Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ön frene basınca gidon titremesi

Konu, 'Frenler' kısmında Baran Özkan tarafından paylaşıldı.

1. Baran Özkan

Baran Özkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar ben hidrolik disk fren kullanıyorum.. bu frendende her daim güzel takırdı sesleri geliyor (sürtme sesinden farklı olarak hani tel janta değer ya o ses gibi) ve birde ön frene basınca gidonda çok fazla bir titreme oluyor .. bu konu hakkında bir bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi acaba?

şimdiden teşekkürler bol pedallı günler dilerim:)

2. Korhan Nas

Korhan Nas Aktif Üye

Seviye:
    Ön frene basınca gidonda titreme deyince benim aklıma hemen furç yatağında bir problem var fikrini uyandırdı.

3. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    gene senin için tahminlerimi söyleyeyim :) disk frenlerde diskten tıkırtı gelmesi disk rotorlarının gevşemiş olmasından kaynaklanır. frene bastığında gidondaki titreme içinde furç yatağını kontrol etmelisin. bide şaft borusu 1-2 mm bile uzun olsa bi titreme oluyor.

Baran Özkan bunu beğendi.
  4. Uğur Güneş

Uğur Güneş Üye

Seviye:
    Rotor Vidalarını İyice Sıktıktan Sonra padlerin durumunu kontrol edin. Eğer gerekiyorsa pad ayarı yapın.

Titreme Diğer Arkadaşlarında dediği gibi Furş yatağından kaynaklanır. Gİdondan bisikleti tutup yukarı aşağı sallayın. Ses veya titreme varsa bu şekildede belli olur. Eğer yataların ve bilyaların durumu iyiyse sadece sıkıştırmak gerekir bu da basit bir işlemdir.

Baran Özkan bunu beğendi.
  5. Baran Özkan

Baran Özkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    fren setim deore ama ön disk arkaya göre daha büyük:D

sanırım dediğiniz gibi furş yatağından kaynaklanıyor titreme..
    bilyalarda bi problem olduğunu düşünmüyorum.. bunu sıkmak için ne yapmak gerekiyor? oradaki kapağı açıp alyan ilemi sıkacağım acaba?

6. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    vidalı disk se evet :) basit bi işlem olsa gerek. ama genede vidalara karışmadan önce elinle disk i kontrol et eğer boşluk varsa yap. yoksa zarar verme ihtimalin yüksek.

7. Baran Saldanlı

Baran Saldanlı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bende de arka disk te sorun var. bugun rotorları değiştirdim.sorun rotordaysa yeni bi tane alırım. rotorda değil ise kalliper ve balataları de değiştirip deniyeceğim bakalım sorun nerdeymiş

8. Emre Nakipoğlu

Emre Nakipoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlarımın düşüncesine katılıyorum sadece içlerinden bir tanesine katılmıyorum !

1-) Şaft borusu 5 mm falan uzun değilse sorun olmaz ama daha uzunsa mümkün olabilir
    2-) Furç yatağını kontrol etmelisin açmışken çamur pislik oksitlenme falan varsa temizleyerek yağlamalısın
    3-) Evet rotorların gevşemişte olabilir onları kontrol etmelisin bağlantı noktalarını falan
    4-) Sanırım 185 lik rotor kullanıyorsun ve bunlarda esneme diğerlerine göre biraz daha fazla olabiliyor... Bir rotor ayarını yapmayı unutma maşanı takarken tam oturup oturmadığına dikkat et
    5-) SON OLARAK ; MAŞA DA BOŞLUK OLABİLİR önlem olarak onu da kontrol et ama diğer ilk 4 maddeden sonra buna da bir bak derim ben ... Saygılar

9. Baran Saldanlı

Baran Saldanlı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hersşeyi denedim rotorları sıktım.Kaliperi ortaladım.Hiç biri fayda etmedi.En son arka lastiğin kadroyu tam ortalamdığını gördüm. Mandalları gevşetip tekeri ortaladım. Alyenle de kaliperi gevşetip freni sıkarak takrardan alyenle kapattım.Sonuç olarak frenlerden ne titreme ne de sürtme var frenleme gücüde eskiye göre arttı. Umarım yardımcı olur.

10. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende yakın zamanda aynı sorunu yaşadım; benim sorunum kaliperi iyi sıkmayışımdan kaynaklıydı daha doğrusu hidroliğe yeni geçtiğim için vidası kısa geldi ve aşınarak yerinden çıktı(yalama oldu) kaliperi tek vida tutmaya başladı. vidaları değişince sorun çözüldü ayrıca bazen bir vidayı sıkınca ikincisini sıkmayı unutabilirsiniz bu da titreme yapabilir ;)