Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön tekerin Balansı Sürekli Bozuluyor

Konu, 'Tekerlekler' kısmında akndgl tarafından paylaşıldı.

1. akndgl

akndgl Kıdemli Üye

Adı:
    Akın
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ön tekerin balansı sürekli bozuluyor, tam ayarlıyorum dümdüz olacak şekilde, iyice sıkıyorum vidasını kelepçesini, ama 10 metre gidince teker yine şu alt resimdeki şekli alıyor, üst taraf sola eğik gibi, çok fazla değil aslında çok az bir miktar, bisikletin tepesindeyken ön tekerin sağ alt tarafını görebiliyorum , sol alt tarafını göremiyorum, belki de simetri problemim olduğundan çok fazla takıyorumdur bilmiyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim, yetkili servise bile götürdüm "abi düzgün bu bişey yok ki" dedi, düzgün değil işte yamuk :(

modern-cool-sport-bicycle-front-view_45639679.jpg

2. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Fren bacakları tam ortalı şekildeyse balans bozulduğunda jantın bir tarafının papuca sürtmesi gerekiyor. Ön tekeri havaya kaldırıp elle çevirin. Sürten yer var mı kontrol edin. Kelepçeyi sıkmadan önce tekerin iyice oturduğuna emin olun ve üst taraftan hafifçe vurun. Sonrasında kelepçeyi sıkın ve tekeri çevirin.

Tekerleği çevirdiğinizde akıcılıkte bir problem var mı? Göbekten her hangi bir ses veya takılma hissi geliyor mu? Belki teker göbeğinde problem vardır.

akndgl bunu beğendi.
  3. akndgl

akndgl Kıdemli Üye

Adı:
    Akın
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Fatih hocam teker hiçbir yere sürtmüyor, göbekte herhangi bir ses ve takılma da yok, gayet akıcı, çok hafif bir miktar zaten bu eğrilik, bende simetri problemi olduğu için gözüme çok takılıyor, sürüşte de bir sıkıntı yok yani, dediğniz gibi bi de tekeri taktıktan sonra üstten vurmayı deneyeceğim belki maşanın bir tarafı tam oturmuyordur, yine aynısı olursa maşanın bir tarafının hatalı olma ihtimali var mıdır?

4. Fatih Çetin

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Maşadaki teker yuvalarını kontrol edin. Belki bir tarafta çapak ya da benzer birşey vardır ve bu sebepten dolayı teker tam oturmuyor olabilir. Maşanın hatalı olması da ihtimaller arasındadır ama çok çok düşük ihtimaldir.

akndgl bunu beğendi.
  5. Enginkale

Enginkale Kıdemli Üye

Seviye:
    Fatih Çetin arkadaşın dediklerini yaptıktan sonra (çapak vs yoksa göbek sağlamsa) belki de siz yanlış görüyorsunuz. Paralaks hatası denen bir kavram var belki onu yaşıyorsunuz. Bakış açınıza veya ışığa göre görüntü yanıltıyor olabilir. Lastiğin sağ altını görüyorum sol altını görmüyorum demişsiniz belki de lastiğiniz simetrik değil veya formunu kaybetmiş.

ozgur908, Fatih Çetin ve akndgl bunu beğendi.
  6. akndgl

akndgl Kıdemli Üye

Adı:
    Akın
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Fatih Çetin sağolun önerileriniz için, yarın dediklerinizi yapacağım.

@Enginkale hocam bisiklet daha yeni, 3 haftalık, uzun sürüşler yapamadım daha sadece işe gidip gelmek için kullanıyorum günlük 4-5 km, toplamda 100 km yapılmadı daha bisikletle, kendini kanıtlamış bir markanın bisikleti, 3 haftada düz yolda formunu yitireceğini sanmıyorum, dediğiniz gibi bir sorun da olabilir zira servis elemanı bile "bişey yok abi bunda düzgün işte" dedi, o bile göremedi yani. Yeni olduğu için çapak falan sıkışmış olma ihtimali şimdi bana da yüksek olasılıklı geliyor, fabrikasyon hata olasılığını inşallah yoktur diye ümit ediyorum. Yanıtlarınız için çok teşekkürler.

7. Fatih Çetin

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bisikletiniz yeni olabilir. Ama belki dış lastiklerin üretim tarihi eskidir. Uygun şartlarda depolanmayan dış lastikler deforme olabiliyor.

akndgl ve Enginkale bunu beğendi.