Ön tekerden gelen ses

stinger

Üye
Tepki
1
mrb arkadaşlar bisikletimin ön tekerinden tıkır tıkır sesler geliyor sürme flnmı var diyerek amartisörden söktüm lastiği çevirdim gene tıkır tıkır ses geldi sanırım bilye dağılmış göbekten eğer bilye dağılmışsa kendim yapabilirmiyim acaba forumda bunla ilgili anlatım varmı ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Göbeğin nasıl bişey rulmanlı mı bilyalı mi. Bilyalıysa bilmeksizin yapamazsın.Rulmanlıysa sen hiç yapamazsın.Bisikletciye git en iyisi.

Göbeği değiştirise bir de tel dizme masrafı alır.en aşa 10 lira (akort filan)

Semih Karadağ

Aktif Üye
Tepki
109
Arkadaşlar yaklaşık 1 haftadır ön göbekten vikleme şeklinde sinir bozan bir ses geliyor. Bisikletin üstünden inip tekeri çeviriyorum ses falan yok, biraz yük bindimi ötmeye başlıyor. Sökmek isteimyorum bilyalı sistem dağıtabilirim(çok elimde kalan göbek oldu :) ) Bu sorunu yaşayan varmı tam olarak neden kaynaklanır ve bilinen bir çözümü varmıdır?
İyi Forumlar..

• Beğen
Tepkiler: Tekin.kadir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Benzin istasyonuna git.Tüp şeklinde gres yağları satılıyor.4-5 lira birşey..Kürdan benzeri birşeyle hem göbek kısmına hemde pedalları çıkartıp onun vida ve bilya yerlerine sür.Sonra tak..Kesilmez ise içte sorun vardır göbeğin..Servise gitmen gerekir..

McMILLERR

Aktif Üye
Tepki
238
Bisiklet
Trek
Bunun 2 sebebi var.

1- Pedal vidaları öter
2- Orta göbeğin sıkılması gerekir.

Orta göbekte sürekli tek bir yöne doğru baskı yağıldığı için zamanla sol pedal basışlarında bir ses oluşmaya başlar ve bu boşluğun sıkılması gerekir. Aynakolun bağlı olduğu dışarıdan gözüken vida değilde, aynakol sökülerek gres yağlı orta göbek içten sıkılır. Yani anlıyacağınız kendi başınıza sıkılamıyor ve servise götürmek gerekiyor.

Erdi ÜNAL

Üye
Tepki
4
Bisikletimin ön tarafından her pedala bastığımda 'garç gurç' sesleri geliyor.Normal pedala basmadan gittiğimde hiç bir ses yok. Normal bisiklette bütün kontrolleri yaptım hatta maşa kelebeğini filan değiştirdim,lastikleri tekrardan kontrol ettim,gidon selesinin üstünden kalkıp pedala bastım,pedalları kontrol ettim ama işin içinden çıkamadım! Maşam havalı EPİCON, acaba onunla ilgilimi,kilitli konumda gidiyorum düz asfaltta,yağı filan eksildiğinde yada içinde yeterli hava olmadığında yaparmıki böyle?:mad:
Tecrübeli arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
pedalı değiştrmeyi deneyin. yada orta göbek için bakım yaptırn. maşadan kaynaklanıyr olsaydı pedalı basmadanda glmesi lazımdı. sorun pedal ve bölgesinden kaynaklanyr gibi duruyor. dediğim gibi aynakol göbek pedal bölümlerini usta bi bisikletçiye göstermenizi tavsiye ediyorum :)

Tepki
0
Bisiklet
GT
Ön tekerimin çizdiğim kısmı, ıslak bir zeminden geçince diğer kısmına göre gözle görülür biçimde daha çok ıslanır oldu. Ayrıca sürüş esnasında " vııjjjj" diye ses çıkarmaya başladı. Acaba bir sorun mu var? Arka lastikte hiç böyle bir şey yok. Bisikletim 8 aylık.

https://i.hizliresim.com/VggADB.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba,

Vitesi yükselttiğim zaman ön tekerlekten önceleri sanki eskiden jantlara boncuklar takılırdı da tık tık sesler gelirdi ya o seslerden geliyordu. Sonrasında da sanki ön frene basılıymış gibi bir sürtünme sesi geliyor. Kontrol ettim, sürtünmeye sebep olabilecek birşey göremedim. Neden kaynaklı olabilir?

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
viteslerin ön tekerle bağlantısı olmaması lazım. ayakta yada oturarak sürerken fark ediyor mu peki

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Açıkçası çok fazla dikkat etmedim oturarak ya da ayaktayken çıkıyor mu, çıkmıyor mu diye.

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
Sanırım jant tellerinizin bazıları gevşemiş durumda veya ön teker göbeğiniz oldukça bakımsız kalmış.

Csaver

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Amoeba
Benimde başıma gelmişti.Kontrol ettiğimde jant tellerinden biri gevşemişti.@makara kardeşime katılıyorum.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bazı sesler vardır, nereden geldiklerini anlayamayız. Genelde tanımlayamadığımız seslerin, kaynaklandığını düşündüğümüz bölge ile hiç alakası olmaz.
Bu da sanırım o seslerden biri. Lakin ön tekerlekle vitesin alakası yok.
Muhtemelen orta attırıcı veya göbekle ilgilidir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bakımsız kalmış olamaz, bisikleti alalı henüz 3 hafta oldu. Ama fren sürtüyor gibi bir ses geliyor evet, hızlandığımda da oluyor olabilir çok da anlamıyorum bisikletten. Sanırım en iyisi bakımını yaptırmak. Teşekkürler.

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
Ön jant göbeğiniz çok sıkılmış göbeği açıp içindeki bilyalara biraz geys yağı sürün ve ne çok sıkı ne de çok gevşek olacak şekilde göbeği kapatın