ön vites attırıcı sorununa yardım lütfen

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
selam arkadaşlar. önce takılı malzemeleri yazayım yardım edecek olan arkadaşların işine yarayabilir: deore lx ön attırıcı ve deore hollowtech octalink aynakol kullanıyorum vites attırıcı olarak da deore dual kollar takılı.

şimdi sorunuma gelince, aynakol en büyük dişlideyken, ve ruble en ufak 3 dişliden herhangi birindeyken, zincir ön attırıcı kafesinin dış kısmına sürterek insanı fitil eden sesler çıkartıyor. çok değil fakat fitil etmeye yeteri kadar olan bu sesleri bir türlü geçiremedim.

uyguladığım yöntemler:
1) önce ayar vidaları ve vites değiştirici üzerindeki tel gerginlik ayarı vidası ile oynayarak çözmeye çalıştım olmadı,
2) uğraşmayayım dedim, zaten ilk bakım zamanı da gelmiş dedim, bisikleti aldığım yere götürdüm, aynakoldan ufak çıt sesi geldiğini ve ön attırıcı ayarını yapamadığımı söylerek. teslim aldım eve geldim baktım hala aynı sesler var üzerine de aynakolda çok rahat farkedilebilen salak bi boşluk var(pedal kolundan tutup sağa sola sallayınca hiç oynamaması gereken eksende oynuyor aynakol), sağolsunlar dikkat edip bakmamışlar özellikle söylememe rağmen. neticede bu şekilde de çözülmedi.
3) ön attırıcıyı tamamen söktüm, parallel şekilde tekrar taktım, ayarlarını yaptım, hala bu sürtme devam ediyor ve ben kudurmak üzereyim.

şu halde, belki aynakol gevşeyip boşluk yaptığından da olabilir tahminimce onu gidip sıktırıcam(bu sefer adam gibi yaparlar umarım), bunun haricinde aklınıza gelen sorunumu çözebilecek bir yol var mı acaba? şimdiden teşekkür ederim cevaplarınıza. bütün sinirlerim ayağa kalkı akşam akşam, nefret ediyorum işini düzgün yapmayan birileri yüzünden çıkan problemlerden.

Scudo

castelloterminator

Aktif Üye
Tepki
57
bende çok uğraştım o sürtmeden kurtulamadım en sonunda ön 2 deyken arkayı 4-5-6 da kullanılabilir şekilde ayarladım bunun dışına çıkınca sürtmeye başlıyor ön vitesi aşşağı yukarı bile ayarladım bnce onun çözümü yok.

• Beğen
Tepkiler: Mithrelios

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
zaten ön 1, arka 1-2-3; ön 2, arka 4-5-6; ön 3, arka 7-8-9 şeklinde düzgün çalışması yeterli diğer türlü çaprazlama olduğundan istenilen bir durum değil. yani ön 1 de ve arka 7-8-9 gibi dişlilerdeyken ön attırıcıya sürtme illa ki olur onun çözümü olmaz zaten öyle kullanmak da yanlış bisikleti fakat benim derdim ön 3 de iken arka 7-8-9 normal olması gerekirken burada sürtme yapması...

hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

castelloterminator

Aktif Üye
Tepki
57
@Mithrelios
evet bende mecburi olarak bu kurala uymuş oluyorum ama yinede ön 2 arka 3 teyken sürtmesi sinir bozuyor..

sizin ön 3 arka 7-8-9 iken neresine sürttüğüne dikkat edin pedalı çevirirken zincir sağ sol yapıyormu yoksa vitesin tepesinemi sürtüyor?

• Beğen
Tepkiler: Mithrelios

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
sürttüğü yer ön attırıcı kafesinin dışta kalan yanı. daha fazla da gitmiyor ön attırıcı dış tarafa doğru, sonuçta problem çözülemiyor. bir ihtimal dediğim gibi, aynakol adam gibi sıkılı olmadığından olabilir 3-5 mm içeri kaysa aynakol sıkıştırılıp belki de sorun bitecek.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
sorunu kısmen hallettim gibi uzun bir cebelleşme seansından ve acıyan ellerden sonra. son dişli ile kafes arasında 2mm gibi bir boşluk kalması lazimken daha fazla imiş gözden kaçırmışım onu ayarladım tekrar söküp attırıcıyı, kısmen kesildi.

şimdi tek sorun boşluktan dolayı yalpa yaptığı için dişli o yalpa sırasında sürtebiliyor. onu da en yakın zamanda hallettiricem gidip. çok sinirlendirdiler daha önce memnun olduğum bir satıcı olmasa, ağır bir başlık açacaktım haklarında bu özensizliklerini detaylıca anlatan...