Ön ve arka far hırsızlığı

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
Geçen hafta pazartesi günü yaşadığım olay. Marmara Üniversitesi Göztepe kampüsünün karşısındaki cafede oturmak üzere teşrif ettim. Iceriye gidip çayımı alıp gelene kadar toplam 120 küsür liralık farlarım çalınmıştı. Bir Allahın kulu da görüp 'napıyorsun' dememiş belli ki. Isletmenin kameraları da sağolsun o kısmı görmüyor.

Allahtan bisikletimi kitlemiştim ki onu da götürmemişler!
Yakın zamanlarda sadece ön ve arka far satan birine denk gelirseniz bana haber vermeniz rica olunur :)

Scudo

Bicikl

Üye
Tepki
42
Bisiklet
Carraro
Geçmiş olsun. Teknoloji ilerlesede bisikletleri hap gibi yapıp cebimize koysak. Gerçi o zaman da cebimizden çalarlar.

• Beğen
Tepkiler: Utku Oktay

byhsyn34

Aktif Üye
Tepki
79
İsim
Hüseyin I
Bisiklet
Salcano
Çok gariptir bende 2 kez kilitsiz bıraktım. 1inde çerez alıp çıktım 2 dklık şey etrafta tekin değildi gitmiş ışıkları çalmışlar bisikleti çalmamışlar :confused:
Bir kere avm otoparkında kilitsiz bırakmıştım yine ışıkları çalmışlar.
bir kere de kilitliyken çalmışlar :cool:
Ya bunların amacı ne vandallık mı?
Saçma gelen şey bisikleti çalmayıp ışıkları çalmak. İyi ki ışıklarım 10-15 tllikti. Artık yanımda taşıyorum atıyorum çantaya ufak bi sırt çantasıyla. Sorun sele çantamın çalınması olur. 2 dk markete girip cıkmamla çalınırsa üzülürüm.
Eee hep yanıma da alamam ya!

• Beğen
Tepkiler: AliÇimen

Metela

Aktif Üye
Tepki
157
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şu ana birçok defa spor salonunda ya da cafe önü vs. farları üstünde bırakmıştım, spor salonunda katlanır olduğu için kuytu görünmeyen bir noktaya bırakıyorum ve moon farlar var üstünde çıkartması gayet kolay, demek oluyor ki bundan sonra üstünde bırakmamak lazım, keşke başınıza böyle birşey gelmese, bana ders oldu bu yaşadıklarınız bundan sonra üşenmeyip çıkartıp cebe atacağım ne olur ne olmaz diye...

geçmiş olsun bu arada..

• Beğen
Tepkiler: Aldora Road Team

orneken

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Engin O.
Bisiklet
Corratec
Alacağım her ürünü özenerek alırım ama bu hırsızlıklar yüzünden ben de ucuz dandik mallara yöneleceğim bu gidişle. Marka model neydi. İlan denk gelirse haber verilir belki

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hocam benim iki kez ışıkları çaldılar, kablolu km saati vardı onu da çalmaya çalışmıştı bir sefer de sökememiş kırıp koymuş yan tarafa. Güvenlik görevlisinin gözünün önünde olan olay bu, avm nin girişi kalabalık bir alan. İnsanlar bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyor.

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
@orneken
@orneken

Marka sigma idi ama modeli hatırlamıyorum. Ön far usb ile sarj edilenlerden, arka far ise 2 kalem pil ile çalışıyordu.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bakkala markete girerken km saatini ve ışıkları söküyordum ne olur ne olmaz diye.. iyiki de söküyormuşum!!!
birisi bunları çalsa çevredeki insanlar ne bilecek ki.. zaten çoğu kişi ilgisi dışında olan şeyleri görmüyor bile..

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Çalmak aklında değil ama daha ucuz ve önemsiz olduğundan açıkta gördüğü şeyi çalıyor. Çalma fırsatı yaratınca küçük şeyleri vicdana yedirmesi kolay.
Ayrıca sen bisikletle geldin parkettin sonra girdin dükkana sonra aklına geldi geri çıktın farları sayacı alayım diye bisikletin yanına gittin duyarlı biri gelip hop nooluyo elalemin malını kurcalama dedi sen de dönüm yok bisiklet benim üzerinde farları unuttum deyip söktün gittin Ada'm ne yApsın yere yatırıp kelepçemi taksın.
Gittiğiniz AVm lerden kapalı kişisel park yeri talep edin arabay park yeri veren bisiklete de vermek zorunda.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bu olaylar yüzünden forbestten 2.5 liraya aldığım arka aydınlatmaları kullanıyorum. Biraz kalitesiz olsa da fiyat performans ürünü...

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
arka aydınlatma hariç gündüz ön aydınlatmayı takmıyorum.
en son hastanede çalmışlardı benim aydınlatmayı. o günden sonra bu kuralı uyguluyorum. sadece gece takıyorum bisiklete

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu güne dek birşeyimi çaldırmadım, inşallah çalınmaz da. Ben tanıdık tanımadık birilerinde güzel bir eşya vs görünce aman diyorum nazar değmesin, gözüm kalmaz asla. Devir kötü tabi artık zevk olsun diye çalan var, çok yakın bir iş arkadaşımın kleptoman olduğunu öğrenince evimde bile bir odada yalnız bırakmaya korkar olmuştum. Neyse kendi kendine arkadaşlığımız bitti. İyi birisiydi ama hastalık işte. Dikkatli olmak lazım üşenmeden çıkarıp takmak şart oldu fakat şu solarstorm tarzı o ring gibi lastikle takılan farlarda biraz sorun olur sökmesi takması kablosu.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aydinlatmalari hep bel cantasinda (free bag) tasiyorum. Aksam gec saate kalirsam veya gece turu tarzı birsey yapacaksam takiyorum. Km saatim kablolu ama 5 dk. dan fazla birakacaksam veya guvensiz hissettigim biryerdeyse, bisikleti kilitlerken cikarir yanima alirim. Sele alti, kadro cantasi vb. seyleri bisiklette birakmaya cekindigim, herseferinde sokup yanima almaya usendigim icin, ancak spor amacli veya tur amacli bineceksem takiyorum.
En kolayi hacimli bel cantasi bence! Bir gozune cuzdan telefon anahtar vb. atiyorsun, bir gozunede yama, levye, mini pompa, alyan cakisi, eldiven, aydinlatmalar, km saati, hatta yedek lastik atiyorsun. Cantayi beline veya omzuna asinca kaski da ustune askılıyorsun gerekirse, oldu bitti :)
Sayarken cok gorunsede elinizde cebinizde tasimadiginiz icin oyle agir hantal yorucu birsey olmuyor ;)
En azindan bana oyle gelmiyor :p

NOT: Bu tip bel cantasi vb. kullanacaksaniz, klipsi/kilidi kaliteli birsey olsun! Ilk cantam ucuz yollu uyduruk birseydi. Bisikletle giderken klipsi acildi ve cok ciddi bir kaza geciriyordum. Neyseki jant teline tekere falan dolanmadan kayip dustu. Bende ani dikkat dagilmasi ile kotu bir frenlemede hafif bir dusus yasayarak atlattim. Aman diyeyim :)

• Beğen
Tepkiler: chnkrmz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet alarmi bu probleme cozum oluyor , bisiklete biri degdigi an otmeye basliyor.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
This Alarm Calls Your Phone if Somebody Touches Your Bike

• Beğen
Tepkiler: Bugraacik

sercansekkin

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
Ben bisikleti 3-4 dk bile yalnız bırakacak olsam asla üzerinde aksesuar bırakmıyorum. Ön farım henüz yok ama arka stop ışığım, kilometre bilgisayarım, siboplardaki harekete duyarlı ışıldakları 2 dk'mı ayırıp ceplerime atıyorum. Üzülmektense 2 dk harcamak kesinlikle ve kesinlikle evlâdır. Üşenmeyin. Bisikletinizin üzerinde çıkarılabilir aksesuar bırakmayın :) Bakın ben 3 yıldır bisikleti aynı yere kilitliyordum, çalındı. Kahroldum artık her gelişimde 2. kattaki evimin salonuna erinmeden üşenmeder yeni bisikletimi çıkarıyorum tekrar kahrolmamak üçün. Sütü tedbirli için ki, yoğurdu üflemek zorunda kalmayın :D Sevgiler.

• Beğen
Tepkiler: Bugraacik

Bakbay

Üye
Tepki
24
İsim
Barış
Bisiklet
Trek
Geçmiş olsun fakat 70 millet yaşıyor istanbulda üzülerek normal diyicem..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Bakbay Hocam benimkiler Ispartada çalındı :D Dolandırıcı Allahsız apart sahiplerinden başka kimsenin olmadığı şehir :D

bozok

Üye
Tepki
35
İsim
Mehmet C.
Beyaz plastik kelepçelerle farları sabitlemek belki çözüm olabilir. Benim bisikletin arka farı bol geliyordu sele borusuna. Çinden çok ucuza almıştım onu kelepçelerle bağlamıştım. Alan eden olmadı şimdiye kadar. Bisikleti bağladığım zamanda ise üstünde aksesuar bırakmam arka far haricinde.

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
@furkan.zaman

O konuyu @BF Okuru abimiz kanalında yayınlamıştı. Ben pek güvenilir bulamadım ama. Bisikletin çok az da olsa sallanmasi gerekiyor. Ve o alarmı açana kadar farları sökmek daha kısa zaman alır.
@Bakbay

Bazi Suriyeli arkadaşlar bisikletim hakkında sorular sorarken, bazıları ise yanından hızlı geçmiş olduğum için küfür edebiliyor. Fatih semtinde neredeyse Türkten çok Suriyeli olmaya başladı.