ortamı kentsel bir mekanda olabilir..samsun yarışında ikinci gün, kıyı şeridindeki bir parktaydık, yaklaşık 6 km.lik parkurda hız önem kazandı...piknik yapan, güneşlenen insanların arasından koşarak ya da uçarak kan ter içinde geçerken düşündüğünüz tek şey, zaman ve sonrasındaki eğlence :)
    son olarak odtüdeki arkadaşların organize etiiği bir parkur vardı, ankara kalesinde..ailesiyle gelenler, sevgilisiyle beraber katılanlar, ufacık çocuklar vardı..pusula olmadan, sadece şekillerin ve yolların algılanmasına dayalı bir parkurdu..çok kolay ve zevkliydi..
    ege ve akdeniz bölgesinde arkadaşlarımız var..buraya ilgili iletişim bilgilerini koyabilirim.muğla da doğrudan olmasada yakın çevredeki bir aktiviteye katılabilirsiniz..belki Muğlada yapılacak bir yarışı için organizasyona yardımcı da olabilirsiniz.. :)

4. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    macera akademisi'nin düzenlediği büyük ada mtb-o yarışlarına katılmıştım ve çok keyif almıştım. sürekli bir bulmaca çözer halde yarışmak ve kendi rotanı kendin belirlemen gerçekten çok güzel. tekrar bu tip bi yarışa katılmak isterim.

haritalarda eş yükselti eğrileri, yapılar, yollar, patikalar, bitki örtüsü her şey var. size kalan kendinize en uygun yolu seçmek ve en hızlı şekilde gitmek. tecrübe kazanmak için 2-3 kez klübün her pazar günü yaptığı antremanlara katılmak yeterli olacaktır. zaten bisikletle yollar ve patikalardan gideceğiniz için konumunuzu harita üzerinden tespit etmek çok zor değil. gene de haritaya çok hakim olmamanıza rağmen çılgın gibi yarışırsanız büyük ihtimalle kaybolursunuz. "düşünebildiğinizden daha hızlı hareket etmeyin" şeklinde bir öğretisi var bu sporun.

catching features diye oyunu da vardır. haritayı tanımak için bu oyunu oynamayı da deneyebilirsiniz.

5. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    :) klüplere girmek için profesyonel olmanıza gerek yok, pasif katılımcı olarak başlayıp, aktif sporcu olabilirsiniz, tercih sizin ve sivil klüplerin kapısı herkese açık..farklı şehirlerdeki organizasyonlara da rahatlıkla katılabilir ve o bölgedeki klüplerin sporcusu da olabilirsiniz..ayrıca ferdi katılımlarda, özellikle federasyon yarışlarında, ulaşım ve konaklama konusunda oldukça destekçi bir organizasyonla karşılaşıyorsunuz..gençlik spor il müd. lerinin salonlarında kalan arkadaşlar vardı, çadır kurmuşlardı bahçede..
    evet istanbul daki, istanbul orienteering grubu ve macera akademisi birlikte çalışarak, pek çok organizasyona imza atıyorlar.macera akademisinden hande ve caner odabaşıoğlu ile ya da istanbul orienteering grubundan(İOG) tatiana ve alex kalenderoğlu ile irtibata geçebilirsiniz..eskişehir ve civarında benimde üyesi olduğum yunus emre spor klübü, ısparta bölgesinde oğuzhan altın ın liderliğini yaptığı süleyman demirel üniversitesi orienteering klübü..izmir bölgesinde doruk ok..ankara da çankaya ve keçiören belediyesi spor klüpleri, odtü ve gazi üniversitesi spor klüpleri..sivil kategoride tanınmış gruplar..kendinize yakın olan klüple internet aracılığıyla irtibata geçebilirsiniz..ayrıca, pek çok üniversitede ilgili klüpler de var..muğla üniversitesinde, dağcılık klübünde bu tür bir çalışma mutlaka vardır..dağcılık toplulukları da bu konuda aktivitede bulunabiliyorlar..
    ancak bike-o istanbul dışında pek yapılmayan bi aktivite ve biz ankara da or-an, eymir odtü ya da beynam da talep olduğu takdirde bu tür bir organizasyonu kolaylıkla yapabiliriz.. :)

6. kalkmazdüşmez

kalkmazdüşmez Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben şahidim hiç katılmamış birisi kendi katıldığı kategoride ikinci olarak yarışı tamamladı busene Heybeliada daki yarışmada:D

7. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    :) bende ilk katıldığım yarışta(open kategorisi), bi askerin ardından ikinci olmuştum..bu spor herkese göre :)

8. poibra

poibra Üye

Seviye:
    Daha önce duymamıştım ama eğlenceli görünüyor. Çok isterim imkanım olursa katılmayı. :)

9. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    :) dediğim gibi isteyenler için (10 kişi bile yeterli, ama nerde çokluk orda eğlence) bir parkur düzenleyebiliriz..hadi bakalım, taliplileri görelim...ister koşarak ister bike-o, hangisini tercih ederseniz...
    ayrıca düşündüm de, kent içinde yapma olanağımız da var, günboyu sürecek bi yarış..hani metroda falan gördüğümüz ankara nın 1/25000 ölçekli haritalarından faydalanıp, kent ölçeğinde bir parkur hazırlayabiliriz..detayları, taleplere göre belirleriz...

10. gringoire

gringoire Yeni Üye

Merhaba,

Orienteerig nedir? sorusuna kapsamlı bir cevap bulmak isteyenler için http://www.iog.org.tr/downloads.php?cat_id=1&download_id=1 adresindeki tanıtım dosyasını tavsiye edebilirim.

Orienteering ve bisikletli orienteering (mtb-o) hakkında geniş bilgiyi İstanbul Orienteering Spor Kulübü web sayfasından edinebilirsiniz.

İstanbul'da için bu sporla tanışma şansı yediden yetmiş yediye herkes için mevcut. Kulübün her pazar düzenlediği antrenmanlar herkesin katılımına açık. O haftaki parkurun detaylarına www.iog.org.tr anasayfasından ulaşabilirsiniz.
    Ya da turkey_o-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir e- posta göndererek kulübün haberleşme listesine üye olabilirsiniz.

Antrenmanlarda yeni başlayanlar için kolay ve kısa, gelişmekte olanlar için orta ve hızını alamayanlar için uzun parkurlar düzenleniyor.

Orienteering ile yeni tanışacak katılımcılara, parkura çıkmadan önce tecrübeli sporcular tarafından harita ve pusula eğitimi veriliyor.

Katılım ilkokul öğrencileri için ücretsiz, lisans seviyesine kadar öğrenciler için 3 Ytl ve diğer katılımcılar için 7 Ytl.

11. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    :)..ankara ve yakın çevresindeki arkadaşlarla bir araya gelip, ufak bi oryantasyon yapabiliriz...haftasonları ve pazarları benim için uygun..zaten ilgili başlıkları da açıyoruz...bu pazar yozgattaki türkiye şampiyonasına gitmezsem, eymir düşünüyorum...orada bilgi alışverişi yapabiliriz...

12. mtbselim

mtbselim Yeni Üye

meraba ben birçok orienteering yarışına katıldım üniversite 2.liğim var izmirde 1 kere antalyada 2 kere yarışa katıldım hepside 2 gün süren parkurlardı birisinde 24 üncü oldum diğerleri ilk olduğu için pek ii değildi.Birde hocamın dediğine göre ki bende araştırdığıma göre öyle ilk bisikletli orienteering i ısparta sülayman demirel üniversitesi olarak biz düzenledik ve 3 bisikletli olarak yarışa katıldık.onundısında daha birçok parkurda antremanlarımız oldu hepsi ayrı bir zevk ve ayrı bir zorluğu var muhteşem bir spor benim çok hoşuma gidiyor.herkese tavsiye ederim kocaman parkurda ormanda tek başınıza kontrol noktalarını bulmak çok süper bir duygu.kocaman ormanda siz bir dal parçasını ara duruma düşüyorsunuz yarış sırasında.tabi burada en önemli nokta haritayı okuma beceriniz.herkese bol sporlu günler.bu arada İZMİRLİYİM:D

13. papilloniac

papilloniac Kıdemli Üye

Seviye:
    :) oğuzhan a selamlar....sdü orienteering, birçok ilki gerçekleştiriyo ve bu sporu daha da zevkli kılıyo...bir parkur düzenlemek istiyordum ama araya yarışlar girdi ve tembelliğime bahane oldu...hareketlenmek gerek...
    teşekkürler...

14. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Biraz geç oldu ama bende yeni tanıştım bu sporla...
    Üniversitemin oryantiring klübü dikkatimi çekmişti bilgi almak için yetkili ile konuştuğumda çok hoşuma gitti ve hemen üye oldum...
    Fakat ne gibi faaliyet beni bekliyor bu klüpte tam olarak bilemiyorum ama bir an evvel başlaması için sabırsızlanıyorum..

15. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    cok hos bir oyun kondisyonumu biraz gelistirdikten sonra katılmak gercekten cok isterim; derece onemli deil bitiriyim yeter :) maksat eglenmek :) ...