Ön frene yağ bulaştı

Konu, 'Frenler' kısmında Hüsnü Deniz Kalaycı tarafından paylaşıldı.

1. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar biliyorum çok kez soruldu ama benimde başıma geldi ve foruma yazınca üzüntüm azalacak gibi oluyor:) Maşamın bacaklarını yağlarken fazla kaçırdım galiba öndeki rotora yağ bulaştı bende farketmedim frenleme yaptım ve balatalarda yağlandı şimdi ne yapmam lazım? Fren tutmuyor ve ötüyor:(

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Tekerlegi sökün. Frenden balatalari da sökün. Su icinde zerrecikler olan bulasik deterjani ile hem diski, hem de balatalari iyice yikayin. Cok güzel durulayin, kurutun. Geri takin. Diski iyi isitacak sekilde bir kac kez frenleyin. Güle güle kullanin.

3. Hüsnü Deniz Kalaycı

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok teşekkürler denedikten sonra sonuçları yazacağım buraya:)

4. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Scott bisikletlerin kullanma kılavuzunda bu durumda "rotorları alkolle temizleyin, balataları ise değiştirin" yazıyor. Ben de aynı hatayı geçenlerde yaptım. Yağ sökücü spreyle rotor ve balataları temizledikten sonra bir süre sinir bozucu sesler ve düşük performanstan sonra şimdi normale döndüler. Geçmiş olsun, neticeyi merak ediyorum.

5. Hüsnü Deniz Kalaycı

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hayes'in kullanma kılavuzunda pedlerin isopropil alkolle temizlenmesi gerektiği yazıyor ancak ben burda sadece etil alkol bulabildim yani kolonyada olandan direk kolonya ile temizlesem bir sorun olurmu??

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Hayes'in önerdigi alkol belki iyi yag cözen bir alkoldür, emin degilim. Ama tiner tehlikeli olabilir cünkü cok kuvvetli bir cözücüdür. Balatanin yapisindaki yapistirici maddeleri de cözüp balatayi toz haline getirebilir.

7. Hüsnü Deniz Kalaycı

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet haklısınız:)

8. Hüsnü Deniz Kalaycı

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar söylediğiniz bütün yöntemleri denedim Würth'ün balata spreyini de denedim ancak işe yaramadı ön pedlerle arka pedleri değiştirdim nasıl olsa arkanın fazla güce ihtiyacı yok diye sorunum ortadan kalktı hemde arkada hiçbir performans kaybı yaşamadım--mutluyum:D

9. planet58

planet58 Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Aynı olay benim başıma motorsiklet balata ve diskinde geldi.Söküp benzinle diski güzelce temizledim ve kuruladım. Daha sonra balatalarıda benzinle temizledikten sonra 0 veya 1 numara zımpara ile biraz düzleştirip kuru bir fırçayla üzerindeki toz kalıntılarını süpürdüm ve yerine taktım.Sonuç süper.Denemenizde fayda olabilir.

kazasız sürüşler

10. Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu ara sıra başıma gelen birsey. Özellikle karda vs bisiklete bindikten sonra yerdeki mazot kalıntıları bir sekilde diske bulasıyor. Ne yapıp ettiysem eskisi gibi olmuyor. Ben de yeni balata alıyorum. Bu sefer zaten balataları gözden cıkarttığım için yağlanmıs balataları kırtasiyeden aldığım Artcraft kokusuz tinere attım 45 dakka sonra balataları cıkarttım diş fırcası ile fırcaladım. Su altında yıkadım ve kuruttum. Diskleri de önce balata temizleyicisi ile temizledim. Sonra da kolonyalı mendille tammen parlattım.

Bu tineri tercih etmemin sebebi daha kuvvetsiz olduğunu duşunmem. Başka tinerler balataları bozabilir.

disk: avid G2
    balata: baradine ds-17

Sonuç: Sıfır performansa cok yakın.

Güney Tuncer bunu beğendi.
  11. NightHawk

NightHawk Aktif Üye

Seviye:
    izopropil alkolü elektronik malzeme satan yerlerde 1.5lt lik kaplarda bulabilirsiniz :) çok uçucu ve pahalıdır. kaynama noktası 82 derece :boese157:

Suyla karıştırıp da kullanabilirsiniz, uçuculuğu azalır (%60-70 alkol gerisi su olabilir) Hidrolik yağını bile temizler. Kapalı ortamda buharı patlayarak tutuşacak kadar yanıcıdır. İyi havalandırılmış yerde kullanın. Ben suyla karıştırıp camsi kabına koyuyorum. Genel amaçlı temizleyici oluyor. Cep telefonu camı silmekten bisikletin bulaşan yağlarına kadar her yerde etkili.

12. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    hafiften tinerli bir bezle rotoru güzelce temizleyin büyük ölçüde yararlı olacaktır.

13. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    bisikletin balatalara yağ bulaşmış ise balatalar kesinlikle aynalama yapıyor bu aynalı yüzeyi de ilk önce balataları bildiğimiz pril gibi bulaşık sıvıdeterjanlarıyla yıkayın ve bi arkadaşımız daha dedi sıfır zımpara ile mutlaka aynalanmış yüzeyi zımparalayın ve tabi rotoru da yıkamanızda fayda var balataları yerine oturttuktan sonra bisikletin üzerinde ani frenlemeler yapın gerekirse rotorun üzerine rotor soğukken su dökün ve su kuruyuncaya kadar ani frenleme yapın ve size mütiş bi fren elde ediceksiniz

Hüsnü Deniz Kalaycı bunu beğendi.