Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön maşadaki esneme?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Levent Kırça tarafından paylaşıldı.

1. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Salcano Assos-X modeli bir bisikletim var ve Zoom marka bir süspansiyon maşa takalı.

Sorun maşanın esnemesinden sanırım ki ayağa kalkıp pedallara bisikleti sağa sola yatırarak gidersiniz ya, onu yapınca ön fren ayakları bir sağa bir sola esniyerek janta sürtüyor. Lise zamanlarında Bianchi Aspid kullanıyordum ve yanlış hatırlamıyorsam onda da böyle bir sorun vardı. Bu maşanın kalitesiz oluşundan mı kaynaklanıyor acaba? yoksa normal bir esneme mi?

Bir arkadaşım 2.el bir trek 4xserisin bir bisiklet almıştı. ondaki ön maşa xcm'ydi sanırım. onda bi baktım ama sorun yok gibiydi. tam hatırlamıyorum şimdi. bisikletini gece karanlıkta denemiştim. ve bisiklette siyahtı. esnedi mi sürttü mü farkedemedim tam?

bahtiyar közen bunu beğendi.
  2. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    zoom'u çope at sende kurtul bızde kurtulalım :D forumda guzel fıyata xcr xcm bulabılırsınız :)

3. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Tahmininiz doğru, maşanın kalitesizliği bu sorunu yaratmakta... Maalesef değişim dışında da sorunu çözme yolunuz yok...

4. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hocam iyi diyorsunda, bende kararsızım. parça parça yenilesem mi diyorum yoksa komple yeni mi alsam modundayım. komple yeni birşey almak nereden baksan 1.200-1.500 falana patlayacak. parça parça yenileyincede zaten yeni bir tane sıfırdan almak gibi birşey olacak. acayip ikilemdeyim yani. önde mekanik disk vardı. o varken bu durum göze batmıyordu. hatta hiç görülmüyordu haliyle. şimdi v fren e geçince durum ortaya çıktı. e fren değiştir maşa vites falan derken gidiyor. of off.

neyse ilgiliniz için teşekkürler. bakalım temiz bir fırsat geçerse elime 2.el birşeyler artık.

sonEr´´ ve bahtiyar közen bunu beğendi.
  5. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    km saati almak için bisikletçime gittiğimde bu maşa olayını da sordum. o maşadan değil janttaki esnemeden kaynaklandığını değiştirsende birşey değişmeyeceğini söyledi. tek çözüm tellerin gerginliğini arttırmak olduğunu ama bu seferde çok kolay tellerin kopabileceğini belirtti.

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bence de tellerdendir. Aşırı değil ama telleri biraz sıkılaştırmakta fayda var. Ön jant tellerinden ziyade, arka teller daha kolay kopuyor çok sıkı olunca. Çünkü çekiş arkadan olduğu için, pedala asılınca yanal esneme daha fazla oluyor (zincir dişliyi yani göbeği, tepeden baktığınızda saat yönünün tersinde zorluyor). Ön jant için fazla da korkmayın kırılacak diye bence.

7. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Onu diyicektim tam, o esneme jantin esnemesi ayaga kalkip giderken, masayla ilgili degil

8. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bu sorun maşadan da olur... Bu sebeple incelenmesi lazım görmeden konuşmak farazi olur. Bence jant tellerinin gerginliğini ölçtür ve buna göre karar ver...

9. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dogru gormeden yorum yapmak havada kaliyor yine, ama masanin o eksende o kadar esnemesine kadar tekerlek daha kolay esner. Zaten masanin fren pivotlari baglanan kismi o kadar esnerse, masanin uclarinin saga sola 3 5 cm oynamasi gerekir ki o da imkansiz. Sorun bana gore %95 tekerleklerde.

10. erol elbyk

erol elbyk Üye

Seviye:
    zoom da olsa o kadar esneme zamanla maşanın kopması ile sonuçlanırdı çoktan bencede tellerden kaynaklı bir sorundur.bence yeniden akort ettir jantları ...

11. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar uygun fiyata bulduğum 2.el XCM V2 maşa ile yaptığım denemeden anladım ki esnemeler maşadan kaynaklı. Şu anda herhangi bir esneme yok. Ve tellerin ayarlarıylada oynanmadı.

Bilginize...

12. Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz Aktif Üye

Seviye:
    Jant göbeğinin body'sini kontrol ettiniz mi? Gevşemişse benzer sorunlara yol açabiliyor.

13. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hocam herşey aynı sadece maşa değişti. ve sorun kalktı. sizce gobek soz konusu mu hala ;)

14. ghost rider

ghost rider Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba. Konunun yeri değil ama özel mesajınıza 50 mesaj yüzünden cevap veremiyorum. Ürünler için telefonuma mesaj atın lütfen! Yada sah ibinden. com üzerinden ürünleri görebilir ve ordan doğru mesajlaşabiliriz;-)
    05464355615

15. Abdullah Safa Karabacak

Abdullah Safa Karabacak Kıdemli Üye

Seviye:
    Göbeğin boşluğunu kontrol ettinmi bundanda kaynaklanabilir. jantıda hallettim halen var diyorsan zoomların üst kapağını söküp içindeki vidaları sıkmayı dene bakalım kolay dönüyorsa maşadanmiş diyebilirsin ama sanmıyorum maşadansa ters çevirip bisikleti maşada boşluk varmı bakabilirsin.Kolay gelsin

16. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sanırım son yazdığım cevabı okumadınız.

Abdullah Safa Karabacak bunu beğendi.
  17. Abdullah Safa Karabacak

Abdullah Safa Karabacak Kıdemli Üye

Seviye:
    Atlamışım kusura bakma ya bence göbekten jant telleri normal ise eğer.

18. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dediğim gibi herşey aynı sadece maşa değiştir ve problem ortadan kalktı. Maşanın kendi üzerinde birşeyler denemedim yeniden. Kenara kaldırdım. Sanırım kalitesinden kaynaklanıyor işte.