Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ön süspansiyonu nasıl sökerim?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Candaş Kızıl tarafından paylaşıldı.

1. Candaş Kızıl

Candaş Kızıl Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Elimde eski bir bisan var.bunun ön süspansiyonunu nasıl sökebilirim

bahtiyar közen bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Önce gidon boğazını çıkartın, gidonu tutan parçayı yani. Onu çıkartmak için tepede duran civatayı gevşetmeniz gerekir, komple sökmenize gerek yok. Bisiklet çok eskiyse yerine kaynamış olabilir, gevşettikten sonra ön tekeri bacaklarınızın arasında tutup gidonu çevirin, bir defa dönerse zaten rahatlar ve çıkar.

Sonra gidon boğazının altında kalan büyük somunları (2 veya 3 adet olabilir) büyük ağızlı bir anahtar yardımıyla çıkartın. Sonra amortisör direk yerinden çıkar zaten, fakat dikkat. Altlı üstlü bilye yatakları vardır orada ve içinde oldukça çok sayıda minik bilye bulunur, döküp kaybetmemeye özen gösterin.

3. Candaş Kızıl

Candaş Kızıl Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ön tekeri bacaklarımın arasına sıkıştırdım fakat gidon dönmedi :mad: Galiba eski olduğundan kaynamış.Başka bir yol yokmu acaba?

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    O civatayı gevşettikten sonra plastik bir tokmakla vurun ona yukarıdan. Civata gevşedikçe yukarı geliyorsa eğer sıkışmış demektir boğaz maşaya, siz o civatayı gevşettikten sonra boğazın ya da diğer deyişle gidon yüksekliğinin en aşağı seviyeye düşmesi gerek. Dediğim gibi, civataya tepesinden bir kaç tane vurun bir tokmakla, tokmak yoksa da araya kalın bir tahta parçası koyup çekiçle de vurabilirsiniz.

5. Candaş Kızıl

Candaş Kızıl Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sökemedim ama yinede teşekkürler.Belki zorlayarak çıkartabilirim

6. nightkobe

nightkobe Üye

Seviye:
    ben de alyan başlı çektirmeyi baya bi gevşettikten sonra çekiç ve takoz yardımıyla vurmanızı önerecektim çünkü boğazın çektirmesi maşa borusuna sıkışarak tutunur,onu oradan ayırmak için alyan başlı saplama boşlayana kadar vurulmalıdır.eğer vida aşağı düşüp boşladıktan sonra bile gidonu çevirmekte zorluk çekiyorsanız muhtemelen boğaz borusu maşa borusuna oksidasyon nedeniyle kaynamıştır.ama üzülmeyin WD40 kullanın:))

7. Candaş Kızıl

Candaş Kızıl Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Gidon boğazından kessen olmazmı?:D