Ön ve arka rulmanlı göbek

FDEVRAN

Üye
Tepki
16
İsim
Fatih
Bisiklet
Sedona
Selam arkadaşlar. Bisikletimin ön ve arka göbeklerini rulmanlı göbekler ile değiştirmek istiyorum. Bisikletim Sedona 410 v firen. Araştırdığımda ilk göze çarpan marka Novatech oldu. Başka önerebileceğiniz markalar varmıdır. Birde Novatech de iki farkı kod adı altında rulmanlı göbekler ( Novatech D041sb D042SB ve Novatech D711sb D712SB ) var farkı hakkında bana bilgi verirseniz sevinir. Teşekkürler.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ne diye değiştireceksin ? bence hiçbir sebep yok.
Bu 410 ile yokuş aşşağı inişlerde pedal basmadan hızlanmada çoğu bisiklete fark atıyor. Rulmanlı göbek taktığınızda bisikletiniz kanatlanmaz ama derseniz daha uzun dayanımlı olsun diye rulman lı ile değiştireceğim o zaman haklısın ama garantili ürünü 2 yıl garantisinden faydalanmanı tavsiye ederim.

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar merhaba, ön ve arka olmak üzere rulmanlı takım göbek arıyorum disk fren bağlantılı olmasına gerek yok.Rublem Shimano Acera HG41 8x11-34 olacak takım bulursam takım alırım ama önceliğim arka göbek ön göbeği alsamda yaza doğru ancak takabilirim bütçem maksimum 750 tl sıfırda olur ikinci elde işimi görsün yeter.

Ama ön ve arka takım yada aynı marka model olmalı birbirinden farklı ürünler veya farklı renk istemiyorum.

Şöyle bir göbek buldum;

(link)

Tavsiye edermisiniz ve bu göbeğin ön için olanı da varmıdır? Yada tavsiyee edeceğiniz başka marka model varsa paylaşırmısınız

Arkadaşlar yanlış anlaşılma olmaması açısından düzeltme gereği duyuyorum.Rulmanlı derken kafes rulmanlı sistemleri değilde tek sıra standart rulmanlı sistemleri kastediyorum.

Örnek;

(link)

Son düzenleme:

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@OmerKa
göbek değiştirmek yerine jant değiştirmeyi düşünseniz daha mantıklı,750 tl ye iyi bir çift jant alınır yani hem ağırlıkdan kazanırsın hem daha akıcı olur.Yol bisikleti jantları var o fiyatlara (link) mesela bu

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Jantım 20 inç katlanır bisikletim için alıyorum bunu.Niyette komple dediğiniz gibi jant ve lastik dahil yeni bir set hazırlamak var ön ve arka için ağırlık takıntım yok kendi çapımda biniciyim neticede.Öncelikle göbeklerden işe başlamak istiyorum.

Aşağıdaki göbek için 9-10-11 sistem uyumlu demiş bu göbekle hg41 8x11-34 çalışmazmı?

(link)

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
  • FRONT HUB: Double-sealed, ground race, dual-lock nuts w/ 17mm contact side, 5mm QR
  • REAR HUB: Double-sealed, loose ball, dual-lock nuts
arkadaşlar, rulmanlı göbek takmak için kriterler nedir? stock hublar bunlar...yerlerine ne takabilirim? disk yok 32 delik...

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
marka sizin için çok önemli değilse

tayvan malı şöyle bişey var

(link)

@HakanAydn

Not: Disk yok kısmını atlamışım. Bu arada yol bisikleti için mi bakıyosunuz?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: HakanAydn

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@HakanAydn 3 kriteri var.
1 - diskli disksiz mi
2 - rublesi vidalı mı kaset mi
3 - delik sayısı. (ağır kişiler için 32 veya üstünü öneririm, en azından arkada)

@denizt nin verdiği ürünün rulmanlı kaset takım için fiyatı çok iyi. ama beyaz göbek bisikletin renksel ahengini bozar, bilmiyorum belki benim gibi görsellik takıntın yoktur.

• Beğen

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HakanAydn Eğer maksimum 8li ruble kullanmak size yetecekse daha uygun fiyatlı shunfeng ya da guli marka göbekler bile var rulmanlı. Vidalı ruble piyasada maksimum 8 li mevcut şu an için. Aktarıcı olarak en fazla eski seri alivio kullanabilirsiniz. ya da acera tam hatırlayamadım.

• Beğen

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@can_celik v fren için olmalı zaten....peki göbeklerin genişlikleri hep aynımıdır..yani yol da olsa mtb de olsa bu 3 kritere uyunca tamam mıdır?
bazı göbeklerin eni atıyorum 20 cm diğeri 15 gibi bir durum yok mu?.. yada deliklerin olduğu yanal kısmın çapı hep aynı mıdır?
@denizt 9 lu ruble, alivio aktarıcı..
birde delik sayısı zaten jant üzerindekiyle aynı olacak sonuçta sadece göbek değişiyor..öyle değil mi?

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HakanAydn Disk uyumlu göbeği V frenli kadrolarda/jantlarda kullanmak için pek bir engel yok. Diğer ölçüler de bilidğim kadarıyla aynı. örnek mtb jant setini olduğu gibi yol bisikletine takabilirim sanırım. 8li kaset rubleye uyumlu göbeğe 9-10-11 li kaset ruble takılıyor mu ona pek hakim değilim. Ama sizinki 9 lu alivio olduğna göre kaset uyumlu göbek. 11 vitese kadar uyumlu muhtemelen. vidalı göbeklere bakmicaksınız. sonuç olarak yolladığım link işinizi görür. Ama disk uyumlu olduğu için fazladan 6 tane vida deliği olucak göbekte.

Hem disk uyumlu olmayan hem kaset uyumlu hem 32 delik hem de rulmanlı göbek bulabileceğinizi zannetmiyorum. Yoktur demiyorum yine biraz bakının. Yol bisikletleri için üretilen jant setlerinde en fazla 28 delik olacak şekilde bi ihtimal olabilir. Fiyatları size 2-3 bisiklet daha aldırır

• Beğen

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@denizt sağolasın..peki rulmanlı olmasa,
(link)
bu mesela bariz akıcılık farkı yaratır mı? yoksa %1-2 mi rahatlar?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@HakanAydn genişlik olarak kaç boy var onu bilmiyorum. bu arada vidalı/kaset bir tercihin var mı? ben bisikletin yeni olduğu için kasettir diye iyi fiyat dedim deniztnin gösterdiğine. eğer vidalı kullanırım dersen rulmanlı göbekler çok ucuz.

@denizt disk bağlantısı olmayan rulmanlı kasetler için bakınmıştım aliexpress'te. nedense dandik bilinmeyen marka çıkmadı hiç. novatec vardı o da sadece arka 36h olarak 50 dolardan başlıyordu haliyle...

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@can_celik ruble değişmeyecek, kaset olmalı..vidalı değil ruble..

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HakanAydn Rulman şart değil ekstra sağlam ve uzun ömürlü olur orası ayrı tabi. Ama Gürkan genç yıllardır xt göbeklerle turluyor. Bi sakıncası yok yani. Bilya yataklı göbekler. Ama bakımını yapmayı biliyodur muhtemelen. :D

Akıcılık konusunda da pek hissedilecek bi fark oluşmaz. Hele de tur bisikleti için.

(link)

• Beğen

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@HakanAydn sürücü ağırlığı arttıkça bilyalı göbeklerin yarattığı enerji kaybının arttığını belirteyim. yine aynı şekilde ağırlık arttıkça bilyaların göbekteki/dingildeki yatakları oyması daha hızlı oluyor ve dingildeki somunların çözülüp bu boşluğun alınmasını sıklaştırmak gerekiyor. vidalı ruble kullanıyorsan rulmanlı düşünmeyebilirsin çünkü zaten vidalı ruble göbeği ve mili zamanla yamulttuğu için ister istemez bir yenileme/bakım gerektiriyor. ama ben kaset kullanan 100 kg üstü biri olsam kesin rulmanlı kullanırım. senede 1 kere rulmanları değiştiriyorsun başka bir şeyle ilgilenmiyorsun. kaliteli rulman takarsan 2 senede 1 bile yeter.

• Beğen

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HakanAydn Sram göbekle shimano ruble kullanılıyosa sanırım aradığınız göbeği buldum

(link)

• Beğen

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@can_celik @denizt arkadaşlar, bana tur performansı için çok bir extra vermeyecekse değiştirmeme gerek yok o zaman..üzerindeki ne ürünü bilm.ama specialized seçmiş takmış...bi sökeyim bakalım hırıltı aşınmadan mı yoksa kurum-kalıntıdan mı...bana bir gres tavsiyesi de verirseniz çok makbule geçer..
@denizt bu güzel...😁..e kesin uyar mı?

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HakanAydn herhangi bir gres işinizi görür. Bisiklet için ayrı üretilen varsa onu tercih edersiniz. Bence de mantıklı olan değiştirmemek.