Ordu Fatsa - Perşembe Yaylası Bisiklet Turu

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba değerli dostlar. Uzun zamandır planladığım Ordu Fatsa - Perşembe yaylası turuma hafta sonu fırsat bulup kaçamak yapıyorum. Cumartesi saat sabah 6.30 da arabama bisikleti atıyorum. Ordudan sahilde bulunan Perşembe yaylası tabelasını gösteren yere geliyorum. Biraz ileride bulunan Fatsa belediyesinin spor tesisinin önüne aracımı bırakıyorum.IMG_3113.JPG

IMG_2781.JPG
IMG_3111.JPG
Yanımda gerekli ekipman ve birde 6 kg sırt çantası var
Bu çanta beni çok terletecek :)

IMG_3106.JPG
Gaga gölü,Çatalpınar İlçesini geçerek Kabataş a kadar Zevkli ve fazla eğimi olmayan bir tırmanış yapıyorum. Kabataş yanlış olmazsa 400m rakımlarında
IMG_2783.JPG
Kabataştan sonra artık rampalar kendini hissettirmeye başladı. Sırt çantam sanki 50kg hissiyatı uyandırmaya başladı :) Yorulmaya başladım 40. kilometrelerdeyim ve hava güneşli. Artık sık sık mola veriyorum.
IMG_2792.JPG
IMG_2801.JPG
Aklımda Aybastı ilçesine kendimi atarsam hesaplarıma göre bir 15 km kalır onuda öyle böyle çıkarım diye düşünce var ;)
IMG_2807.JPG
Ve Aybastıdayım. Rakım 700 ler Öğle oldu. Yemek molası verip şehir lokantasında karnımı doyuruyorum. Fazla zaman kaybetmeden yola çıkmam lazım.Lakin kalacak yer ayarlamadım eğer bir yer bulamazsam geri dönebilirim. Asıl rampalar Aybastı dan sonra başlıyor neredeyse düzlüğü bırakın hafif eğim bile bulmak zor. Sırt çantasını arka seyyar bagaja bağlıyorum. Hızım 4 km kadar düşüyor. Sık sık kısa molalar. Gözüm km saatinde çok yoruluyorum. Gerçekten rampalar yorucu oluyor. Artık bırakın geri dönmeyi kalacak bir yer bulurum diye dua etmeye başladım. :kötü:
IMG_2863.JPG
Rampalar yedün beni:hihi:
IMG_2875.JPG
Yaylaya yaklaşırken yolun kenarında ağaçların arasına atıyorum kendimi.
IMG_2834.JPG
IMG_2842.JPG
Ve sonunda yaklaşık 10 saat den sonra saat 5 te Yayladayım. Rakım 1500 .
IMG_2937.JPG
Yaylaya girmeden sağda yeni yapılmış bir otele gidiyorum ve oraya yerleşiyorum.IMG_2958.JPG
Abi kardeş yan yana..
IMG_2969.JPG
Çok şükür diyorum. Yorgunum, dizim biraz ağrıyor, açım ama bir yandan da güneşin batışını kaçırmak istemiyorum. Otel çalışanlarının tavsiyesi ile yakında bulunan bir tepeye her şeyi göze alarak pedallıyorum. :ckskc:
IMG_2955.JPG
Yaylada çok sayıda çoban var. Selamlar ve sohbet.
IMG_2882.JPG
Beni böyle çeker misin. Hay hay, arayıp ta bulamadığım iş.:harika:IMG_2886.JPG
Yayla merkezinden köfte ekmek yaptırıp merkezin yanında bulunan tepeye güneşin batışını izlemek için pedal.Ve sonunda yetiştim. Uzakta bisikletin hemen sağında görülen caminin yanında şehitlik var. Uzanan yolun sağ tarafında menderesler var. Fotoğrafta yolun bittiği yerde çiseli şelalesinin olduğu yer.IMG_2915.JPG
IMG_2920.JPG
Bisikleti ve fotoğraf makinesini gören gençler "Abi bize de çeker misin?" tamam kırmayayım sizi. :)
IMG_2925.JPG
IMG_2928.JPG
Artık güneş battı ve bende çok yorgunum otele dönüp dinlenmem lazım. Dizimde ağrı var. Otele gidiyorum İşlerimi yapıp yatıyorum ama dizim beni uyutmuyor ve ara ara sızlıyor. Yarın ola hayrola.. Günün özeti.
çıkış d.jpg
ve Ordu Perşembe Yaylasından Günaydın..
IMG_2951.JPG
Güzel bir gün. Dizimde ağrı biraz hafifledi. Acaba yaylaya inmeden dönsem mi? yoksa Ciseli Şelalesini de görsem mi? deyip salıyorum kendimi yaylaya doğru. Yaylayı biraz geçince şehitlik var. Buradan yazmayacağım. Okumanızı isterim. Allah mekanlarını cennet eylesin. Nur içinde yatsınlar.
IMG_2982.jpg IMG_2972.jpg IMG_3050.jpg IMG_2978.jpg
Şehitlikten ayrılıp Çiseli Şelalesine doğru devam ediyorum. Burada çok sayıda koyun ve bir o kadarda çoban köpeği var .Beni yolda görüp havlaya havlaya üzerime gelen köpekleri i fotoğraflamak isterdim ama hızım yetmedi:hhhhhh: Sahibi bir şey yapmazlar dediği ve bende durup onlarla selamlaştım sorun çıkmadı. Sorunsuz geçiyorum.:srnsml:
IMG_2995.jpg Yayla merkezinden şelale 5km Aşağıda görülen vaha gibi yer.

IMG_3026.jpg
Bisikleti bırakıp vadiye iniyorum. Sular biraz çekilmiş ama güzel bir yer.
IMG_3022.jpg
Arık dönüş başlasın. Saatime bakıyorum 11.30. Genel itibar ile iyiyim. IMG_3080.jpg
Aybastı da çay ocağında oturup sohbet. Pala abimize saygılar.IMG_3078.jpg
Dönüş yolundan
IMG_3098.jpg
Ve saat 17:30 fatsadayım. .İnişim 6 saati buluyor. İnerkende 500 metre rampa çıkıyorum. İki günlük toplam yol.
IMG_3105.jpg
Z raporu.
iniş.jpg

Değerli dostlar İki günlük turumun sonuna geldik. Nacizhane tavsiyelerim ; Hava güzelken yaylaya çıkın, güneş kreminizi kesinlikle sürün, kondisyonlu olmadan yola çıkmayın, araçlardan ve kamyonlardan kendinizi koruyun,İsterseniz yaylada çadır atabilirsiniz yerler var, Tavsiyem yaylaya kadar bisikleti götürün ve orada sürün. Şimdiki aklım olsa öyle yapardım.:acpsnr: Yayla bisiklet sürmeye son derece elverişli ve fevkalade parkurlar var. Aklıma gelenler bunlar dostlar. Sağlıcakla ve esenle kalın. Kazasız ve keyifli sürüşler diliyorum.
:hhhhhh::hhhhhh::hhhhhh:

Scudo

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
Harika bir tur olmuş. Tam benlik yerler. Nasip kısmet olursa o taraflara doğru uzun bir tur yapacağım inşallah. Ayaklarınız dert görmesin

• Beğen
Tepkiler: karaduman61

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Güzel rota güzel fotoğraflar olmuş. Benimde Ardeşen'den başlayacak bir Ayder Yaylası planım var önümüzdeki yaza bakalım. Yaylaların hepsi ayrı güzel :)
Bir şey merak ettim; Çantayı bagaja bağlamadınız mı? O kadar tırmanışa iple bile bağlasanız olurmuş, hazır bagaj takılıyken.

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BerkEvren @recep24ank Teşekkürler. Evet yaylalar ayrı güzel. Havanın iyi olduğu zamanı bulmak lazım. Çantanın içinde Dslr fotoğraf makinesi var çıkarken artık çok yavaşladığım yerlerde arkadaki bağaja bağladım. Tedirgin oluyorsun çünkü tam da sağlıklı olmuyor. İnerken hızlı olduğum için bağlamadım. Birde bisiklet sallandığı için makineye zarar verebiliyor. İnşallah hayalinizdeki turu yaparsınız.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.355
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@karaduman61
Harika bir tur. :harika: Tebrikler.
Şehitlerimizin ruhu şadolsun. Ayağıniza ve dizinize sağlık.

• Beğen

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Güzel bir rota olmuş, doğanın içinde bisiklet sürmek harika, biz büyük şehirlerde bundan mahrumuz. Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık, dizi fazla zorlamayın

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

ekren gökhan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.500
Bisiklet
Fuji
Gerçekten güzel bir tur olmuş. Fotoğraflarda öyle.. :harika:

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Güzel tur emeğinize saglık. Garga Tepesinden Cami Görüyordum orası Şehitlikmiş çok sonraları öğrendim gitmediğime yada bilmediğime pişman oldum ama şelaleye bile gidemedim bisiklet 3 tane jant teli kırınca bu arada direk a Aybastı yerine Kabataş ta yol ayrımında Alankent Üzerinden çıksaydınız eğim pek yoktu ve yarı asfalt yarı toprak yoldan Mtb bisikletin namına uygun doğanın iç içe oldugu bir Guzergah tan gidebilirdiniz bir daha düşünürseniz aklınızda olsun geri dönüşü Aybastı dan yaparsınız bu da benim yaptığım Guzergah tanhttps://(link)

mrth

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Diğer
Güzel tur, kask ve özellikle arka portun modelini yazar mısınız

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
Manzaralar ve anlatım çok güzel olmuş, umarım dizinizde ciddi bir durum yoktur.

Serkan ÜSTEL

Aktif Üye
Tepki
118
Kondisyonsuz zorlamak sakatlanma sebebidir, sagliga dikkat! Paylasiminiz icin tesekkur ederiz.

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ekren gökhan @Casus85 Teşekkürler @Serkan ÜSTEL Tavsiyelerinize uyacağım Serkan bey ;) Çok şükür bir sıkıntı yok. @mrth Arka port bagaj sökülüp takılabilenlerden özellikle bir markası yok. Kaskın markası scott ama modelini şimdi hatırlayamıyorum. @can akıncılar Merhaba evet sizin yazınızı okumuştum. Hatta sizin yazınıza istinaden bende deniyeyim dedim. Siz günü birlik çıkıp inmiştiniz. Çıkarken aklıma baya geldiniz. Sizde iyi kondüsyon var demekki. Bir günde çıkıp inmek her babayiğidin harcı değil. :) Rotayı bilseydim ordan yapardım. Aybastıya kadar zorlanmadım ama son 15 km beni baya yordu. En mantıklısı yaylaya kadar bisikleti götürüp orada binmek. Yaylada binilecek çok yer var. Bir daha gidersem öyle yapmayı düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ekren gökhan

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Tebrikler harika bir gezi olmuş.Ben de hanım tarafından Ordu ulubey liyim. Ulubey den sonra sarp dere köprüsü ve ilerisindeki şeyler köyünde bulunan Şeyh Abdullah hz. türbesi ni ziyaret etmenizi tavsiye ederim.Güzel bir rota.

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

ibraeum

Üye
Tepki
49
Bisiklet
Cannondale
Tebrikler, süper bir tur olmus. Cok seviyorum boyle gezi blog tarzini ))

• Beğen

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Guzel gezi. Yanliz o kalinlikta lastiklerle kendinize zulmedersiniz. En azindan bi 1.60 gbi bir zirhli asfalt lastigi ile turunuzu daha keyifli hale getirebilirsin. Birde 30 litre kapasiteli bi bisiklet heybe canta cok faydali olurdu. Sirtta canta tasimak kesinlikle yanlis

• Beğen