Ön ve arka aktarıcı tavsiye

emre daran

Üye
Tepki
27
iyi geceler bisiklet tutkunları. gece gece uyku tutmadı kafamı kurcalayan bir konu size sormak istedim. bisikletim marin tur bisikleti ben drop bar yol gidonu taktım stı 2300 vites kollarım var onlarla ilgili şimdilik bir sıkıntım yok.kafamı kurcalayan aktarıcılar. arkada 2300 önde altus aktarıcı var. sistem 3x8'li ve bu sisteme uygun üst seviye aktarıcıları bulamadım. hepsi ya 10'lu sistem ya da 9'lu sistem. 10 veya 9'lu sisteme geçmeyi düşünmüyorum alt ve üst dişli oranları zaten o sistemlerle aynı. yardımcı olursanız STI kollarımla birlikte 8'li ruble ve 3'lü ayna kolda çalışacak en iyi aktarıcılar neler.yurtdışından sipariş gececeğim için aciliyetli olarak yardımlarınızı bekliyorum. not: aynakol 48x38x28, ruble 11-32.

Scudo

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Şimdi şöyle:
Arka attırıcının vites sayısıyla bir ilgisi yoktur. 5'li rubleye dura-ace arka attırıcı, 11'li dura-ace 9000 rubleye tiagra arka attırıcı takabilirsiniz. Yeter ki max ruble boyu (max sprocket size) ve zincir uzunluğu(difference diye geçer, daha sonra değineceğim) uygun olsun.
Eski modellerde şansınızı deneyin ama tiagra'nın üstündeki modellerin hiçbirinin(ne yeni ne eski) 32'lik ruble destekleyeceğini zannetmiyorum. Büyük dişliye attığınızda AA ruble dişlisine değer.
Dağ bisikletinden bir arka attırıcı adapte edilebilir, birkaç tur bisikletinde görmüştüm. Nasıl yapılır, direk uyum sağlar
mı bilmem.
Üçlü aynakol varsa üçlüye özel ÖA'ya ihtiyacınız var. Bunlar ikili ÖA'lara göre yukarı-aşağı doğrultusunda daha uzundur.

Üçlü aynakol zincir uzunluğu mevzusunu da meydana çıkarıyor. Vitesler değiştikçe zincirin boşta kalan kısmının uzunluğu değişiyor, bunu tolere etmek için AA'nın kafesi ileri geri hareket ediyor.
Kısa bacaklı(yol bisikleti AA'larının çoğu gibi) AA'lar bu farkı tolere edemeyebiliyorlar. Sonuç: sarkan zincir veya
zarar gören ruble ve AA.

Velhasıl üçlü aynakol ve 11-32 ruble seçeneklerinizi çok daraltıyor.
Umarım yardımcı olmuştur, mutlu yıllar.

emre daran

Üye
Tepki
27
illaki yol aktarıcısı olması şart değil. STI kollarda sanırım bazı mtb aktarıcıları da çalışıyor eğerki öyleyse aklımda deore lx var tur bisikletlerinde en çok kullanılan aktarıcı ama doğru seçim olur mu bilemiyorum. STI kollarda problem çıkartmayacaksa alabilirim. zaten performans için değil turlarda kullanıyorum hem bagaj hem de römork çektiğim için arkada daha küçük dişli kullanamıyorum rampalarda zorluyor. zaten bu yaz 3. bisiklet olarak ultegra setli bir yol bisikleti alacağım performans yapacağım zaman onu kullanacağım bu yine tur bisikleti olarak kalacak. yine aktarıcılar konusunda görüş ve tavsiyelere açığım.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Arka aktarıcının vites sayısı ile ilgisi vardır çünkü belirli vites sayılarında zincir kalınlığı değişmiştir o yüzden aktarıcının makarası ve zincir kafes genişliği farklıdır.5 li sistemin zincirine dura ace aktarıcı takmayı denersen zincir aktarıcının kafesinin içerisinde sıkaşacaktır.

Ayrıca 3 lü aynakol tercihli yol sisteminde hiçbir şekilde kısa bacak arka aktarıcı kullanılamaz hiçbir kısa bacak aktarıcı 3 lü aynakoldaki diş farkını karşılayamaz.

Arkadaşın sıkıntısına da yorum yazmak gerekirse zaten 48 li aynakol kullandığınız için 48 dişe müsait tüm ön aktarıcıları yani sadece yol için 3 lü uyumlu aktarıcılar değil mtb aktarıcılarını da kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

emre daran

Üye
Tepki
27
ön aktarıcı olarak bir tane model buldum. 105 triple model 9 speed diyor arka vites sayısı bende 8 çok farketmez sanırım. arka aktarıcıyı da uygun bir mtb aktarıcısıyla değiştireceğim sanırım. aklımda deore lx vardı ama o 9 speed. ince zincir kullanıyormuş kataloğunda ve satan sitelerde öyle yazıyor.ben hg40 zincir kullanıyorum.önemli olan yol bisikleti fren-vites kollarında düzgün çalışması. kollar st2300

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
En düşük shimano deore olsun.Deore nin üstünüde alabiliyorsan iyi olur derim.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
@ferhat köse

Zincir genisliği de bir faktör, ben onu atlamışım. Uç örnek olsun diye dura-ace dediydim.

Düzeltme için teşekkurler.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@emre daran

Vites kollarının sistemiyle rublen uyumlu olsun yeterli.Yani vites kolun 8 li diyorsun rublen de 8 li olduğu sürece kol uygun miktarda tel çekecektir aktarıcı da ne olursa olsun bu tel çekimi kadar ilerleyerek zinciri taşıyacaktır.Ön aktarıcıda 9 lu sistem aktarıcı alırsan 8 li zinciri biraz daha geniş olduğundan çaprazlarda zincirin aktarıcıya sürtmesi sorunu yaşarsın .8 li sistemin malzemeleri daha ucuz araştırırsan 8 li sistem de bulabilirsin.

emre daran

Üye
Tepki
27
ferhat bey 8'li aktarıcılarda da kaliteli bir aktarıcı yok. mecburen 9'lu sistem bir aktarıcı uydurmaya çalışacağım. kollar rubleye uygun. ruble 8'li kollar da aynı şekilde kollarda sorunum yok.sınıflar arası kalite karşılaştırması yapabilir miyiz? mesela yol sisteminde 105 set mtb'de deoreye mi karşılık geliyor gibi. hani bana şu aktarıcıyı al deseniz yeterli olacak onu alacağım.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Soranın 8 li sistem aktarıcıları işinizi çok rahat görecektir hala satılıyor olması gerekiyor .Ayrıca xtr dahil tüm sistemlerin eski model 8 li sistemler mevcut madem yurtdışından aratıyorsunuz muhakkak orada da bu modellerin sıfırını bulabilirsiniz.Ayrıca mevcut 2300 aktarıcınızın ne zararını gördünüz aktarıcı değiştirmekten ne gibi bir beklentiniz var.Bana kalırsa yada yazdıklarınızdan anladıgım kadarıyla boş yere aktarıcı değiştirmek istiyorsunuz gibime geliyor.Aktarıcı değiştirerek sistem yükseltilmez mevcut 2300 kollarınıza dura ace aktarıcı da taksanız şu an kullandıgınız 2300 aktarıcıdan farklı bir şey görmeyeceksiniz. Yol sistemindeki 105 mtb de slx donanıma denk gelir.Eski aktarıcınızı kullanmaya devam edin derim.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

emre daran

Üye
Tepki
27
2300 aktarıcı 11-32 rublede vitesi büyük dişlilere alınca dişlilere değiyor 32 diş aktarıcıya büyük geliyor ve zincir dişlinin yarısı sarması gerekirken 3 te 1'ini sarıyor.ön aktarıcı da orta dişliden küçüğe alırken en az 5 tur atınca geçiriyor. keyfi olarak değil bu yüzden değiştirme kararı aldım.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Rubleyi 28 li alın daha kolay bir değişim ayrıca ön aktarıcınızdaki sorun ayar problemi aktarıcıdan kaynaklı değil.

emre daran

Üye
Tepki
27
sanırım haklısınız. eskiden üzerinde orjinalden 12-25 vardı uzun turlarda römork çektiğim için 11-32 taktım. aslında aklıma fikir geldi komple yol seti alıp.arkayı 10 vites 11-28 yapıp önde de 2'li mtb aynakolu kullansak. aynakol küçülünce hem hafiflik konusunda hem de rampa konusunda iyi olur gibi geliyor bana. hem de ikili olunca sonradan yol aynakolu da takılabilir ama takacağımı zannetmiyorum. römorkumu kamplar için kullanıyorum haliyle bazen 20-25 kilo arası yük oluyor dağlarda kamplar için kullanıyorum. %15'e yakın eğimlere tırmanıyorum. mtb de var ama uzun turlarda sevmiyorum. neyse bakalım biççaresine bakacağız artık. ilginiz için teşekkürler...

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@husseinerol

Kendi soruma alıntı ile cevap vereyim. Yenileme işlemini tamamladım.

Shimano FC-131 48-38-28 Aynakol
Shimano Altus FD-M310 Ön Arttırıcı
Shimano Tourney RD-TX35 Arka Arttırıcı
Shimano Tourney ST-EF41 Vites & Fren Takımı

Siparişler elime ulaştıktan sonra baktım ki aynakolda sırıtmasın diye hiç hesapta yokken Shimano FC-131 ile değiştirdikten sonra tüm parçaların montajını yaptım. 250 TL'ye yakın cüzi bir masraf ile eski bir kömürlük gazisi MTB'ye hayat vermenin haklı gururunu yaşıyorum :)

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
düz gidonlu yol bisikletimde shimano sora 9 lu arka aktarıcı var. vites kolu olarak shimano altus 9 lu uyumlu çalışır mı?

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
Bir şey sormak istiyorum: Sora setleri hâlâ satılıyor mu?

Ayrıca Altus set almayı düşünüyorum fakat kulaklı tipini bulamadım acaba kulaksız alsam olur mu?

Tepki
0
İsim
RulesRiders
Forumda yeniyim bisiklet kullaniminda da yeni sayilirim forumdaslara bir sorum olacak gariban seri dlye bildigim suan bisikletimde tz21 aktarici var. Bende gecislerden cok memnun degilim onun icin biraz daha iyi olduguna inandigim tourney serisi bir aktarici almayi planliyorum ama ty ve tx diye iki seri var bunlarin hangisidaha iyidir veya arasindaki fark nedir bilemedim aizinde onereceginiz aktaricilari bilmek isterim cevaplar icin simdiden tesekkurler iyi forumlar..

P_20180612_153024.jpg

Oğuzhan9

Üye
Tepki
1
İsim
Oğuzhan
Öncelikle merhabalar, bayramımız kutlu olsun. Şuan elimde Shimano HG-20 12-28T 7'li ruble var zincir de KMC HV500. Arka aktarıcım sizlere ömür olduğu için yeni aktarici alacağım ama üstünde ki tourney rd-a070 den almak istemiyorum 90TL çünkü. Onun yerine yine 90TL'ye sora r3000 almak daha mantıklı geliyor. Araştırdım benim zincir 7.3mm 7ve8 aynı oluyor ama 9 farklı oluyor diye gördüm ama mtb idi belki yol bisikletlerinde farklı olabilir diye sizlere sorayım dedim. Eğer sora olmazsa claris alacağım onun zaten sorun çıkaracağını düşünmüyorum umarım doğrudur. Okuduğum bir yazıda 9'lu aktarıcının 7'li rublede çalışabileceği yazıyordu. Shimano sora r3000 hg20 12-28 7li kaset üstünde shimano st-a070 kollarıyla çalışır mı? Teşekkürler.

Tepki
3
İsim
Ömer Faruk Erdoğan
Bisiklet
Diğer
Merhaba bende shimano slx fc-m7000 1x11 uyumlu aynakol var.
Bu aynakol ile sram nx vites kolu, sram nx arka aktarıcı, shimano slx m7000 11-42t ruble ve sramın bir tane 11s uyumlu zincirini kullansam problem olur mu? Yani shimano ve sram karışık olursa uyuşmazlık olur mu? Problem çıkarır mı?