Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön vites değiştirici tel gerginliği sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Osman YAMAN tarafından paylaşıldı.

1. Osman YAMAN

Osman YAMAN Yeni Üye

Slx alttan çekmeli vites değiştiricisine tel kadro yapısından dolayı üstten gelip bağlanıyor.

Değiştirici aynakol 1. dişli konumda iken Low ayarını yapıp teli ne çok gergin ne de çok bol, orta bir seviyede bağlıyorum. Değiştiriciden zinciri aynakol 2. dişlisine alıyorum. bu aşamada sıkıntı yok fakat vites değiştiriciside olması gereken yumuşaklıkta değil tel çok geriliyor. Daha sonra aynakol 3. dişlisine almaya kalktığımda vites değiştirici o kadar sertleşiyor ki 3. dişliye geçmiyor. Ya da çok zor geçiyor vites değiştirici kırılacak kadar.

Böyle bir sorunla karşılaşan var mı acaba?. Sorun alttan çekmeli değiştiriciye telin üstten gelip bağlanması ile mi ilgilidir?

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    1-Slx in hangi modelini kullanıyorsunuz yazarmısınız (üzerinde ki seri numarasını)
    2-aynakol diş sayılarını yazarmısınız
    3-aktarıcınızın ayarını siz mi yaptınız kadroya bağlandığı yeri kim belirledi orjinal hali mi değiştirdiniz mi.
    4-Low ayarını yapmışsınız fakat high ayarını açtınız mı acaba

Bu bilgileri verirseniz daha net yardımcı olmaya çalışabilirim.

3. Osman YAMAN

Osman YAMAN Yeni Üye

Ön değiştirici model SHIMANO SLX KFDM66110L6 SLX 10V.

Bisikletim carraro 476 Z race üzerinde fabrika çıkışı gelen bir ön değiştirici.

Aynakol dişli sayıları: 42x32x24

Aktarıcı fabrikada bağlandığı yerde.

Low ayarını yaptıktan sonra high ayarı orta bir seviyede açık

Ferhat Köse bunu beğendi.
  4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aradığın çoğu bilgiyi bu linkte bulacaksın.....
    http://techdocs.shimano.com/media/t...0A/SI-5KV0A-002-TUR_v1_m56577569830736189.pdf

Basit bir ayar problemi gibi duruyor.Low ayarında zincirle aktarıcının duvarı arasını çok geniş tutmayacaksın (linkteki ayar kısmında değerler yazar) o mesafeyi olması gerekenden zincir uzak dursun diye fazla açarsan bu sefer vites kolunun çekeceği tel miktarı sabittir en üstte(büyük dişlide) yeterli tel çekimini yakalayamazsın.Muhtemelen ilk akla gelen olayın bu gözüküyor.Daha açık anlatmak gerekirse atıyorum vites kolu iki dişli gurubu arasında 0.5 santim tel çekerek alt dişli gurubundan üst dişli grubuna alıyor zinciri.Sen aktarıcıyı olması gereken yerden zincirden uzak olsun diye kadroya yaklaştırırsan bu 0.5 santim yeterli kalmayacak üst dişliye çok zor geçecektir yada hiç geçemeyecektir.Bunu bir kontrol et linkten olmadı paylaş tekrar yardımcı olmaya çalışayım.

5. Osman YAMAN

Osman YAMAN Yeni Üye

Pdf yi indirdim şimdi göz atıyorum. Çok teşekkür ederim.