Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Organ Bağışı...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında lepidoptera tarafından paylaşıldı.

?

Öldükten sonra organlarınızın başka ihtiyaç sahiplerince kullanılmasına razımısınız?

1. Evet.

oy sayısı 197
    71,4%
  2. Hayır.

oy sayısı 21
    7,6%
  3. Kararsızım.

oy sayısı 42
    15,2%
  4. Bu konunun bir bisiklet sitesiyle alakası yoktur.

oy sayısı 16
    5,8%
  1. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    Türkiye'de 44 bin kişi organ nakli için bekliyor. Her yıl ortalama 8 bin kişi listeye ekleniyor. 2006 yılında tam 7 bin kişi organ nakli sırasını beklerken hayatını kaybetti. 2006 yılında hastanelerde sadece 143 organ bağışı gerçekleşti.

ORGAN BAĞIŞINDA NEREDEYİZ?

Bir ülkenin organ bağışı konusundaki başarısını gösteren en önemli veri, yoğun bakım ünitelerinden çıkan organ bağış vakalarının nüfusa oranlanması. Bu oran, teknik olarak, “milyon nüfus başına kadavradan donör” olarak niteleniyor.

• Avrupa’da “milyon nüfus başına donör” oranı, ortalama 15-20. Yani, her 1 milyon nüfus için 15 ila 20 kişide, beyin ölümü tanısı konuyor ve organ alımı gerçekleştiriliyor.
    • İspanya bu açıdan tam bir başarı öyküsü. İspanya'da donör sayısı milyon nüfus başına 36.
    • Komşu Yunanistan, bu konuda biraz bize benziyor. Yunanistan’da milyon nüfus başına donör sayısı altı.
    • Türkiye İspanya kadar başarılı olsaydı, hastanelerimizde her yıl bin 600’dan fazla organ bağışı gerçekleştirilmesi gerekirdi. Oysa, 2005’te bu sayı sadece 153 oldu, 2006’da ise 143.
    • Yani Türkiye’nin “milyon nüfus başına donör” oranı, sadece 2.2. Türkiye bu rakamla, Avrupa’nın en gerisinden gelen ülkelerden biri.

YILLARA GÖRE DONÖR SAYILARI

2000: 46
    2001: 89
    2002: 102
    2003: 105
    2004: 135
    2005: 153
    2006: 143

Türkiye'de organ nakli bekleyen kaç hastanın olduğu tam belgelenemiyor. Uzmanlar ve uzman hastanelerden alınan bilgilerle Sağlık Bakanlığı’nın verileri arasında farklılıklar var. Sağlık Bakanlığı’na göre organ naklinde tablo şöyle:

ORGAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİ: HAYAT GÜVENCESİ

Pek çok hasta için organ nakli, yeniden normal bir yaşama dönmenin tek yolu. Daha önemlisi organ nakli, pek çok hastalıkta, hayatta kalmanın da en sağlam güvencesi.

Organ nakli vakalarının en büyük oranını oluşturan akut böbrek rahatsızlıklarıyla ilgili olarak, T.C. Sağlık Bakanlığı Tepecik Eğitim Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin verileri, bunu çok iyi gösteriyor:

Akut böbrek rahatsızlıklarında iki çare var: Diyaliz ya da böbrek nakli. Aşağıdaki tabloda görüleceği gibi, diyalize giren hastaların hayatta kalma oranı, beş yıllık bir sürede yüzde 34.8’e düşüyor. Oysa, böbrek nakli yapılması durumunda, hayatta kalma oranı, aynı süre için yüzde 90 oluyor.

ORGAN BAĞIŞINI KİMLER YAPABİLİR?

18 veya üstünde yaşta olup akli dengesi yerinde olan herkes, Sağlık Müdürlükleri veya hastanelere başvurarak, beklenmedik ölümleri halinde organlarını bağışladığına dair bir belgeyi iki tanık önünde doldurup, doku ve organ bağış belgesi alabiliyor.

Organ bağışı için sanıldığı gibi uzun bir bürokratik işlem yok... Organ bağış senedi imzalandıktan sonra organ bağış belgesi dolduruluyor ve bağış yapan kişiye veriliyor.

ORGAN BAĞIŞI KARARINI AİLEYLE PAYLAŞMAK NEDEN ÖNEMLİ?

Ancak, organ bağışı kararınızın bir anlamı olmasını gerçekten istiyorsanız, bu kararınızı aileleriniz, ve yakınlarınızla paylaşmanız, onlara da benimsetmeniz gerekiyor.

Zira, pek çok başka ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de, beyin ölümü durumunda, doktorlar organ bağışı için ailenin rızasını arıyor.

Yani üstünüzden organ bağış kartı çıksa bile, yakınlarınızın, o acılı anda karşı çıkması, ya da kararsız kalması durumunda, hekimler organlarınızı alamıyor.

Kısacası bağışınız işlerlik kazanmıyor. Bunun için “organ bağışı sizin, hayat bağışlamak ailenizin kararıdır” diyoruz.

ORGAN BAĞIŞININ YASAL ÇERÇEVESİ NEDİR?

Türkiye’de “Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında 2238 Sayılı Kanun” yürürlükte. Bu yasa çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı, Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi Ankara ilinde, Bölge Koordinasyon Merkezleri de; İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Kayseri illerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Ülke genelinde ‘kadavra donör’ (verici) tespit edildiğinde, görevli organ nakli koordinatörleri bu bilgiyi ‘Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne bildiriyor. Bu merkez, ilgili mevzuata uygun olarak organların nakil merkezlerine dağıtımını sağlıyor.

Şu anki uygulamada organ nakli için beyin ölümü kararını dört uzmanlık dalı; nöroloji, kardiyoloji, anestezi ve beyin cerrahi veriyor. Yasaya göre bu hekimlerin, organı alacak hastanın sürekli hekimi ve organ nakli yapacak ekipten tamamen farklı kişiler olması gerekiyor.

Avrupa'da ve ABD ise, beyin ölümü kararını bir anestezi uzmanı ile bir nörolog alıyor.

(Alıntı)

2. ateze

ateze Misafir

Ben hepsini bagısladım, bu konuda duyarlı olmamız lazım.

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Lepidoptera çok güzel bir konuya değinmişsin.

Hadi organ nakli bir derece, insanlar korkarak yaklaşabiliyorlar. Ancak lösemi hastaları için gerekli olan "trombosit" bağışında ki donör sayılarımız ve hatta gönüllü olarak periyodik kan bağışçısı sayımız da ülke olarak çok düşük seviyelerde.

Tabi iğneyi kendimize batırmak lazım. Şahsen ben de kan bağışlamıyordum. Hayatımdaki ilk bağışımı, 10 gün önce by-pass ameliyatı olan babaanneme yaptım. Ne yazık ki ateş düştüğü yeri yakıyor ve insan başına gelmeden bazı şeylerin önemini kavrayamıyor. Yaşadığımız bu acı tecrübe ailece bu konuda daha da özenli, duyarlı olmamız gerektiğini bize öğretti... Umarım tüm milletimiz bi gün bu duyarlılık seviyesine ulaşır. Bu hastaların hepsine tabi ki yardımcı olamayız, ancak daha büyük umutlarının olmasını sağlamak, onlara moral vermek de birşeydir...

Not: Merak edenler için, babaannemin durumu şu anda iyi, 8 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra şimdi normal bir odada, bir kaç güne hastaneden çıkacağını söylüyor doktorlar.

4. lepidoptera

Seviye:
    evet çok haklısınız insan başına gelmeden bazen duyarlı olamıyor.Ama ben bu duyarlılıkla büyümüş olduğum için kendimi şanslı hissetmeliyim.Ben 1 yaşında iken annem kornea nakli geçirmiş.O zamanlar yaşı 23müş ve bu naklin yapılması çok önemliymiş.Henüz annemin yaşlarında olan malesef trafik kazası geçirerek hayatını kaybetmiş biri anneme ışık vermiş.Doktor aileyi ikna etmek için çok uğraşmış ve Samun'da ilk kez bu ameliyat gerçekleşmiş.Bundan ötürü organ bağışının ne denli hayati olduğunun bilinci ile büyümüş olmaktayım.Annem her aynaya baktığında her aklına geldiğinde duasını esirgemiyor kaç sene geçmesine rağmen.Ama malesef ben kan değerlerimden ötürü kan veremiyorum.Öncelikle şunun üzerinde durulması gerek ailemizi ve çevremizi bu düşüncemizi aktarmalıyız.Malesef kimi zaman aile çevre engeline takılmakta bu istek.Herkes bilinçli olmalı ve bu konuya duyarlı yaklaşmalı.Kimse yarının bizlere neler getireceğini bilemez...

Raven_35 ve Faith bunu beğendi.
  5. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Selam.
    Konu için Lepidoptera ya teşekkürler.
    BF olarak organ bağışında bulunmak isteyenlere bir topik açmak fikri uzun zamandır hatırımdaydı ancak bu konu "kan bağışı" kadar kolay uygulanır değil. Onun için henüz "kan gruplarımız" başlıklı topiğin benzeri olarak mesela "organ bağışlayanlar" adlı bir topiği açmaya henüz cesaret edebilmiş değilim.
    Çünkü; konuyla ilgilenen ve olayın hukuki boyutuna da vakıf olan hekim arkadaşlardan aldığım bilgilere göre organ bağışında bulunan kişinin aile onayı da alınmadan ve hakim(mahkeme) kararı çıkartılmadan bağış olayı gerçek hayatta pratiğe dökülemiyor.
    Ancak sanal ortamda bu konunun açılması organ bağışlama niyetinde olanlara bir motivasyon ve bilgi kaynağı olması hasebiyle çok faydalı olacaktır kanaatindeyim.
    Tekrar teşekkürler kelebek kardeş.:)

Raven_35, Faith ve lepidoptera bunu beğendi.
  6. b_burcu

b_burcu Üye

Seviye:
    ben organlarımı bağışladım.hem de hepsini.organlarınızı bağışlamak için ailenizin onayına filan ihtiyacınız yok
    size gereken 2 tane 18 yaşını doldurmuş şahit.sadece bir form dolduruyor ve ilgili kuruma veriyorsunuz.mesela ben okulumun medikosundan almıştım.2 arkadaşım da şahit olarak imza attılar.formu alınca da bana organ bağış kartı verdiler.onun üstün de de kişisel bilgilerim,hangi organlarımı bağışladığım ve ölümüm halinde ulaşılacak kişinin bilgileri yazıyor.
    bu işin en zor yanı ne mi?
    annenize organlarınızı bağışladığınızı söylemek.sesi titreyip gözleri dolmaya başlıyor.biraz mutluluk ,biraz korku ,biraz da gururdan...
    artık nefes almazken de işe yaramak istiyorsanız hepinize şiddetle tavsiye ederim.

çirkin, ALİ3544, Raven_35 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Selam;
    Hayırlı olsun burcu. Organlarını bağışlamışsın. Cesaret örneği. Tebrik ederim.

Benzer bir cesaret örneğini de benim yazımı tam manasıyla anlamadan eleştirme konusunda göstermişsin. Nasıl mı? " Aile onayı" konusunda.

Bence sen organlarını bağışlarken aile onayına ne zaman başvurulacağı konusunu tam anlamadan davranmışsın.

Ben organlarını bağışlaman için aile onayı gerekir DEMEDİM.
    Ben aynen tekrar ediyorum: "organ bağışında bulunan kişinin aile onayı da alınmadan ve hakim(mahkeme) kararı çıkartılmadan bağış olayı gerçek hayatta pratiğe dökülemiyor. " DEDİM.

Yani sen istediğin kadar organlarını bağışla. Ancak, (Allah sana uzun sağlıklı ömürler versin) birgün dünya değiştirdiğinde bu dünyada kalan vücudunu(yani organlarını) bir başkasının kullanabilmesi için HAKİM KARARIYLA AİLENİN SENİN ORGANLARININ BAŞKASI TARAFINDAN KULLANILMASINA RIZA GÖSTERDİĞİNİN BELGELENMESİ gerekiyor. Yoksa şu anda senin organlarını bağışlamanın hiç kimseye bir faydası dokunmayacak.
    Yani aile onayı kısmı olayın pratik hayata dökülmesi esnasında ve sen hayatta yokken olacak şeyler.

Umarım bu sefer daha iyi anlatabilmişimdir. Bence sen ailene sadece organlarını bağışladığını haber vermekle kalma, onları senin organlarını başkalarının kullanması konusunda gerçekten ikna etmeye çalış. Zira asıl sorun hep burada çıkıyor karşımıza.
    Cesaretini ve kararını tekrar tebrik eder, bu hareketinin herkese örnek olmasını dilerim.
    SElam sevgi ve mutluluk dolu uzun yıllar yaşaman dileğiyle.:) :) :)

çirkin, Raven_35, cazz ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  8. lepidoptera

Seviye:
    Organ bağışının hukuki yönü tartışılmaz,tabiki prosedürler yerine getirilmelidir.Ama malesef kişi organ bağışını yasal bir şekilde yerine getirmiş olsa dahi aile kabul etmeyebiliyor ki malesef ben bu durumu yaşayıp görenlerden biriyim.Aile bireyleri izin vermedi ve malesef organlar kullanılamadı.Ben aileye ve çevreye verilen vasiyetin daha etkili olabileceğinin kanısındayım.Çünkü öncelikle aile bu durumu kabullenmezse malesef imzalanın kağıt kağıt olmaktan ileriye gidememekte.Evet en zor tarafı aileye bu durumu açıklamak.Çünkü onlar sadece işin ölüm kısmını ve organların alış sahnesini akıllarda canlandırıyorlar.(Ki ben anneme söz verdirdim,zor oldu ama başarılı olduğumu düşünüyorum) Dolayısıla Mesut Abiye katılıyorum.

çirkin, Raven_35, Faith ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. Faith

Faith Üye

Seviye:
    Bu konuyu açtığın için öncelikle sana teşekkür ediyorum çok duyarlı bir davranış. Bir çok prosedürü olsada organ bağışlamak çok güzel bir olay. Ne yazıkki ülkemiz insanları gerek dini yönden gerek diğer nedenlerden şu ön yargılarını bir türlü yenemiyorlar. Ben bir hastane çalışanı olarak gözümün önünde eriyip giden insanları görmekten son derece üzüntü duyuyorum. Genci yaşlısı bir çoğu gün be gün eriyip gidiyorlar. Ama hala bir çoğunu gözünde bir umut ışığı var ve hepsi belki diyorlar belki bulunurda bende diğer insanlar gibi özgürce yaşayabilirim:( Artık her hastanede olmasada birçok merkez devlet hastanesinde organ bağış üniteleri mevcut

çirkin, Raven_35, cazz ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. Faith

Faith Üye

Seviye:
    Bence SİTE YÖNETİCİLERİMİZ DE bu konuda duyarlı olup bu konuyu sabit konu yaparlar.........

ALİ3544 ve lepidoptera bunu beğendi.
  11. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Konuyu sabitlemek keşke duyarlılığımızı ıspatlamak için yeterli olsa. Konu sabitlemek hiç de zor bir iş değil.
    Şimdi gelin hep birlikte şu diyeceklerimi biraz düşünelim. Birlikte bir çözüm üretebilirsek BF yönetimi her türlü akılcı çözümü desteklemeye hazırdır.

Mesela, Kan'a ihtiyacı olan birinin bu sitede kan bağışı yapacağını bildiren bir verici üyeyi bulup ona netten yada telefonla ulaşıp bağış sözünü yerine getirmesini rica etmesi işi hallediyor. Zira bu konuda ne vericinin ailesinin kan nakline rıza göstermesine ihtiyacı var ne de vericinin ölmüş olmasına.

Peki organ bağışında bulunduğunu bu sitede ifade eden birisinin organlarının kullanıma hazır olduğu ne zaman ve nasıl öğrenilecek?
    Organlarını bağışlamış ancak halen hayattaki birisine ben sizin organlarınıza talibim, ölünce bana haber verin lütfen denilecek değil elbette.

Organ nakli olayı ölüm gerçekleştikten sonra (organına bağlı olmak üzere) neredeyse saatler hatta dakikalar içinde halledilmesi gereken bir dizi tıbbi ve hukuki prosedür ve yaptırımları içeriyor.
    Bu sitede organ bağışı köşesi açılmadan yada bu sayfa bu anlamda sabitlenmeden önce işin alt yapısını iyice açıklığa kavuşturmalıyız.

Şimdi cevap bulması gereken bazı soruları tekrar edelim isterseniz:
    1. Bu sayfalardan organlarını bağışladığını ifade eden kişinin öldüğü ve organlarının kullanıma hazır olduğu o kişi öldükten sonra kimden haber alınacak. Bu haber alma sisteminin hızı, nakil için gerekli ve zorunlu tıbbi ve hukuki süreçlerin başarılması için gerekli vakti kazandırmaya yetebilecek mi?
    Ayrıca her bağış beyanı "ciddi" kabul edilebilecek mi? Zamana karşı yapacağınız tıbbi ve hukuki mücadelenizde kimlerin beyanını ciddi kabul edip te doktorları ve mahkemeleri ayağa kaldıracaksınız?
    2. Aile onayının olup olmadığı bu sayfalardan nasıl anlaşılacak. Aile onayı olmayan vericilerin beyanları maalesef hukuki anlamda hiç bir anlam ifade etmiyor.
    3. Bu sayfalarda duyuruda bulunmadan önce ilgili merkezlere müracaatla en azından olayın önce resmi bir hüviyet kazandığının ısbatlanması, BF mun bu konuda yapacağı aracılığa daha ciddi bir etki kazandırmış olmaz mı?
    4. Ama yine de; sadece olayı dillendirmiş olmak açısından da olsa bu konuyla ilgilenen ama hiç bir resmi kuruma müracaat etmemiş ve niyetini belgelendirip ıspatlamamış gönüllerinin buradan organ bağış kararını bildirmeleri iyi olur derseniz o zaman da bu durum muhtemel alıcıların duygularıyla oynamak anlamına gelmez mi?

Ancak ben organ bağışını gönülden destekleyen biri olarak bu konuya vereceğim desteğin boyutunu hesaplayabilmem bağlamında bir anket başlatıyorum.
    Görelim mevlam neyler,
    neylerse güzel eyler.
    İnşallah anket sonucu alıcıların yüzünü güldürecek tarzda olur da BF da organ bağışı konusunda ciddi ve işlevsel bir aracılık hizmetine vesile olur.

not: Ben "evet" dedim.

burak329, Raven_35, Faith ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. Faith

Faith Üye

Seviye:
    Burda siteye çok önemli bir misyon yükleme herkezi göreve davet etme kaygımız yok mesut abi. En azından bilgilendirme adına böyle bişey yapılması bile çok güzel olur. Ogan nakli zor bir işlem sadece gerekli teşekküllere sahip hastanelerde yapılabilir ve bir çok uzman hekimden oluşan bir heyetin hastanın beyin ölümü raporunu onaylamasıyla Aile bireylerinin rızası alınarak yapılır. Kişi sağken organ bağışında bulunmasa bile bu durumda olan hastaların yakınlarına uzman kişiler tarafından uygun bir dille anlatılıp onay istenir. Onay gelirse ancak prosedürler başlar ve bu süreçte hastanın hayati fonksiyonları tıbbi cihazlar sayesinde sağlanır ve gerekli nakil işlemi başlatılır.
    Üylerimizin bu konuları okumaları bile bilgilendirme açısından son derece önemlidir Herkeze teşekkürler.

lepidoptera bunu beğendi.
  13. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben şu hukuksal mevzuuya anlam veremedim acıkcası. iş hukuğa kalırsa ülkemiz malum, biz topraga dönüşürüz sonrasında mahkeme kararı cıkar. bu işlemlerin aldığı süre veya mekanizma nasıl işliyor, bilen varsa acıklarsa butun BF ailesi adına acıklayıcı bir bilgi elde etmiş oluruz.

Raven_35 ve Faith bunu beğendi.
  14. lepidoptera

Seviye:
    Açtığım konunun sabit konu haline getirilmesi beni çok mutlu etti.Ellerine sağlık Mesut Abi...Eh benim cevabımda 'evet' oldu...

15. Faith

Faith Üye

Seviye:
    Bir üstteki mesajımı okursan biraz bilgi sahibi olursun diye düşünüyorum

16. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    ORGAN BAĞIŞI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Bizim yada en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Ve bu durumdaki binlerce gözü yaşlı insanı…..

Lütfen… Organ bağışına destek verelim, duyarlılık gösterelim!

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

NAKİL YAPILABİLECEK DOKU VE ORGANLAR HANGİLERİDİR?

Ülkemizde nakil yapılan organlar
    -Böbrek
    -Deri
    -Karaciğer
    -Kalp
    -Akciğer
    -Pankreas
    -İncebağırsak
    Nakil yapılan dokular ise;
    -Kemik
    -Kemik iliği
    -Kornea
    -Kalp kapağı

HER ÖLÜMDEN SONRA ORGANLAR ALINABİLİR Mİ?

Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde yada yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

BİR ORGAN HERKESE NAKLEDİLEBİLİR Mİ?

Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir.Organ naklinde alıcı verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla (İmmunsuppresive) ameliyat başarısı yükselir.

KİŞİ ÖLMEDEN ORGAN NAKLİ KARARI ALINABİLİR Mİ?

Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için nasıl olsa ölecek tabiri kullanılamaz. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından tıbbi ölüm kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez.

DİNEN BİR SAKINCA VAR MIDIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer islam ülkelerinde de ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32) " KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI " beyan olunmuştur.

NEREYE-NASIL ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİRİM?

-İl Sağlık Müdürlüğü

-Hastaneler

-Organ nakli yapan merkezlere

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler yukarda belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

ORGAN BAĞIŞI İÇİN YAŞ SINIRI VE ÖZELLİK ARANIYOR MU?

18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.

BÜTÜN ORGANLARIMI BAĞIŞLAMAK İSTEMİYORUM, MÜMKÜN MÜ?

Organ bağışı kartının bir bölümünde bağışlamak istediğiniz organlarla ilgili seçenekler mevcuttur, bu bölümde işaretlediğiniz organlarınız dışında her hangi bir organınızın alınması söz konusu değildir.

HER ORGAN BAĞIŞI YAPANIN ORGANLARI MUTLAKA ALINIR MI?

Kişi organ bağışı yapmış olabilir fakat evde yolda yada kaza yerinde ölümü gerçekleşmiş ise organları alınamaz. Daha öncede belirttiğimiz gibi ancak hastane ortamında tıbben ölümü gerçekleşmiş kişilerin organları alınabilir.

ORGAN BAĞIŞI FİKRİMDEN VAZGEÇTİM! MÜMKÜN MÜ?

Organ bağışı kartı sahibi olsanız dahi, istediğiniz anda ailenize bildirerek ve bağış kartınızı yırtarak, fikrinizden vazgeçebilirsiniz.

ORGAN BAĞIŞI YAPTIĞIMI, AİLE BİREYLERİMDEN GİZLEMEK İSTİYORUM! ÜZERİMDEN ÇIKACAK BAĞIŞ KARTI YETERLİMİDİR?

Hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin yada yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır.

ORGANLARIMIN BİRİNE SATILMA İHTİMALİ YADA BELİRLİ KİŞİLERE ÖZELLİKLE VERİLME DURUMU VAR MIDIR?

Kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri 2238 sayılı yasaya göre yasaktır. Bağışlanan organlar, bu konuyla ilgilenen Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya nakil edilir. Bu belirlemede zengin, fakir, ırk, cinsiyet vb. ayrımlar kesinlikle yapılmaz.

ORGANLARI ALINAN KİŞİNİN CENAZESİ VUCUT BÜTÜNLÜĞÜ BOZULMADAN TESLİM EDİLMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Organları alınan kişinin cenazesi, kamuoyuna yansıdığı gibi bir torba içinde teslim edilmez aksine son derece özenli bir şekilde vücut bütünlüğü bozulmadan aileye teslim edilir. Bu konuda nakil merkezleri özellikle hassasiyet göstermektedir.

TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİ NE DURUMDADIR.

1975 CANLI DONÖRDEN BÖBREK NAKLİ

1978 KADAVRADAN BÖBREK NAKLİ

1988 KADAVRADAN KARACİĞER NAKLİ

1989 İLK BAŞARILI KALP NAKLİ

1990 CANLI AKRABADAN KISMİ KARACİĞER NAKLİ

1991 KALP KAPAĞI NAKLİ

1998 KADAVRA KARACİĞERİ İKİYE BÖLÜNEREK İKİ KİŞİYE NAKLİ.

1979 yılında Organ Ve Doku Alınması, Saklanması Ve Nakli Hakkında 2238 sayılı kanun çıkarılmış ve bu yasa 1982 yılında yeniden düzenlenmiştir.

Kaynak

oyaa, fecredall, Raven_35 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. lepidoptera

Seviye:
    Ege bebek organ nakli için bekliyor
    Tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde 153 gündür hayata tutunmayan çalışan minik ''Ege Mahir Yıldız''ın, yaşaması için ince bağırsağın yanı sıra artık karaciğer nakline de ihtiyacı var.
    Reklam
    Öğretmen bir çiftin çocuğu olarak 1 Eylül 2007'de dünyaya gelen ve 9 Eylül'den bu yana da İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavisi süren minik Ege'nin hayatla mücadelesi devam ediyor.

Yaşadığı çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ince bağırsağının tamamı, kalın bağırsağının ise yarısı alınan Ege Mahir'e yaşaması için ince bağırsak nakli yapılması gerekiyordu. Ancak geçen süre içinde sağlık sorunları nedeniyle devamlı ilaç kullanılmak zorunda kalınması ve minik bebeğin damardan beslenmesi nedeniyle artık Ege Mahir'in bir de karaciğer nakline ihtiyacı var.

Hergün destek telefonu ve mesajları alan Yıldız ailesi, gelecek müjdeli haberi büyük bir umutla bekliyor. Baba Ümit Fikret Yıldız, şu an sağlık durumu iyi olan oğulları için halen uygun bir donör bulunamadığını belirterek, ''Geçenlerde 3 aylık bebeğini düşüren bir anne, kürtaja giderken beni aradı ve 'eğer uygunsa organlarını bağışlayayım' dedi. O zor durumunda bile aklına Ege gelmiş. Destek olan herkese teşekkür ederim'' dedi.

-AMELİYATI MÜNCİ KALAYOĞLU YAPACAK-

Ege Mahir'in, Özel Memorial Hastanesinin organ bekleme listesinde de yer aldığını kaydeden Yıldız, organ çıkması halinde ameliyatın aynı hastanenin Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.

Ümit Fikret Yıldız, ''Organlar toprak olup gidecek, oysa onlar bizim umudumuz. Ortada kurtulma olasılığı olan bir can var. Bizim yaşadığımız, herkesin başına gelebilir. İnsanlardan organ bağışı konusunda duyarlı olmasını bekliyoruz'' dedi.

Ege Mahir'in yaşaması için ''0-9 yaş arası 0 Rh'' kan grubuna sahip, beyin ölümü gerçekleşmiş bir çocuğun organlarının bağışlanması gerekiyor. (Alıntı)

Bugün bu haberi televizyonda seyrettim ve bebeğin babasının bebek için söylediği sözler beni gerçekten çok etkiledi.Bebek organ bağışı yapılmazsa malesef 7 aya sonra hayatını kaybedecekmişKeşke duyarlı olunabilsede minik Ege yaşama dönebilse...

18. Showdown

Showdown Üye

Seviye:
    öldükten sonra organlar çürür,
    ruh bedenden ayrılacağı için hiçbir organa ihtiyacı kalmaz
    bu şekilde düşünmeyenler zaten tek çıkarı diğer kişilerin ölümünü izlemek olur.

19. lepidoptera

Seviye:
    kısa ve öz...Ayrıca gayet açık...

Faith bunu beğendi.
  20. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Ben veririm vallaha, diğer tarafta organı napıcam bari bi işe yarasınlar, hem sporcu organı da daha bi makbule geçer :)

lepidoptera bunu beğendi.