Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön maşa uyumu konusunda bir sorum var

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Mehmet Ali EROL tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Ali EROL

Mehmet Ali EROL Yeni Üye

Merhaba,

Benim yeni aldığım corratec bisikletteki RST Gila 80mm maşayı pek iyi çalışmadığı için değiştirmek isteğindeyim. Bisikletin kadrosu klasik Corratec Motion kadrosu. Yanlış bilmiyorsam 80-100mm maşalar takılıyor ve bu değerler maşanın şoku emdiği miktar. Bu değerlerin artması maşanın uzamasına sebep oluyordur diye düşünüyorum. Ben mevcut bisikletime 120-160mm bir maşa takabilir miyim ? (Makul fiyata bir tane bulduğum için) Uyum sorunu olur mu ? Tahminim maşanın uzunluğu daha fazla olacağı için direksiyon biraz yukarı kalkacaktır. Ama benimki tahmin.

Konu ile ilgili bilgisi olan var ise yardımcı olursa sevinirim.

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    uzun mesafeli maşalar sadece gidonu yükseltmez... Alın borusuna fazla yük binmesine ve muhtemel çatlaklara sebep olabilir...

Ayrıca alın borusu açısının değişmesi hakimiyeti değiştirir yokuş çıkarken ağırlık merkezinin arkaya kaymasına sebep olur...

Kadronuza 100mm den daha yüksek bir maşa takmanızı pek tavsiye etmiyorum...

Mehmet Ali EROL bunu beğendi.
  3. Mehmet Ali EROL

Mehmet Ali EROL Yeni Üye

hızlı cevap ve ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim. O zaman başka bahara kaldı ön maşa hayalleri :)

4. gecekusu333

gecekusu333 Kıdemli Üye

Seviye:
    bendede motion var,ancak daha önce ki başka bir bisikletime böle uzun bir maşa takmıştım ki hiç de estetik ve hoş durmadı.çok kaba sapa bir hal aldı bisiklet ve sürüş performansıda düştü.onun yerine geometriyi bozmuycak 100mm maşa al derim...

5. okevenk

okevenk Üye

Seviye:
    bende de motion var aynı performans sorunu bendede var . 2 seneye yakın kullandım maşayı şimdi 2009 sid team aldım . bence sende önce maşayı iyice kullan eskit sonra bir maşa ile değiştir derim ben

6. Mehmet Ali EROL

Mehmet Ali EROL Yeni Üye

teşekkürler okevenk, benimde planım o zaten. Ama amortisörün olmadığını farz ediyorum şu anki bisiklette. Genelde arazide kullandığımdan inişlerde biraz parmaklar ve bilekler titreşimden rahatsız oluyor ama idare edeceğim şimdilik, önümüz de kış zaten.

Ama sorunun amortisörün yayında olduğunu düşünüyorum. Forumda daha önce bir zihn-i sinir projesi olarak bu model bir amortisöre daha kaliteli ve uygun bir yay takıp performansı arttıran varsa öğrenmekte fayda var :) o tür birşeyler okuduğumu hatırlar gibiyim, ama emin değilim.