Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Online Alışveriş yaparken bunlara dikkat

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında olgun şenel tarafından paylaşıldı.

1. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar hepimiz bisiklet camiasında tahminimce internetten alışveriş yapıyoruz. Zaten ne varsa genel anlamda İstanbulda var. İstanbul dışındakiler doğal olarak internetten alıyor. İstanbulda olsan bile bazen gidiyorsun dükkana şu mağazamızda, bu mağazamızda diye seni yine yönlendiriyor. Ayakkabı, mont dışında ki herşeyi internetten alıyorum desem yeridir ama yer yer onları bile adam gibi ölçüsünü yazmışlarsa alabiliyorum. Bu anlamda elbette faydası ve kolaylığı çok büyük. Bu güne kadar ufak tefek sıkıntılar dışında başıma birşey gelmedi şükür ama yaşadığım bir olaydan sonra -burada herkes biliyor belki ama- yine de yazmak istedim.

Bir siteden ayakkabı ladım. Marrel marka. Gore-tex bir ürün olduğu yazıyordu. Klasik Gore-tex özellikler yazılmış ve ¨kısaca Su geçirmez, Nefes alabilir¨ diyor. Bot giymeyi falan pek sevmem ama minimal bir tarzı olduğu için ürünü aldım. İlk kullanımımda ayaklar sırılsıklam. Sonra siteye girip tekrar baktığımda yazılar ve özellikler tamammen değişmiş !!! Şok...

Adamları aradığımda böyle bir hata imkansız falan dediler ama ilgileneceğiz diyip numaramı aldılar. İlerisi ile ilgili sizi bilgilendiririm fakat yazı yanlış okumam yada başka bir ürünün ki ile karıştırmam imkansız çünkü yer imlerine de eklemiştim ve stoğa girmesini beklerken aynı ekranla en az 10 defa karşı karşıya geldim. Ki bu tarz durumlarda ® işaretine dikkat eder, hata yapmamaya, çzelliklerinin WaterProof mu yoksa Warter resistant mı olduğuna bile bakarım.

Hasılı şu an o ekran görüntüsü elimde yok. Bu benim için bir tecrübe oldu ve size de diğer eldığım önlemlerle şu şekilde özet geçmek isterim.

-Ürünün patent özelliklerine mutlaka bakın. ® işaretli ürünlerin işlevleri önemlidir.

-Gerekli teknik rakamları sorgulayın. Örneğin ne kadar su geçirmezlik, ne kadar hava geçirgenliği var?

-Ürünü alırken son sipariş listesi ekranında renk ve bedenleri son kez kontrol edin.

-Almadan önce telefonla stok durumunu teyit edin. Kargo ne zaman çıkacak sorun. Bazen ellerinde olmuyor ve çok bekletebilirler.

-İşlemi gerçekleştirmeden önce anlattığım durumlar açısından ekran resmi alın mutlaka. Site değişebilir, ürün kaldırılabilir vb...

-Alışveriş sonlandırma ekranında veya size görünen fatura vb. ekran durumlarında bunlarıda mutlaka ekran görüntüsü olarak kaydedin.

-Ücretsiz kargo sınırını sorun ve kargonun taraflarından karşılanıp karşılanmayacağını da aynı şekilde sorun.

-Sanal kart ile alışveriş yapın. Mail Order kesinlikle kullanmayın.

-Kaydettiğiniz tüm bu bilgileri ürün elinize geçip bir miktar kullandıktan sonrasına kadar koruyun.

-Son olarak faturasını ve iade kağıdını son tarihine kadar bir dosyada (tüm alışveriş yaptığınız ürünlerle ilgili) tutun.

Sorunsuz, dertsiz tasasız kaliteli alışverişler...

2. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Benden de bir tavsiye; ilk olarak satıcıya ürünün ellerinde olup olmadığını sorun.

Ellerinde olmayan ürünleri dahi çok uzun süre internet sitelerinde tutup reklam yapıyorlar.Hiç sormadan alanlar da ya başka mal almak yada uzun süre sonra parasını geri almak zorunda kalıyor.

Berk Mercancı bunu beğendi.
  3. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Dördüncü maddede yazmışım :) Bu daha çok Atlas Kamp ve BikeandOutdoor'da ve Delta'da oluyor. İşlemi gerçekleştirmeden önce arayıp sormak gerekiyor...