Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Önce kalite, fiyat ve performans

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında akifberkant tarafından paylaşıldı.

1. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bu yazımı başka bir konu başlığına cevap olsun diye yazmıştım Fakat kalitenin önemi, fiyat ve performans hakkında yaşadıklarımızı, düşüncelerimizi paylaşacağımız ayrı bir konu başlığının olmasının faydalı olacağını düşündüm). Evet 'ayağını yorganına göre uzat' demiş atalarımız. Bütçeyi sarsmamak gerekli. Ama diğer yandan önemli bir olay daha var, 'kalite'. İngilizler 'ucuz mala para verecek kadar zengin değilim' derler. Yani bu yandan baktığımızda ucuz diye aldığımız kalitesiz bisiklet ya da malzeme, daha büyük harcamalar yapmamıza hatta hayati riskler almamıza neden olabilir.

Kalite ve güvence farkı;
    Ben bisiklete başlarken Bianchi Speed modelini alıştım. Bianchi'nin en alt seviye tourney vitesli bisikleti. Beni hiç yolda bırakmadı ve hiç arıza çıkarmadı. Evet düşük seviye bisikletti ama yine de belli bir kalitesi vardı. Bir gün Belgrad'a tura gittim. Üst seviye bisikleti olan, daha hafif, daha iyi donanımı olan bisikletlerin ne kadar fark ettiğini yokuşları çıkmaya çalışırken çektiğim ızdırapla anladım. Ama yine de avm lerde ya da marketlerde satılan bisikletlerden kaliteliydi. Servisi bırakıp her gün işe bisikletimle gidip geliyordum. Bisiklette tık yok.

Derken bir gün ne oldu biliyor musunuz? Bir araç sürücüsü -hiç unutmam beyaz şahin ve içindeki kalsik dallama- 1, 85 boyundaki beni görmedi ve önünden geçerken gaza basıp çarptı. Hemen atladım ve bisikleti de kaldırıma aldım. Bana bir şey olmadı ama arka jantım yamuldu. Jantı yaptırdım, kadroda bir şey yok gibi duruyordu. Bir ay sonra kadroda çatlak fark ettim. (Üstelik kadro boyu da küçük kaldığından, sele borusunu fazla kaldırdığım için sele kelepçesinin altında bir çatlak daha vardı) Bianchi'yi arayıp durumu dürüstçe anlattım. Bana yardımcı oldular. (Bunu da unutmuyorum, telefonda konuştuğum kişinin adı Muhlis Dilmaç'tı, hemen yardımcı olmuştu) Bir hafta sonra sıfır ve boyuma uygun kadromu serviste toplattım.

İşte kalite, güvence ve marka olayı bu. En başta muhatabınız var. Forumda pek çok markanın (mesela kadro çatlamaları, kırılmaları durumunda) nasıl yardımcı olduklarını gördük. Olmayanlarsa kalp kırdılar.

İkinci el, performans ve parça değişimi;
    .........bir süre sonra nakite sıkışmış birinin bisikletini sattığını duydum. 3 aylık, 100 km anca kullanılmış Sedona 741. Ben hep uygun fiyatlı ama kaliteli ve ihtiyacımı görecek bir bisiklet düşünüyordum. Bisikleti pazarlıksız yarı fiyatına bıraktı. Onun da işi görüldü, benim de. Ben de Bianchi bisikletimi çok cüzi bir fiyata isteyen bir arkadaşa verdim. İkinci el eğer güvenilir ve temiz bir ürün bulursanız gayet mantıklı, hesaplı ve güzel.

Sözü parça değişimine getireceğim. Çok ama çok temiz epicon maşa, xt aynakol, xt aktarıcılar ve fren vites kolları aldım. Hepsi de yarı fiyatından ucuza geldi. Ben de bisikletimden çıkan parçaları yine yarı fiyatından ucuz ihtiyacı olan arkadaşa bıraktım. Bisikletim kadrosu ve donanımlarıyla çok daha güzel ve verimli oldu. Yaptığım masrafa kesinlikle değdi ve bir kere yolda bırakmayı bırakın en ufak ayar sorunu bile olmadı. Mesela xt aynakolun akıcılığını gördükten sonra, farkı görüyor ve fiyatı anlıyorsunuz. Tüm bunları bisiklet forum ve forumdan edindiğim dostlar sayesine yaptım. Burdan hepsine teşekkür ederim. Şimdi bayır tırmanmak beni korktmuyor en basidi.

Söylemek istediğim; kalite bir yaşam tarzıdır. Mümkün olan en düşük masrafla; ihtiyaçlarımız, kulvarımız ve limitlerimiz doğrultusunda hareket etmeliyiz. Kısaca bütçemizin el verdiği en kaliteli malzemeyi, en uygun fiyata bulmalı, ve düzgün şekilde kullanmalıyız. Yani kalite+ fiyat/performans. Bu noktada ihtiyacı ve kısıtlı bütçesi olan bir arkadaşın gereksiz masraflar yaparak sıkıntıya düşmesi hepimizi üzer. Aynı şey kalitesiz malzeme alıp ta sürekli sıkıntı yaşan arkadaşlar için de geçerlidir.

Çok şeye sahip olmak sanıldığı gibi insanı mutlu etmez, aksine mutlulukla ters orantılıdır. Sahip olmayı değil varolmayı seçmeliyiz. Bu durumda jeeplere değil de bisiklete merak sarıp, bir insanın bisiklet kullanması bana çok anlamlı geliyor.Bu gün tapınaklara dönen alış veriş merkezleri, tüketim çılgınlığı ve insanların hepsini aynılaştıran içinde bulunduğumuz sistem, gereksiz ihtiyaçlara ve harcamalara bizi alıştırmaya çalışıyor. Dilerim bir düşünürün dediği gibi, önümüzdeki yıllarda insanlar için en büyük tehlike 'robotlaşmak' olmaz.

Hepimize Kaliteli, tüm yönlerimizle kendimizi 'var' ettiğimiz bir yaşam diliyorum.

Selamlar.

2. Cihat Özinan

Cihat Özinan Aktif Üye

Seviye:
    Güzel bir yazı.Tebrik ediyorum.

3. dinçer karadayı

dinçer karadayı Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel bir yazı ellerinize sağlık..

4. Samet Demirtaş

Samet Demirtaş Kıdemli Üye

Seviye:
    ellerinize sağlık okurken sanki bir yazarın yazılarıymış gibi oldu.her konuda teker teker haklısınız dicek bişey yok teşekkürederiz.

5. Berkay Çolak

Berkay Çolak Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel yazmışsınız, benim gibi yeni bir bisiklet arayışı içinde olan ve bisikletlerin ekipmanlarından hiç anlamayanlara iyi bir öneri olmuş :)

6. serkan TORAMAN

serkan TORAMAN Yeni Üye

tebrikler.........

7. orhandemir

orhandemir Yeni Üye

Seviye:
    hocam ağzınıza sağlık...

akifberkant bunu beğendi.
  8. Halitkin

Halitkin Aktif Üye

Seviye:
    aynen katılıyorum