Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ordu-Turnalık Yaylası (Manzaraya doyacaksınız !!!)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında bisikletcanavari tarafından paylaşıldı.

1. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    GEçtigimiz pazar teee haftalar öncesinden programlanmış olan yayla gezisine vizelerimin bitmesini ve bol keseden verilmiş olan devamsızlık hakkımı fırsat bilip Ordu'ya geldim.Bir hafta bol bol gezip arkadaşlarla hasret giderdim.Ne kadar özlemişim buraları anlatamam.İnsan sahip oldugu güzelliklerin farkına ancak o güzelliklerden uzaklaştıgı zaman farkına varıyor.(Yine pis edebiyatım tuttu :) Neyse kestirmeden konuya döneyim)

Zaman geldi çattı.Gezi saatine kadar toplasam 3 bilemedim 4 saat uyumuşumdur.(Heyecandan :) ) BAktım vakit geçmek bilmiyor buluşma saatinden 45 dk önce buluşma yerimiz olan Alpem bisikletin önüne kuruldum.

Saat 5' te Ordu'dan bir kare.

Zaman geçtikçe millet damlamaya başladı.Soner abi dükkanı açtı ve herkes son hazırlıklarını yaptı.Bisikletler itina ile paketlendi.

Soner abi bisikleti sararken.

Araba tam saatinde geldi fakat.Diger yolcuları beklemek için biraz geç çıktık yola.

VE sonunda yoldayız. :)

Dedimya insan sahip oldugu güzelliklerin sonradan farkına varıyor.Önceden gözümde alelade olan şu manzara şimdi benim için çok şey ifade ediyor.

Bisikletlerimizi tekrar montaj ederken.

Sonunda o çalkantılı karadeniz dagları arasından geçen yollardan çıkıp Turnalık yaylasına vardık.Direk yerleşim birimine inmektense o inişi kendimiz yaparak daha fazla zevk alalım diye en tepe noktada indik.

Arabadan inince aşık oldugum ilk manzara.KArlı yerler Turnalık yaylasından 10 km uzaklıktaki Çambaşı yaylası.

VE sonunda bisikletin sırtındayız.VE basıyoruz pedala!!!

Tam hatırlamıyorum 3-5 km sonra sırt çantamızdaki fazlalıkların bir kısmının mideye gitme vakti oldugunu düşünüp bir orman kenarındaki çimenlige (her taraf orman her taraf çimen :) ) kurulup kahvaltılık larımızı çıkarıp bi güzel tıkınıyoruz.

GEzi kaptanımız Soner abi hepimizden önce atılıyor bisikletin üzerine :)

Karnımızın ögleye kadar yetecek derecede doyduguna emin olduktan sonra çöplerimizi uygun bir yerde yakıp tekrar yola çıkıyoruz.

Amanın o da ne.Çambaşı tarafında gördügümüz kardan buradada var.Adana'da mayıs ayının başlarında Karadenizin agustos sıcagını yaşadıktan sonra bu kar inanın bana çok garip geldi :)

Aşıgım buralara :p

Benim fotograj çekmelerim dışımda genelde hep arkadan gezinin agır topları Ordu üniversitesinin kantincisi Barış abi (cidden agırtop :) ) ve Alpem bisikletin sahibi Soner abi (tüysiklet :) ) grubu toplaya toplaya geliyodu.

Devamı geliyoooooo!!!

2. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Karadenizin doğası harika. Yayla bisikletçileri sizi :D :p Paylaşım için teşekkürler.

3. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    güzel manzaralar gösterdiniz elinize ayanıza sağlık katılan arkadaşlara ve paylaşımlarınıza teşekürler
    necod

4. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Herkese merhaba

Süper bir etkinlik yapmışsınız. Muhteşem manzaralar, çok güzel arkadaşlık , dostluk içinde. Bizlerede bu güzellikleri taşıdığınız için çok teşekkür ediyorum.

Sevgi ve selamlarımla

5. janus_sea

janus_sea Kıdemli Üye

Seviye:
    mükemmel kareler kıskanmamak eldemi:))karadeniz zaten bir cennet..bende Ayder yaylasında kullanmak isterdim gerçi çıkışı zor olur ama arabayla çıkıp Ayder yaylasında pedallamak dehşet zevkli olurdu sanırım ,3 sene önce gittiğimde Ayder yaylasında turistler pedallıyordu ben büyük hayranlıkla sadece ONLARA baktım baktım ..ayaklarınıza sağlık
    sevgi ve saygılarımla

6. bisikletcanavari

Seviye:
    Evet arkadaşlar gezinin devamını yayınlıyorum.

Ah evet orayamı tırmansak ne yapsak :p

O agaç kabuklarının tekerleklerin altında çıkardıgı sesi anlatmak imkansız...

Ve ögle yemegimizi yiyecegimiz kamp alanına ulaşıyoruz.Bir bi kaç dakika erken geldigimizden biraz şebeklik yapıp egleniyoruz.

Ayaklarımın altındaki yosun örtüsü abartmıyorum nerden baksam 2-3 cm kalınlıgında.HAlı gibi birşey.Burada yatıp dinlenmek büyük bir zevk.

Yerim ben bu manzarayı :)

Memleketimin heryerinden sular fışkırıyor.Birilerinin ıslanması gerek :D

BArış abiden karizma bir poz :cool:

KAmp ateşi yakmada son nokta :D

HEp geziyoruz fakat köfteleri kızartmaya kimsenin niyeti yok gibi :)

Manzara manyagı oldum :p

Aaaaa işte keyfini bilen Soner abi seriliyor halı gib olmuş yosunun üzerine :in:

İnanın bana o kadar sarp degil ama fotografta öyle çıkmış :) Süper yer yaaa....

KArınlar guruldamaya başlayınca iş başa düşüyor :D

O köfteleri katlettigimiz anı yayınlayamıyorum çünkü o an kimsenin fotograf çekmek aklına bile gelmedi :)

HErkes doymuş ve dinleniyor.

Ayagımızın altına serilmiş olan çimenlik arazide yola dervam ediyoruz.

Bir obanın içinden geçiyoruz.Daha buralara yayla mevsimi tam olarak gelmemesine ragmen evlerine gelmiş olan yaylacıları görünce biraz şaşırmıştım. Eminim onlarda bu zamanda bizim orada bulunmamıza şaşırmışlardır :)

Arada çamura girmek lazım :)

Evet artık yönümüzü yavaş yavaş Ordu'ya dönmek için ana yola çeviriyoruz.

Ana yola çıkmadan benim fotograf makinasının derme çatma bataryası fire verdi.Birkez daha lanet okudum:mad: Ama Soner abinin cep telefonuya çekimlerimiz sürdürdük.İniş fotografları elime geçer geçmez sizinle paylaşacagım.

3. bölüm Turnalık yaylasından Ordu'ya kadar olan ortalama 40 km uzunlugunda oldukça büyük bir kısmı iniş olan yolda çekmiş oldugumuz fotografları yayınlayacagım.

Şimdilik hoşçakalın

güray bunu beğendi.
  7. abrean

abrean Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayağınıza sağlık güzel bir gezi çıkarmışsınız. Şimdiye kadar görmediğim Karadenizden gönderdiğiniz fotolara bakınca çok heyecanlandım. Bir gün oralara geleceğim. Birdahaki tırmanışınızda arabayı değilde bisikleti kullansanız daha iyi olmaz mı? ( Oranın doğası buna imkan verir mi ? )

Esen kalın.

8. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    doganın güzelligi yansımış tüm fotograflara.teşekkürler...

9. hhtatar

hhtatar Kıdemli Üye

Seviye:
    Ooof, of!
    Şimdi genç olmak vardı..
    Şimdi oralarda olmak vardı..

Elinize, ayağınıza sağlık. Gidemesek de sayenizde görmüş olduk. Teşekkürler.

Hasan

10. bisikletcanavari

Seviye:
    Selamlar,
    İnsanın kafasına koydumu yapamayacagı şeyler çok azdır :) 48 km yolda neredeyse tamamı tırmanış yapmak tabiki mümkün.Özellikle Adanadaki sporcu arkadaşlarıma bu yolun rakımını fln söyledigimde agızlarının suyu akıyor :D
    Ama o yolu tırmanmaya kalksaydık grubumuzdakibi kaç arkadaşın performansı yeterli olmayabilirdi.Ayrıca sırf tırmanışımız yüzünden buraları gezemeyecektik.Ama ileride gerek sırf çıkmak için olsun gerek antrenman amaçlı olsun bisikletle çıkacagım buralara ;) Ama tahmin edersinizki çıkmaktansa iniş çok büyük bir zevkti :)

Selamlar,
    Genç olmaya gerek yok.Önemli olan ruhumuz genç olsun.:) Sürekli bisiklet sürüyorsak zaten hem ruhumuz hemde bedenimiz genç kalır....

Yorumlarını esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.HErkesi hayatında bir defada olsa buralara gelmesini tavsiye ederim ;)

İyi günler...

11. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    ben ölmeden önce karadenizde pedallıycam yok arkadaş olmuyor bööle , harika doğa fotoğrafların ve paylaşımın için teşekkürler.

12. klavyem3

klavyem3 Aktif Üye

Seviye:
    manzaraya da doyduk ızgaralarada ..

13. senshi

senshi Yeni Üye

yok böle bir gezi ve doğa ayağınıza sağlık

14. bisikletcanavari

Seviye:
    Yorumlarınız için teşekkürler.

GEzinin son olan 3. bölümünü yayınlıyorum.

Artık inişteyiz.Turnalık yaylasından Ordu'ya uzuun bir iniş gerçekleştirecegiz.

Eee şeyy.İlk önce biraz tırmanmak gerek :eek:

GEzinin agır topları geride kimse kalmasın diye arkadan agır agır tırmanıyorlar :p

HAtırlarsanız minibüsten indigimiz yer turnalık yaylasına girmeden önce bulunan en yüksek tepe idi.Şimdi geri dönüşü gerçekleştirebilmek için yine aynı tepeyi aşmamız gerekiyor.

Sonunda bitiyor tırmanış.VE birazdan inişe geçecegiz.

Bu günlük yayladan aldıgım son manzara fotgrafı olsa gerek :ci:

Ve nihayet minibüsten inip geziye başladıgımız noktaya varıyoruz.

Tamam artık inişe geçiyoruz diye tam gaza gelmişken......

Soner abi ve Barış abi haharet yapıp fire veriyor.:)

10 dk kadar mola veriyoruz.Bu arada bende arkadan gelen soner abi ve Barış abiyle muhabbet ettigimden önden giden genç ve dinamik grubun fotograflarını çekemiyorum...

Hemen inişe geçtigimizde bir gün mutlaka çıkacagımız mekanlardan birisinin fotografını tekrar çekiyorum.O kayaların ortasında dikkat ederseniz küçük bir betonarme klübe bulunuyor.Bu klübe bu yaylalara ilk bisikletle gezdigimden beri garip bir bag oluştırdı bende..

Yavaş yavaş egim artıyor ve biz hızlanıyoruz.

Ha bu arada inişlerde fazla fotograf çekemedim.TAhmin edersinizki ortalama 40 km/s hızla tek elle bisikleti konrol etmek ve bu arada dikkatinizi yoldan fazla fotograf makinesine vermek oldukça tehlikeli oluyor.Ki bunu Karadenizin bol virajlı köstebek yuvasına dönmüş asfaltında deniyorsanız bu risk kat kat katlanır.

Çay hastası olan Barış abimizin çay krizi tutunca Bakacakta bir kahvehaneye atıyoruz kendimizi.ÇAyla beraber biraz kraker fln atıştırıf keyif yapıyoruz.

Ve inişe devam!!!!

Normal şartlarda gidecegimiz yoln tamamı asfalttı.Fakat gezi yaptıgımız günün bulundugumuz yöre için ayrı bir anlam ifade ettiginden (mayıs yedisi) ana yolun fazla yogun olacagından bisikletle bu yolu kullanmamızın tehlikeli oldugunu düşünerek Yolaydını denen yerden köy yoluna sapıyoruz.(İyi yapmışız.Çünkü bizim iniş yaptıgımız saatlerde bu yolda kazalar meydana gelmiş)Yol toprak olmasına karşın gidecegimiz güzergah bir kaç km kısalıyor.Ama oldukça yorucu bir parkur.

Yine bir mola :)

o kocaman kaya parçası yukarıdan nasıl kopmuşlta gelmiş olabilir.Hayretler içerisindeyim.Güzel bir görüntü.

FArkındaysanız irtifa kaybettikçe bitki örtüsü çamlık ormanlardan çok fındık bahçesi ve daha alçaklarda yetişen agaçlar grupları yer alıyor.

Önümüzde 1 km civarında bir çıkış var.Grup fazla kopmasın diye bir mola daha veriyoruz.

Soner abinin koluna konan ugur böcegi..

Manzaraaaa!!!!!

NE kadar aşırı süratli gitmesekte grup yeryer kopuyor.Durup tekrar toparlanıyoruz.

Kron için güzel bir imza resmi olabilir :)

Arkadaşlarımızdan birisi o yörenin eski yolundan indirmeyi teklif etti.İyiki de kabul etmişiz.Full çimen bir yol.Agzımız açık bir vaziyette hayranlıkla indik buradan.

Evet bir yandan hava kararırken diger yandan yolun büyük bir kısmını geride bıraktık.Aşagıda melet ırmagı görünüyor.

Yukarıda ise ırmagın karşı tarafınd üzerimize yıkılacakmış gibi duran Kurul kayalıkları. (önceden foruma ekledimmi bilmiyorum ama kurul kayalıklarına yaptıgımız bir geziyide yakın bir zamanda eklesem iyi olacak)

Melet ırmagı bize Ordu'ya kadar elik ediyor.

Bir gün gerekli ekipmanlarla bu kurul kayalıklarına aşagıdan yukarıya orman içinden tırmanmayı düşünüyoruz.

Vücudumuz git gide bitkim düşüyor.Ama küçük atıştırmalarla yolumuza devam ediyoruz.

Bu da benim çekmiş oldugum son fotograf.

BEnim için çok güzel bir gezi oldu.Sahip oldugumuz güzelllikleri tekrardan hatırladım ve bunu tüm forum arkadaşlarımla paylaşmak istedim.Şimdiki hedefim Adana'daki arkadaşlarımı Ordu'ya getirerek bu doğa güzellikleri arkadaşlarımla paylaşmak.Buraları gezip görmek isteyen herkese seve seve rehberlik yapabilir ya da gönüllü rehber ayarlayabilirim.(Ama en az bir ay önceden bildirmek kaydıyla) Sevgiyle,pedalla ve yeşillikler içerisinde hoşça kalın

KevSerSeri ve sarda bunu beğendi.
  15. Hüseyin Suda

Hüseyin Suda Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeşile ve doğal güzelliklere doyduk sayenizde.Her kare bir poster gibi.Hepinizi kutluyorum,çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.Kıskandım doğrusu.Biz şehir gürültüsünde pedal basarak mutlu oluyoruz,gerçek özgürlük sizin yaptığınız.Ne diyelim darısı başımıza...

16. sarda

sarda Üye

Seviye:
    Bizi de bu kadar güzel yerlerde gezdirdiğiniz için teşekkürler ;)

17. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Gerçekten dediğin gibi manzara doyduk. Çok güzel fotolar çekip bizlerle paylamışsın. Ellerine sağlık. Çayır çimen geze geze ooooy ooooyy hata hooooy ki ne hooooy. Çok beğendim gezinizi, orada olabilmeyi çok isterdim... Teşekkürler...

18. bisikletcanavari

Seviye:
    Tebrik ve yorumlarınız için teşekkürler.Herşey paylaştıkça güzeldir.Oralarda pedallamak ayrı bir zevk,burada sizlerle paylaşmak ayrı bir zevk benim için.Bu güzelliklere yarın veda edecegim için içim biraz burkuk.Finaller nedeniyle tekrar Adana yolcusuyum ve büyük ihtimal bu yaz bir daha Ordu'ya gidemiyecegim :ci:

Belki bu yaz belki de önümüzdeki yaz bir firma ile veya gönüllü arkadaşlar ile Ordu'nun dogal ve tarihi mekanlarını kapsayan bir bisiklet turu planlıyoruz.Gezi ve tur organizasyonu konusunda tamamen tecrübesis oldugumuz için bu olay yatabilirde.Ama yine de deneyecegiz.Bu başlıktan da bir nabız yoklaması yapmak isterim.Yazın bir haftalıgına (en az 3 günlük) bir organizasyon düzenlense kimler bu tura katılmayı düşünebilir?

19. Mustafa Yeniçeri

Mustafa Yeniçeri Üye

Seviye:
    MERHABA ARKADAŞLAR;

Hay Allah bu kardeniz denen yerde bize çok uzak. Valla size imrendim şimdi. Şimdilik sizin güzel manzara ve şen-şakrak resimlerle idare edlimde bir gün bizede nasip olur inşallah. Ellerinize-ayaklarınıza salık.

Sevgiyle hoşça kalın.
    Mustafa YENİÇERİ

20. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Off offf...karadeniz ordan uzaka olunca nasılda çekici geliyor...15 see karadenizde kaldım 11 senesi Ordu'da 4 senesi Artvinde...
    Nasılda özelmişim o doğayı anlatamam...
    oralarda bisikletle doğada pedallamak nasip olmadı o zamanlar ama umarım bundan sonra fırsat bulurumda tekrar gelirim oralara...

Enes senden bişey isticem zahmet olmazsa Ordu merkezin bir kaç resmini koyarmısın en son 5 sene önce geçtim ordan bakalım ne kadar değişmiş:)