Ön lastik mi arka lastik mi daha sağlam olmalı?

winterkhan

Üye
Tepki
14
İsim
Umut Han
Bisiklet
Drag
Selamlar arkadaşlar, drag blade yol bisikletimin arka lastiği epey deforme oldu, ön lastik ile değiştiriyim diyorum, nasıl olur? Ön lastiğin kayma ve yol hakimiyetini kaybetme riski daha fazla sanırım, o yüzden iyi olan taraf önde olmalı diye düşünüyorum, doğrumudur? Bi haftaya yeniliyecem bu arada :)

Scudo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Her iki lastik de iyi durumda olmalı şakaya gelmez.Ön lastiğiniz hızlı bir sürüş esnasında patlarsa takla atmanız işten bile değil veya ciddi bir kaza geçirmeniz.Ön lastik yön verici ve az yüklü(genel itibariyle ağırlığımızın çoğunu arka lastik üzerine bindiririz.) olduğu için kayma,yol hakimiyetini kaybetme durumları olabilir.Dikkat ediniz.

• Beğen
Tepkiler: winterkhan

winterkhan

Üye
Tepki
14
İsim
Umut Han
Bisiklet
Drag
Teşekkürler, benim de düşündüğüm ön lastiğin daharahat kaydığı şeklindeydi.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Aslında hiç belli olmaz. Ben de yaklaşık 40 km hızla giderken asfalta fırlamış 3-5 mıcırı farketmedim ve ön lastiğe bişeycik olmadan arka lastik yarıldı boydan boya :) Bence almışken ikisini birden alın, eski lastiklerinizin sağlam olanını da yedek olarak kullanırsınız...

• Beğen
Tepkiler: winterkhan

winterkhan

Üye
Tepki
14
İsim
Umut Han
Bisiklet
Drag
Evet tabi, zamanı geldi, özellikle arka lastik her an korkutuyor, 20 dereceden sonra tutuşlarda ofs çekiyorum, bu hafta değiştircem Bu arada ucuz,performanslı lastik öneriniz varmı, 30 tl civarı rubenalar iş görürmü?

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Valla Rubenalar'ı bilmiyorum ama 2 hafta önce falan Decathlon'dan Michelin Dynamic Sport aldım 30 liraya tanesini. Önceki Hutchinson Equinox lastiklerimle bisikletimi fazla yatırmaktan korkuyordum ama şimdiki lastikler baya iyi tavsiye ederim :)

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Frenlemelerde vs direk ön tarafa yük biner,dönüşlerde de aynı şekilde. Benim gibi tecrübe etmek istemiyorsanız ön lastiğinizi sağlam tutun,arka toparlanıyor bir şekilde ;) Ama tabi en doğrusu ikisini de sağlam tutmak,komik kazalar olsa da trafikte pek şakaya gelmez.

• Beğen
Tepkiler: OzzYMKL

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
kask,fren ve lastikler asla ucuza kaçılmaması gereken şeyler bence... ikisini birden değiştirin derim :)

OzzYMKL

Forum Demirbaşı
Tepki
173
Samet'in de dediği gibi bencede önü daha sağlam tutmak lazım çünkü ön lastik basıncı düştüğünde hele birde kalın (1.90 üstü) lastik kullanıyorsak gidonu dengelemesi zor bir titreşime sokuyor veya basınç iyice düştüğünde az bir sağ,sol manevrasında bisiklet bizi üstünde atabiliyor.Acı tecrübeler.:D

• Beğen
Tepkiler: Çağın Ş.
Tepki
87
Bisiklet
Giant
benim için arka çünkü arka tüm yükümüzü alıyor.Bundan 2 gün evvel cst iç-dış lastik vardı patlayıp duruyordu.Continental Grand Prix 4000 taktım taş gibi banamısın demiyor