Ön Arka tekerlek göbeği yağlama

ysufdran

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
Merhabalar, bisikletimi aldıgımdan beri on arka göbeği yağlamadım, elimde zincir yağı var, onunla yağlasam zararı olur mu?... veyahut göbeği açmadan nasıl bir yağ kullanmamı tavsiye edersiniz?.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@ysufdran

Göbekler açılmadan yağlanmaz dışarıdan sıkacağınız sıvı yağ içeriye fazla nüfus etmez zaten ederse de içerideki daha katı gres yağının özelliğini yitirmesine neden olur kısa süre sonra bilya yataklarınız aşınmaya başlar göbekler elden çıkar.

Daha önce yapmadıysanız teker göbeklerinin bakımını kendinizin yapmasını tavsiye etmem( tehlikeli sonuçlar doğurabilir) ama illa yapacağım derseniz :

(link)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Ben çok amaçlı derinlemesine işleyen yağlayıcı özelliği bulunan pas sökücü sprey ile az az yağlıyorum bisikletimin göbeklerini. Sıvı olduğundan hem gres tarzı yağların aksine içerideki kirin birikmesini önleyip akıtıyor, hem de en derine kadar ilerliyor. Daha önceki konularda bahsedilmişti bu tip yağlayıcı özelliği bulunan pas sökücülerden. Ben würth'ünkini kullanıyorum, kimisi wd40 kullanıyor. Benim işim pratik göbekleri sökmeden dışarıdan müdahale. Eğer göbekleri sökip de temizledikten sonra güzelce yağlamak istersen gres yağı kullanabilirsin. Malum hava soğuk. Kalın gresler donar, tıkır tıkır ses gelir, sonra: "Yeni yağladık bu ses de ne?" dersin. İnce gres yağlar var donma noktası yüksek olan, onlardan kullanman lazım. Ayrıntılara dikkat et ve hangi metotla yağlamak istediğine karar ver. Benim sprey tercihim şahsıma aittir ve tavsiye niteliğinde değildir. Karar senin...

• Beğen
Tepkiler: ysufdran

ysufdran

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
anladım, o zman, bi süre daha byle devam edeyim, artık güvenilir bi bsiletçi bulup ona emanet ederm artıkın.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Halil EROĞLU

Halil bey yazdıklarınızı iki bölümde cevaplamam gerekiyor ki ciddi sorun teşkil edecek hatalar olmasın.Birinci bölüm doğru olan kısım yukarıdaki yazdıklarınızdır.Soğuk havalarda sert gres kullanmak çok iyi değil kaliteli ince gres kullanmak lazım sonuna kadar katılıyorum.

@Halil EROĞLU

Bu kısım ise kesinlikle teker göbeklerinde yapılmaması gereken bir işlemdir doğrusunu yazmaz isem bu metodu okuyup uygulayabilecek arkadaşların başlarına gelebilecek tehlikelerden kendimi sorumlu tutarım.Teker göbeklerine kesinlikle içerisindeki gresin özelliğini bozacak Würth gibi WD-40 gibi yağ sökücü spreyler sıkılmaz.Sıkıldığı taktirde göbeklerde olması gereken gres zamanla kaybolur.Sizin akıtıyor dediğiniz pisliğin içerisinde gresler de akıp gidiyor.Göbek bilya yatağında ve bilyalarda gres kalmayınca yada o sıkılan spreylerin bıraktığı incecik yağ kalıntısı bilyaların yataklara sürtünmesini engelleyemediğinde metalin metale sürtünmesi başlayacak (bunun sesi duyulmaz) ve bilya yatakları aşınacaktır.İşin tehlikesi burada başlıyor aşınan bilya yataklarını bir süre sonra fark edip göbeğinizi değiştirirseniz kaybettiğiniz sadece göbekleriniz olur ama bu durumu fark edemeyip bu şekilde kullanmaya devam ederseniz bilya yatağından kopacak ufak bir metal kesik parçası yada bilya yatağındaki oluşan bir çukur bilyaları kilitleyebilir bu kilitlenen göbek eğer ki ön teker göbeği ise ve bu kilitlenme yüksek süratte veya sert bir inişte başınıza gelirse sizi kimse bisikletin üstünde tutamaz bisikletin ivmesi ile ağırlığınızın doğru orantısıyla uçuşa geçersiniz.Böyle bir uçuşta da kask bile fayda etmeyebilir.

Lütfen bu yazdıklarımı önceki konu başlığından kalma bir cevap olarak değil gerçekten okuyan arkadaşların yanlış yapmasını engellemek adına olduğunu da belirtmek isterim.Kesinlikle karşıt olsun diye yazılmış cümleler değildir işin doğrusu ve yapılması gereken bunlardır.Sizde zaten belirtmişsiniz kendi tercihiniz olduğunu ve tavsiye olmadığını ama bir şekilde bu cümleleri okuyan genç arkadaşlar basit yol diye tercih edebilir.Başlarına kötü bir kazanın gelmesini yada zor şartlarda sahip oldukları bisikletlerinin masraf çıkarmasını istemeyiz diye düşünüyorum.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Ben de bu cevabınızı bekliyordum. Forumda yazılan mesajların içeriğinin kontrolü ve verilen cevaplardaki tutumun ne yönde olduğunu anlamak için son birkaç güncel konuya bilinçli olarak mesajlar attım ve görmek istediğim cevap gecikmedi. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bir önceki mesajımda da arkadaşa göbek yağlamak için spreyi tavsiye etmediğimi hatırlatır, diğer arkadaşların da bu metod kullanmamasını temenni ederim...

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

ysufdran

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
birde bu yazınızı okumadan önce yaptığım bişeyi anlatayım,
tekerekleri söktüğüm bi vakit, göbeklerde aaz zorlama farketm. bisikletim ikinci el ve alan kiş monte ettikten sonra odasından hiç çıkarmamış bir yıl. bende braz sprey yağ sıktım göbeklere, ki biraz daha rahat dönmeye başlamıştı. sizce hocam götürüp baktırsam mı bisikletçiye ?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@ysufdran

Göbeklere sprey sıktığınız zaman veya uzun süre bakım yapmadığınız zaman bölgedeki gres yağı kaybolacağından ilk başlarda göbeğin akıcılığı çok üst seviyeler artar insanları yanıltan da budur zaten .Kendi şahsi fikrimdir senede kaç km biniyorsunuz bilmiyorum ama en azından yılda bir defa göbeklerinize bakım yaptırmanız mahalle bisikletçileri bu işlem için çok bir ücret istemiyor 5-10 lira anca alırlar büyük bir ustalık da gerektirmiyor bir kaç defa yapmış herkes yapabilir.Bir iki defa izlersin üçüncüye elin takım tutuyor ise kendin yapabilirsin.