Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön vites geç geçiş...

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Buse Evren tarafından paylaşıldı.

1. Buse Evren

Buse Evren Üye

Seviye:
    Bisiklet bugun kargodan elime ulaştı herşeyi kuruluydu zaten alyan takımıyla falan 1 saate hallettim.Üçyoldan-inciraltına kadar tık yok süper geçiş, gecikme yok .Dönüşte geliyorum konak tarafına falan geldim sanırım nazar değdi :) birden conversenin bağcığı pedala dolandı.Dolandığında hemen frenledım birşey olmadı 1 pedal çevireyim dedim hop yeri öptüm yanlamasına düştüm popom ve sol bileğim biraz acıdı :( O andan sonra pek dikkat etmedim ama güzelyalı tansaş yokuşunu 10dakika yürüyerek çıktım işte asıl sorun burda başladı yolda giderken arkayı 4 önü 2 ye alayım dedim ön vites zorlandı tıkır tıkır tıkır öttü biraz daha ittirince vitesi geçti.Sizce düşmemden kaynaklı mıdır ? Yarın bir bisikletçiye göstersem mi ? Ön vites tourney bisikletim ise carraro 419 grunge.Sanki düşüşten sonra ön vitesi biraz daha ittirerek geçirdim.Hep annemin yüzünden :) Gece gece binme hava soğuk,birşey olucak dikkatli ol falan :cool::cool: Yani eve gelene kadar 3-4 kere daha denedım acaba 1 seferlik mi diye ama olay tekrar etti.

2. Kenan Kaşoğlu

Kenan Kaşoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    merhabalar bisikletler ilk elimize ulaştığında fabrikada nasıl sıkılmış ise öyle geliyor yani ''quick setting'' hızlı ayar tipinde ilk aldığınızda bir servis de kontrollerini yaptırsaydınız bir sorun çıkartmazdı sanırım. Neyse biz geçmiş olsun diyelim sizde bir bisikletçi yani mümkünse carroro servisine götürüp bir kontrollerini yaptırtın.. iyi keyifli sürüşler..

3. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    bisikleti servise götür ilk bakımını yaptırdın mı bilmiyorum ama ilk bakımını yaptır, servis ayarlıyacaktır ön aktarıcıyı... Geçmiş olsun...

4. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun...Düşmenin tesiri ile vitesi kontrol eden çelik telin bağlı olduğu yer gevşemiştir.Bisikletiniz yeni olduğuna göre bir servise gidip bakımlarını yatırmanız , bu sorunu çözeceği gibi oluşabilecek diğer sorunlarıda engeller...

5. Buse Evren

Buse Evren Üye

Seviye:
    Tamam çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim akşama doğru çıkarken servise götürürüm :) Ama dediğim gibi ayarlıydı gayet ondan önce hiç rahatsız edici birşey olmamıştı :boese157:

6. Kenan Kaşoğlu

Kenan Kaşoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sizinki yine iyi çözülebilecek bir şey mesela ben bisikletten gelen tıkırtıyı hala çözemedim :S

7. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Buse hanım sorununuz büyük ihtimalle düşmekle alakalı.Fakat düşmekten dolayı ön vitesin yamulması zor.Ama siz yine fiziki olarak incelediğinizde eğer yamukluk veya eziklik varsa ise ( siteye isterseniz resimler ekleyin,bakalım. ) ozaman vites ayarınız bozulmuştur.
    Yazınızda vitesi büyütmekle ilgili bir durum söylemişsiniz,o zaman şöyle yapın;bisikletinizde hem pedal çevirirken hem de vites kolunu zincir yukarıya çıkacak şekilde zorlayın.Eğer zincir yukarıya çıkmıyorsa içteki vidayı biraz gevşetin.Zincir en üstteki dişliye geçti,en aşağıya geçmezse dıştaki vidayı gevşetin.Bunları deneyin,olmazsa bizle paylaşın.
    Bu arada da geçmiş olsun.

8. ihsan onur şener

ihsan onur şener Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ayna dişli tarafına düştüyseniz ayna dişli yamulmuş olabilir :( . Aklınızda bulusun ayakkabıya çift düğüm atın. Bazı bacıklar düğüm tutmuyor, bunu engellemek içinde bağcıkları ıslatın :D ben denedim işe yarıyor. Geçmiş olsun :)

9. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ön vitesi kadroya tutturan(alt sele borusuna) kelepçe biraz gevşekse düşmekle dönmüş olabilir. Ön vites ekseni bu durumda ayna kolla paralelliğini kaybedip zicirin vites değitirildiğinde alt dişli yada üst dişleye geçerken zorlanmasına neden olurr.
    (Bu durum başıma geldi. Yani tecrübe ile öğrendim. Bisiklet mekaniğinden çok anlamıyorum. )
    Düzeltmek için vites eksenini ayna kol ekseni ile paralel hale getirip sıkıştırmak da yeterli olmayabilir. kelepçenin yüksekliğine de dikkat etmek gerekir. vites en büyükte iken değiştirici kolu ile büyük dişli üst kenarı arası 2 mm kadar yakın olmalı.
    http://i272.photobucket.com/albums/jj194/kilicreis/CCT%20TEAM/IMG_0622.jpg
    fotoğrafı büyüterek bakarsak buradaki vitese yapıştırılmış şeffaf kırmızı üzerinde de dişli resimleri olan plastik klavuzun vites yüksekliğini hasas ayarlamak için yapıştırıldığını ve olayın mantığının kolay anlaşılır hale getirdiğini görebiliriz.

ilkcan çağdaş bunu beğendi.
  10. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Güzelyalıdan Karataşa doğru giderken mithatpaşa lisesini geçince sahilde hemen sağda Parkur Bisiklet var. Götürürseniz hemen hallederler...

11. Buse Evren

Buse Evren Üye

Seviye:
    Ben pek anlamam ama sanırım tel gevşemiş sele borusunun arkasında vites geçimini sağlayan tel.Çünkü önceden o kadar bol değildi alyanla açmayı denedım olmadı bisikletçiye de gidemedim hastayım şu aralar ama en kısa zamanda bakıma gidicem bir de bakım için ücret alırlar mı :)

12. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Anlamıyorsunuz ma sorunu çözmüşsünüz,evet sorun gevşek tel.Teli sıktıktan sonra sorun olursa yine yazın.Bu aradada geçmiş olsun.