Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön freni sağ kola bağlamak?

Konu, 'Frenler' kısmında basar tarafından paylaşıldı.

1. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.

Ön freni sağ kola bağlamak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bana göre solak olmayan birisi için bu çok mantıklı.

2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    bisiklet sahibi o şekilde kullanmak istedikten sonra kim ne desin ;)
    ya abi bi tur bineyim diyenlere de sürpriz olur, o şekilde düşen adam biliyorum..

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Çok uzun süre bu şekilde kullandım bisikletimi (2005'e kadar). Daha sonra standart olana geri döndüm. Murat Abi'nin dediği gibi keyfi bir olay ;).

4. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:
    ilk bisiklet toplattığımda yaptığm frenajla gidon bacağıma neredeyse girdi ,tepe üstü çakılıyodum:( .. sonra arka freni sola aldım . :)
    motorsiklet de kullandığım için benim kullandığım bütün bisikletlerde ön frenler hep sağdadır ..
    hiç bir sorun yaşamıyorum ama fren kablosunun konumunu başından itibaren iyi ayarlamak lazım sonradan sadece tellerin yerini değiştirince kablo kadroya (şaft'a) sürtüyor .
    ben de anlayamamışımdır niye ön fren sol tarfta oluyor diye . bence ön freni kullanmasını bilmek çok çok önemli ve ilk başlangıç ta sağ elini kullananların ön frenlerinin sağda olması bana daha mantıklı geliyor .
    Sonra eliniz hassasiyet kazandıktan sonra alışkanlığa bağlı olarak herşey yerli yerine oturuyor :in: sağdaymış soldaymış farketmiyor.
    başkasının fren pozisyonları farklı yerlerdeki bisikletini kullanmazsanız bir sorun olmuyor.:)
    kullanırsanız özellikle dik inişlerde ve hızlı virajlarda ani frenajlar çok tehlikeli aklınızda olsun ;)

extremunction bunu beğendi.
  5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bunun Solak olmama ile ilgisi yok, hatta genelde sağ el kullanılıyor, ön frenkolunun bence standart solda olmasının amacı sağ elle aniden kuvvetli bir şekilde sıkıp bisikletten uçmamaktır.

6. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Sol elle de aniden kuvvetli sıkılabilir.

Sağlak olanlar sağ eliyle daha iyi dozajlama yapabileceğinden, ve de ön frende dozajlama çok önemli olduğundan ön freni sola almak bana mantıklı geliyor.

7. gencizmirli

gencizmirli Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ön freni sağ tarafa almak aslında duruşlarda ön freni'nde kullanılması için etkili olur.Çoğu insan bisiklette ön freni kullanmaz süs gibi durur o orda.Bence şart bişi arka frenim sağda benim özellikle de yaptırdığım bişi değil aslında ama alışkanlık...

8. castelloterminator

castelloterminator Aktif Üye

Seviye:
    ön fren kullanmıyorum

9. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    Ön fren bazı free-ride ve bmx bisikletlerde kullanılmıyor, xc bisikletlerini ön frensiz düşünemiyorum, duramazdık ve haftada bir arka lastik eskitirdik...

10. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    eskiden biliçli bisikletxiler fazla olmadığı için çoğu bisikletin farklı oluyodu hiç biri diğerine uymuyodu ama artık herkes standart ını biliyo ve şu an böle bişe yapmanın amacı kullanıcı kolaylığı eğlence zevk olur ve geröekten bilmeyen birine verdiğinizde sürpriz olabilir fakat bisiklet sahibi açısından pekte eğlenceli olacağını sanmıyom ben bisikletimi yerde görmek istemem (karbonlarımı çizmeyiiin):D

11. castelloterminator

Seviye:
    bildiğin mtb birini yapıyorum birinde sorun çıkyıo bnde ellemedim daha sadece arka fren var yokuşlarda durmak için 50 metre gerekiyo:rolleyes: bu yüzden bikere kaza yaptım ama huylu huyundan vazgeçmiyor...

12. Kaan Eryürek

Kaan Eryürek Üye

Seviye:
    Aslında fazla tartışılacak bir konu değil tamamiyle tercih meselesi :D

13. KAMİKAZE

KAMİKAZE Kıdemli Üye

Seviye:
    ilk motorsiklet(ybr 125) demememde neredeyse sırf bu yüzden çok büyük bir kaza geçiriyordum. önüme aniden çıkan arabaya bisikletten alışık olduğum tepkiyi refleks olarak gösterince, ön teker kaymaya başladı. panik anında arka frenin ayağımın altında, ön frenin sağ elimde olduğunu tamamen unuttum. çok sakat bir durum. o olaydan sonra motorsiklete birdaha kullanmak için binmedim. yani insanın alışık olduğu şeyleri değiştirmesi çok zor. bence bunu başaran istediğini istediği yerde kullanabilir

14. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    aynısı bana da oldu ilk motor sürüşümde durmak için sağdaki fren koluna asıldım...düştüm..motor da kiralıktı bisürü para ödedim.içimdedir hala...:(

15. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Birileri "ön fren kullanmıyorum" demiş:eek: :eek:

Bisiklet olsun, otomobil olsun, motosiklet olsun, Dünya üzerindeki bütün araçlarda Frenaj esnasında bütün ağırlık öne doğru ivme yapar...Buda ön taraftaki taşıyıcı organlara ve tekerleğe baskı yapar arka tekerleklerde ki tutuş azalır... O yüzden bir arabaya bakarsanız Ön fren daha geniş güçlüdür...Bir motora bakarsanız Öne büyük çapta frenler arkaya ise sadece dengeleyici fren koyulur...Artık bisiklette de bazı üreticiler öne 180 arkaya 160 koymaya başladı...
    Örneğin Benim düz yol sürüşümde arka fren neredeyse hiç kullanmıyorum...Sadece hareket yaparken yada manuel e kaldırdığımda kullanıyorum...
    Yada abimden örnek vereyim(kendisi şuan yarışıyor)...
    Körfez pistinde antrenman turundan sonra sinirli sinirli bana gelip sökecem şu arka freni dedi...Niye abi? dedim... "Zaten kullanmıyorum, birde virajda çalılara takılıyor" dedi:D:D:D

Ön fren kullanın arkadaşlar...Kullanamıyorsanızda alışırsınız...;)

Uğur Taşdemir bunu beğendi.
  16. castelloterminator

Seviye:

kumlu bir viraj dönerken ön freni sıksana bi? ama kaskını takmayı unutma

17. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:

Ben de boyle bir sey yazacaktim ama
    gibi bir cevap gelebilir diye vazgecmistim.

18. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Eğer fren sıkmayı biliyorsan hiç bir şey olmaz ;). Eğer fren sıkmayı bilmiyorsan virajın yönünda yerle bir olursun. E zaten kullanmayı bilmediğimiz şeyi de kullanmamak lazım değil mi?

Unutmamak lazım. Fren sıkmak sadece fren kolunu gidona yaklaştırmak demek değildir. Bisikletin verdiği tepkiye, zemine, o anki pozisyonumuza ve buna benzer daha bir çok değişkene göre de bisikleti kontrol altında tutmayı bilmek gerekir.

19. H.Çelik

H.Çelik Üye

Seviye:
    motorsikletlerde solda debriyaj olduğu için sağda ön fren olur bisikletlerde ise genelin sağlak olduğu düşünülerek tam tersi mesela yokuşta kamyondan tutundunuz sağ ellemi tutarsınız sol ellemi?sağ elle kamyonun solunda gidilemiyeceğine göre..bunlar rasgele değil düşünülerek yapılan uygulamalardır ama sonradan isteyen istediği tarafa alabilir

20. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:

14 yıldır bisiklet üstündeyim...

Bunun son 2 yılı "bilinçli" yani "kask, eldiven, ve gerekli korumalarla" geçti...Ve Freeride dalıyla ilgileniyorum...

Ve çok şükür sadece bir kere düştüm...Ondada "gülmekten"...

Burada frenle yada herhangi birşeyle ilgili ders vermeden önce cevap yazdığınız kişinin forumda aktivasyonu ve yazdığı mesajlarının anlamlılıklarınıda gözden geçirmeyi bir tavsiye olarak sunuyorum....

Ayrıca çok severek kullandığım bir Magura Hs33 arka frenim var:D ...

Kapanış olarak...
    Frenaj bir "his"tir... Gerekli yerde gerekli poziyonda uygun şekilde frenaj yapılır...Öndü arkaydı herhangi bir kalıba sokulmaz...;)

Saygılar:)