Organik balata hakkında bilgisi olan var mı?

Gökhan Günendi

Daimi Üye
Tepki
65
Bisiklet
Sedona
bir kaç yerde organik disk fren balatası gördüm, nasıl birşey olduğunu bilen kullanan varsa anlatabilirse sevinirim

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok kısa anlatmak gerekirse, organik pad'in rotor'u kavrama oranı ve fren mesafesi metal pad'e göre çok daha iyidir, lakin metal pad'e göre daha çabuk biter.

Gökhan Günendi

Daimi Üye
Tepki
65
Bisiklet
Sedona
hocam sağolasın, peki bu daha çabuk dediğin süreyi metale oranlıcak olursak ne kadar bi fark olur.

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ve şöyle bir şey söz konusu metal pad lerin içerisindeki asbest denen bir kimyasal söz konusu ve bu hem doğaya zarar veriyor hem insan sağlığını son derece negatif etkiliyor çünkü kanser yapıyor. şu anda arabalar için belli standartlarda üretilen balatalarda bile bu yasaklanmıştır arkadaşlar hem cevre hem sağlığımız için mümkün mertebe organik kullanalım.

Rüzgar Inoğlu

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@nasuhcimeli

Arkadaşın da belirttiği gibi artık asbestli balatalar üretilmiyor. Bisikletlerdeki balatalarda da yok diye biliyorum ama varsa bile yollarda kaç tane bisiklet var ve günde kaç km yol yapılıyor ve toplamda ne kadar süre fren sıkılıyor ki işaret parmağımızın yarısı kadar balatadan çıkan asbestten ne zarar bekliyoruz? Doğa öyle bir yaratılmış ki eser miktardaki bu asbesti tolare eder. Bence bu asbestlere gelene kadar ne kirlilikler var.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
elbette ama bence güzel bir ata sözümüz var "-Damlaya damlaya göl olur." insanlar yaptıkları yapacakları küçük küçük davranışlarla ancak ses getirebilirler yada yapmayanlar üzerinde söz hakkı bulabilirler.

• Beğen
Tepkiler: Emrah GÜLEZ

Rüzgar Inoğlu

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@nasuhcimeli

Tabi balatalar sürtünce ses yapıyor. Haklarını arıyorlar herhalde. Sürtün sürtün, ısın, nereye kadar? Sosyal hakları da yok yazık.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
bendeki organik balatalar şehir içinde yaklaşık 500-600 KM'de bittiler gerisini sen hesap et

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar 2 tür balatayı farklı sistemlerde kullandım. Önceki fren setim avid elixxir cr organik balata şu an kullandığım sistem xt 785 ıce metal balatalı fren seti.(ikisindede rotorum değişmedi shimano sm-rt81 xt ice rotor ön 180-arka 160) aralarındaki farka gelince
1.metal balata sesli calışır denir ancak belli hızda ykuş aşagı inerken fren yaptıgımda bir süre sonra avid ötmeye başlar daha sonra fren tutuşu ciddi şekilde azalırdı. xt de böle bir problem yaşamadım bunda balatanın sogutmalı olmasında büyük katkı var tabiki.
2.metal balata daha az fren gücü derler. ben tam tersi olduğunu düşünüyorum hatta görüyorum. Mantık yürüttüğümde şöyle düşündüm organik balatalar metal kadar sert değil ve frene bastığımızda azda olsa balatada esneme oluşuyor ve gücü emiyor metal de ise esneme olmayacagı için direk fren kolunun ona uyguladığı gücü rotora ilettiği için daha fazla frenleme gücü sağlayacakdır.(bu benim kendi düşüncemdir)ama 2 fren arasında ciddi anlamda frenleme gücü var.
3.organik balatayı ort.1000 km de bir değiştiriyordum. yeni sistemde 1200km oldu balatada daha doğru düzgün bir aşınma yok tahminim 4-5bini gecer.
4.metal balata diskin ömrünü yarı yarıya azaltıcakdır ama balatayı daha gec değiştireceğimizi düşündügümüzde maliyet farkı cok olmayacakdır.
5.metal balata yanlış bilmiyorsam düşük seviye rotorlarda kullanılmamaktadır. ama organik her rotorda kullanılabilir. onun için metal balataya gecmeden önce rotorunuzun uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
6.bu fren sistemi ile ilgili bir madde xt de en büyük sıkıntım rotorlarda cok ufak bir yamukluk var ve balatalar birbirine cok yakın ve aviddeki gibi malesef balatalar arası mesafeyi ayarlayamadığım için sürtmekde. shimano neden o balata acma işini sistemlerine eklemiyor anlamış değilim.
bunlar 2si arasında benim gördüğüm farklar biraz uzun bir yazı oldu ama düşüncelerimi paylaşmak istedim umarım yeni balata almak isteyenlere faydalı olmuştur.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@alpin poyraz

Ben de aynı soruyu soracaktım bilen varsa...

meting

Üye
Tepki
0
İsim
metin gençalp
Bisiklet
Geotech
@mehmet aşkın

Üst model mekanik disklerin bazılarında var. örn. avid bb7 mekanik disklere juisylerın organikleri takılıyor.

M.Bulat

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Cannondale
organik balata kullanıyorum 10 aydır metal balatalardan kat kat daha iyi,balatanın ömrünü siz belirliyorsunuz,fren kullanma durumunuza bağlı.

Tepki
0
İsim
Emre Özerk
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar bende ng 650 var balatanın durumu iyi fakat tutmuyo nerdeyse bende soktum temızledim taktım yine aynı. dedimki bende balata aliyim. baktım organık balata daha ıyı denıyor ondan alıyım dedım benım ki tektro ona gore bulamadım (link) balatası buldum neredeyse aynı tipleri almayı dusunuyorum. Olurmu bilmiyorum yapan varsa soylermi ? benım balatanın resmini koydum ve (link) ınıde koydum yorum yaparsanız sevınırım...

28081573_1646965542051728_757286568_o.jpg 28125616_1646965455385070_1466613443_o.jpg 28207548_1646965502051732_1006288702_o.jpg 9008931700786.jpg