Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ön vites

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Batuhan İŞBİLİR tarafından paylaşıldı.

1. Batuhan İŞBİLİR

Batuhan İŞBİLİR Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar elimde shimano FD TZ-80 ön aktarıcı var. bunu 9lu sistem ile kullanabilir miyim? yani ince zincir ile?

2. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:

Yanlış biliyorsam şimdiden özür dilerim ama; ruble kaç olursa olsun ön aktarcıyla ilgisi yok diye biliyorum. Çünkü 9lu da da önde kullanacağınız dişli sayısı 3 tane , 8,7,6 da da 3 tane.
    (Sram XX ve türevleri istisnadır)

3. Batuhan İŞBİLİR

Seviye:
    zincir inceldiği için uyum problemi yaşar mı diye düşündüm. ama ince bir ayrıntı yoksa değişmesi gerekmez bence de. konuyu net bilen arkadaşlar vardır forumda umarım :/

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Sanıyorum ön viteslerde de arka dişli uyumu sözkonusu oluyor.
    Şöyle ki; eski vitesim, ayarı üst dişliden başlayıp tam yapınca en alt dişliye zinciri çok zor atlatıyordu. Bisikletçim 9'lu uyumlu değil bu demişti. Küçük dişliden başlayıp ayarladım, bu sefer de arka en küçüğe geçince aynakoldan en büyük dişlide vitese sürtüyordu zincir. Yani H-L vidaları yetmiyordu çalışma aralığı için. Daha sonra vitesi değiştirdim ve sorun düzeldi.
    İdarelik olarak çalışıyor (idarelik derken 1,5 sene kullandım :)) ancak zorlanıyor biraz. Galiba aşınması da ona göre biraz yüksek oluyordur.

Yani demek istediğim, zincirin inceliği ön vitesle alakalı değil. Sadece vitesin çalışma aralığının azlığından dolayı kullanım sıkıntısı yaşatıyor. O da önemsenmeyecek derecede aslında.

Yalnız FD TZ80 kodlu aktarıcı bulamadım Shimano sitesinde. TZ30 olabilir mi o? Kataloglara bakacaktım uyum durumu ile ilgili...

Dizdar MERT bunu beğendi.
  5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Dizdar MERT bunu beğendi.
  6. Batuhan İŞBİLİR

Seviye:
    cevaplarınız için çok saolun arkadaşlar ama tekrar kontrol ettim vites TZ-80 şurda da resmi var

http://img823.imageshack.us/img823/1193/img2665g.jpg

seri dışı vs olabilir mi acaba? netten arattığımda ben de pek döküman bulamadım bunla ilgili.

7. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    benim bildiğim kadarıyla ince vitesler için ve 6-7 vites uyumlu viteslerin (ön aktarıcıların) çalışmasında problem oluyormuş. ama biraz kulaktan dolma bir bilgi emin değilim :)