Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Orhan Kılıç Abimizin Hürriyet Gazetesi Röportajı: Gürcistan ve Ermenistan Turu

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.753
  Beğeniler:
  4.568
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bisikletle 600 TL’ye 25 günde Gürcistan, Ermenistan


  [​IMG]

  Emekli mühendis Orhan Kılıç üç yıl önce bisikletle uzun gezilere çıkmaya başladı. Geçen yıl İstanbul’dan Gürcistan’a gitti, ülkenin önemli bölümünü gezdi. Bu yıl temmuzda Hopa’dan yola çıkıp, Gürcistan üstünden girdiği Ermenistan’ı gezdi. Kılıç “Şaşırtacak kadar dostça karşılandım, ummadığım kadar güvenli ve güzeldi” diyor.

  [​IMG]
  “Futbolu, bisikleti 19 yaşında üniversiteye girince bıraktım. Çalışma hayatım boyunca spor yapacak, gezecek vaktim olmadı” diyor Orhan Kılıç (57). İki yetişkin oğul sahibi Kılıç, 2006’da emekliliğin ardından 92 kiloya çıkınca tekrar spora döndü. Yürüyüş göbeğini eritmeyince eşine ve kendisine birer bisiklet aldı, İstanbul turlarına başladı. Eşi trafikte zorlanınca kısa zamanda bisikleti bıraktı. Kılıç ise 67 kiloya inip rahatlasa da azimle gezilerini sürdürdü.
  “Gidiş-dönüş 203 kilometrelik İstanbul Yalıköy (Çatalca) turunu başarıyla tamamlayınca özgüvenim arttı. Mudanya üstünden 12 saatte Eskişehir’e gittim. Bisikletle Yalova’dan günübirlik Uludağ’a çıktım. Ardından zirveyi içeren trans Uludağ yaptım. Ertesi yaz İstanbul’dan üç haftada Hatay’a gittim. Geçen yıl bir arkadaşımla Erzurum’dan yola çıkıp Kaçkarlar’ı bisikletle geçtim, zirve tırmanışı yaptım.”

  SANAL ARKADAŞLARIYLA YOLDA BULUŞUYOR
  Kılıç, kışın tasarruf yapıp sadece yazın geziyor. İzlenimlerini blog (bisikletgezgini.blogspot.com) ve Facebook sayfasında yazıyor. Yazdıkları geniş bir okur kesimince takip ediliyor. Yol arkadaşları internetteki takipçileri ve turlarda tanıştığı bisikletçiler. Örneğin Kaçkar turuna Facebook’tan tanıştığı Almanya’da yaşayan, bu yıl İstanbul’dan 21 günlük Van turuna Belçika’da yaşayan birer Türk bisikletçi katılmış. İlgi artınca yıllık tur programını blog’da yayımlamaya karar vermiş... “Yalnız seyahatten çekinenler geliyor. En fazla 2 kişi alıyorum” diyor.

  İlk yurtdışı turuna geçen yıl çıktı Orhan Kılıç. Vizesiz girebileceği Gürcistan’ı tercih etti. İstanbul’dan Ardahan’a pedal basıp, Posof yakınlarındaki Türkgözü Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçti.
  “Dağları merak ediyordum, Hopa yerine Posof’u tercih ettim. İstanbul’dan yola çıktığım iki arkadaş Gürcistan’da sahil rotasını izledi. Ben, başka bir arkadaşla Türkgözü’nden girdim. O kadar az yaya geçiyor ki 1 TL’lik giriş ücretini de almadılar. Ahıska’da bizi Facebook’tan takip eden mühendisler evlerinde konuk etti. Bu bölgede Müslüman Gürcüler yaşıyor. Doğası çok güzel, dereleri kristal berraklığında. 50 yıl öncesinin sade hayatıyla karşılaşınca çok mutlu oldum. Kuzeye, Tiflis’e gittik. Hostelde konaklayıp kenti tanıdık. Sonra Rusya sınırındaki Kazbek’e çıktık. En çok sınırdaki bu dağlık bölgeyi beğendim. Tiflis’ten bisikletle 2400 metre tırmanarak ulaşmam 12 saat sürdü. Ardından sahilden Hopa’ya döndük. Toplam 2600 kilometre yaptık.”

  Haberin Devamı için tıklayınız...

  Orhan Abinin Blog sayfasına ulaşmak için tıklayınız...